Ako rýchlo nájsť vhodné cudzie slovo

Autor: Pedro Oravec | 1.7.2016 o 18:05 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  491x

Vhodné cudzie slovo je ako vzácna perla. Jeho rýchle, priliehavé a úsporné použitie je korením každej vety, každého textu. 

Ak by sme sa chceli celkom vyhnúť cudzím slovám, vzdali by sme sa tým súčasne možnosti rozlišovať jazykovú rozmanitosť. Starostlivé a primerane dávkované používanie cudzích slov môže poskytnúť slovenskému textu pestrosť a presnosť.

Cudzie slová sú vzácne i drahocenné, ale súčasne aj zlomyseľné a zákerné. S používaním cudzích slov je spojené nielen nebezpečenstvo ich nezrozumiteľnosti, ale aj riziko ich nesprávneho použitia. Cudzie slová môžu síce pre svoj pôvod v iných jazykoch prinášať problémy pri ich správnom používaní a porozumení, sú však napriek tomu dôležitou, nenahraditeľnou súčasťou slovenského jazyka.

Niekedy akoby vhodné slovo ležalo priamo na jazyku, ale nie a nie si naň spomenúť. Inokedy môže ľahko dôjsť k tomu, že pri voľbe cudzieho slova nechtiac siahneme vedľa a tento chybný výber môže mať často aj nechcené komické dôsledky, ktoré diskvalifikujú inak bezchybného rečníka. Ako príklad môžu slúžiť dvojice tankovať a tangovať, Baltik a Balkán, latiméria a latifundia alebo hoci geniálny a genitálny. 

Slovníky cudzích slov uvádzajú k cudzím slovám slovenské ekvivalenty s cieľom nielen objasniť význam cudzieho slova, ale niekedy aj z dôvodu purizmu obmedziť používanie cudzích slov v prospech domácich výrazov.

V tomto slovníku cudzích slov nezáleží ani tak na pôvode slova, ako skôr na jeho užitočnosti, zrozumiteľnosti a použiteľnosti v praxi. Sú v ňom uvedené k slovenským slovám zodpovedajúce cudzie slová s rovnakým alebo podobným významom. V obrátenom slovníku cudzích slov vedie cesta od slovenského slova k cudziemu slovu. Je určený pre toho, kto hľadá cudzie slovo na označenie určitej osoby, veci, javu alebo obsahu.

Tak sa teda nechajte inšpirovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zrušenie amnestií podporila väčšina, Mečiara podržia Smer a SNS

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Prečo politici kričia: Ste nepriateľ národa

Reuters, Guardian, Politico a Economist nechceli poškodiť Slovensko.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.


Už ste čítali?