reklama

Boľševik a Godwinov zákon

Podľa tzv. Godwinovho zákona platí, že pravdepodobnosť, že sa v diskusii objaví porovnanie s nacistami alebo s Hitlerom, sa s predlžovaním diskusie (myslí sa online) blíži k jednej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V podstate bez ohľadu na predmet alebo zameranie diskusie, ak je diskusia dosť dlhá, niekto niekoho prirovná k Hitlerovi alebo k nacistom. Mike Godwin formuloval tento bonmot už v roku 1990.

Myslím, že Godwinov zákon by mal v slovenských (aj českých?) pomeroch znieť takto: S rastom dĺžky diskusie dochádzajú protivníkom argumenty a preto sa skôr či neskôr v diskusii objaví porovnanie s boľševikmi/komunistami alebo rovno so Stalinom. Prípadne obvinenie, že protivník myslí boľševicky/komunisticky, zastáva boľševické/komunistické postoje alebo priamo, že je boľševik/komunista.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako veľmi správne pripomína Just vo svojom Slovníku floskulí, boľševik môže byť (a v ústach politikov často aj je) aj pravicový. Boľševikom sa tu teda myslí ktokoľvek, kto je proti demokratickému zriadeniu, kto ho chce demontovať, kto chce nastoliť diktatúru a totalitu. V praxi ide o to, že protivník v diskusii má na vec iný názor a ešte k tomu má aj tú bezočivosť, že svoj názor obhajuje s rozumnými argumentmi.

Bez ohľadu na logiku, pravdu alebo elementárnu slušnosť, v snahe diskvalifikovať protivníka v diskusii, sa v diskusiách boľševik/komunistaboľševický/komunistický používa takmer bežne. Označenie protivníka boľševik/komunista a jeho argumentácie za boľševickú/komunistickú nepotrebuje argumenty, zdôvodnenie, je samo osebe dostatočne dôrazné, prierazné, arogantné a likvidačné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nejde iba o diskvalifikáciu oponenta v diskusii. Ak počujeme, že niekto niekoho takto nálepkuje, akoby mimovoľne sa tým iba potvrdzuje prítomnosť istej časti Orwellovho newspeaku: Pretože protivníkom nie je ten, kto má iný názor, ale nepriateľom je samotná existencia inej možnosti, inej alternatívy. Cieľom nie je iba protivníka zhodiť a zosmiešniť, ale konečným zámerom je dokázať, že jeho postoje sú boľševické, a teda neslušné, nelegitímne, neprijateľné a paradigmaticky nevhodné.

Pedro Oravec

Pedro Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  197
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Zaujíma ma dianie v politike a udalosti na komunálnej úrovni (mesto, kraj). Cestovanie, turistika, bicyklovanie, čítanie, písanie sú činnosti, ktorými trávim voľný čas. Zoznam autorových rubrík:  JazykBratislavaVzťahyPolitika

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu