Mantra vyváženosti

Autor: Pedro Oravec | 19.3.2014 o 18:05 | Karma článku: 26,34 | Prečítané:  2788x

Počúvam a čítam argumenty typu, že demokracia potrebuje vyváženosť a nie je dobré, ak všetky kľúčové funkcie v štáte patria jednej strane. Nuž. Má to byť argument proti voľbe Fica za prezidenta, pretože potom by Smer mal prezidenta, predsedu parlamentu aj predsedu vlády.

Pozrime sa teda na tento argument nezaujate:

Prvá alternatíva je, že Fico voľby vyhrá. Pre potreby tohto textu je dôležitá otázka, kto bude Ficov Medvedev. Teda, kto by bol predsedom vlády, ak by sa Fico stal prezidentom. Vzhľadom na to, že Fico sa doteraz jasne nevyjadril, možno počítať iba s tým, že predsedom vlády by sa stal niekto z podpredsedov Smeru, teda najskôr Kaliňák alebo Paška.

No a teraz poďme na to: Ak by bol od (júna) roku 2014 predsedom vlády arogantný a prchký Kaliňák alebo nevýrazný a úskočný Paška, tak Smer najbližšie parlamentné voľby v roku 2016 (možno aj skôr) prehrá, o tom nieto pochýb. Parlamentné voľby v tom prípade vyhrá nejaká pravica, možno stará pravica, alebo skôr nová pravica, napríklad okolo Procházku.

V tomto prípade by teda vyváženosť bola minimálne od roku 2016 zabezpečená: Socialista Fico prezidentom, parlament a vláda v rukách pravice. Úloha splnená. Quod erat demonstrandum.

Druhá alternatíva je, že Fico voľby prehrá a prezidentom bude Kiska. Kiska je pravica, síce tzv. a kvázi občianska, ale je. Fico ostane predsedom vlády a ani pomery v parlamente nikto nezmení. Čiže do parlamentných volieb by sme tu vyváženosť v najvyšších funkciách mali: Kiska prezidentom, parlament a vláda v rukách Smeru.

Otázka je, že čo bude po parlamentných voľbách v roku 2016 (možno aj skôr, ktovie). Tu by pomohla hádam iba sklená guľa, ale s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa dá predpokladať, že Kiska nejaké tie prešľapy ako prezident narobí (neželám mu to, ale narobí) a pravica ako celok stratí punc spasiteľa. Kto to podlo využije a potom v tejto situácii vyhrá parlamentné voľby 2016, je pomerne jasné: populistický a ľavicový Smer.

Vyplýva z toho, že výhra Kisku v prezidentských voľbách môže v konečnom dôsledku znamenať posilnenie Fica a Smeru v budúcich parlamentných voľbách. To by bolo načim si poriadne uvedomiť. Ale, koniec koncov, ak to demokrati myslia s vyváženosťou vážne, tak je to aj dobre. Po parlamentných voľbách v roku 2016 tu bude síce pravicový prezident, ale parlament a vláda v rukách Fica.

Záver 1:

Buď bude Fico prezidentom, a táto situácia hrá do kariet pravici v parlamentných voľbách, pretože pravica má veľkú šancu tieto voľby vyhrať.

Alebo Fico nebude prezidentom a prezidentom bude Kiska, a táto situácia hrá do kariet Ficovi v parlamentných voľbách, lebo Smer má veľkú šancu tieto voľby vyhrať.

Inými slovami, buď päť rokov (2014-2019) s Ficom ako prezidentom, alebo šesť rokov (2014-2020) s Ficom ako predsedom vlády. (To je teda voľba.) Fico to nemôže prehrať.

Možno znie preto otázka tak, že kde Fico narobí menej škody?

Záver 2:

Ak myslia demokrati svoju mantru o vyváženosti vážne, tak by s tým vlastne mali byť spokojní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?