Čelendž je aj výzva, ale najmä úloha

Autor: Pedro Oravec | 3.12.2014 o 16:05 | Karma článku: 2,93 | Prečítané:  474x

Čelendž je pôvodne angloamerické („challenge“) floskulózne slovo používané v biznise na vyvolanie napätia a stresu. Význam je rovnaký alebo podobný ako v angličtine: zložitá úloha, náročný cieľ. Áno, challenge nesie aj význam výzva, ale pôvodne najmä v zmysle výzvy na odpoveď alebo výzvy na súťaž, súboj, zmeranie si síl.

Podobne ako problém aj čelendž je jedným z tých slov, ktoré dnes už skôr vyjadrujú obdivuhodný a zároveň neznesiteľný tik činorodej americkej povahy. Najhoršiu možnú a prakticky bezvýchodiskovú situáciu aj ten najneschopnejší Američan označí ako čelendž. Skutočne, na stredoeuópske pomery, kde predsa vieme, že nič nefunguje a ani nikdy fungovať nebude, neznesiteľne protivné.

Výzva a čelendž nahradili v političtine a podnikateľčine takmer všetky úlohy. Pretože floskula zvyčajne priťahuje ako magnet slová podobnej kvality, nutne muselo dôjsť k novým výzvam a k výzvam, ktoré prináša doba. To je asi prírodný zákon.

čelendž, ako to už býva, samozrejme začal metastázovať. Odnedávna tu už máme aj sloveso čelendžovať s významom vyzývať (niekoho, aby niečo vykonal), prípadne s významom skúšať, skúmať, testovať, zisťovať alebo i pochybovať. Latentne zo slovesa čelendžovať trčí aj význam vyzývať niekoho do súťaže, súperiť, konkurovať si. Veľmi stresujúce slovo.

A máme i čelendžnúť s významom vyzvať, prípadne preskúšať, preskúmať, zistiť, alebo i vyjadriť pochybnosť.

Čelendžneme niekoho vo finančnom newspeaku znamená, že mu nie celkom veríme, a preto ho skontrolujeme, prípadne ho vyzveme, aby buď niečo predložil, preukázal, alebo ho rovno vystavíme konkurenčnému meraniu síl.

Poslovenčenie čelendžu a vytvorenie slovesa čelendžovať pomocou prípony –ovať a slovesa čelendžnúť príponou –núť je pomerne bežné. Dobre sa zaradí k slovesám ako grg-núť a prd-núť. Tam aj patrí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?