Chápeš tomu?!

Autor: Pedro Oravec | 18.7.2013 o 20:22 | (upravené 26.7.2013 o 14:21) Karma článku: 8,32 | Prečítané:  1297x

Ak chceme s priateľmi vyjadriť a zdôrazniť absurdnosť situácie, ktorá je absurdná tak, ako je to možné iba na Slovensku, a to aj inak než gramaticky správnym spôsobom, tak po opise tej situácie zdvihneme obočie a spýtame sa jeden druhého: „No, chápeš tomu?!“

Samozrejme, vedome v tej otázke robíme chybu. Vieme však jasne, že sloveso chápať sa správne viaže s akuzatívom (koho/čo?).

Sloveso takmer rovnakého významu, totiž rozumieť, sa viaže s datívom (komu/čomu?).

A „čaro“ toho celého je v tom, že nielen deti, tínedžeri, ale už aj dospelí, inteligentne sa tváriaci ľudia, dokonca starší i starí ľudia, nie sú schopní rozlišovať tieto dve väzby a bežne „chápu problému“ „chápu svetu“, „chápu ľuďom“ atď.

Vždy ma zamrazí, keď moji tínedžeri a post-tínedžeri prídu s tým, že „tomu už naozaj, ale naozaj, nechápu“. Alebo keď ma osloví kolega, čerstvý dôchodca, a po správach o aktuálnom konci sveta povie: „No, povedzte, chápete tomu?“ Bez štipky sebairónie.

Nie som odborník, ale myslím, že sa tomu hovorí kontaminácia alebo kríženie väzby. Spočíva to v tom, že sa zamení správna väzba jedného slovesa s iným slovesom. Všetci prevzali väzbu slovesa rozumieť a natiahli ju na sloveso chápať. A všetci svorne tu „chápeme svetu, dobe, ľuďom, peniazom, láske...“.

Je to ako mor. Nedá sa tomu vyhnúť, nedá sa to nepočuť, a, žiaľ, asi sa s tým ani nedá nič robiť. Možno to napokon bude aj správne. Však jazyk je živý organizmus, tak prečo nie? Možno časom bude aj „chápať tomu“ správne. Však čo?

No, chápete tomu?!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.

ŠPORT

Pánik hrá ako kráľ. V Chicagu raz môže nahradiť Hossu

Hokejový svet zaujal efektivitou, bodyčekmi a húževnatosťou.

DOMOV

Štátna poisťovňa je v rekordnej strate 137 miliónov eur

Štátna poisťovňa bola v strate aj v minulosti, štát jej vždy pomohol.


Už ste čítali?