Pán primátor, nezlepšili

Autor: Pedro Oravec | 22.8.2014 o 18:00 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  858x

Umiestnenie Bratislavy v rebríčku the Economist nie je výsledkom práce magistrátu a mestských častí, ale výsledkom súhry iných faktorov.

Podľa správy SME je Bratislava podľa magazínu The Economist skokanom medzi najviac napredujúcimi mestami sveta.

Úradujúci primátor, ako sám seba označil, samozrejme nevyužil toto hodnotenie. Tento článok je predsa o niečom úplne inom.

Ak by sa chcel "úradujúci primátor" vyjadriť k hodnoteniu vecne a pravdivo, a nie tradične farizejsky, tak by sa musel vyjadriť asi takto.

Na tejto stránke  sa dá stiahnuť metodika výpočtu ratingu, najmä indikátory a ich príslušná váha: 

Category 1: Stability (weight: 25% of total): Prevalence of petty crime, Prevalence of violent crime, Threat of terror, Threat of military conflict, Threat of civil unrest/conflict 
Category 2: Healthcare (weight: 20% of total): Availability of private healthcare, Quality of private healthcare, Availability of public healthcare, Quality of public healthcare, Availability of over-the-counter drugs, General healthcare indicators 
Category 3: Culture & Environment (weight: 25% of total): Humidity/temperature rating, Discomfort of climate to travellers, Level of corruption, Social or religious restrictions, Level of censorship, Sporting availability, Cultural availability, Food and drink, Consumer goods and services 
Category 4: Education (weight: 10% of total): Availability of private education, Quality of private education, Public education indicators 
Category 5: Infrastructure (weight: 20% of total): Quality of road network, Quality of public transport, Quality of international links, Availability of good quality housing, Quality of energy provision, Quality of water provision, Quality of telecommunications. 

Z uvedeného vyplýva, že z 30 indikátorov má mesto Bratislava, teda magistrát a mestské časti, vplyv na maximálne 8 alebo 9 indikátorov. Napríklad indikátor "public transport" (verejná doprava) je len jedným zo siedmich indikátorov s celkovou váhou 10%.

Indikátormi s najvyššou váhou sú stabilita (bezpečnosť), kultúra a životné prostredie, a na tieto indikátory má mesto (magistrát a mestské časti) iba veľmi obmedzený vplyv. 

Sumár: Umiestnenie Bratislavy v rebríčku The Economist nie je výsledkom práce magistrátu a mestských častí, ale výsledkom súhry iných faktorov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?