Boľševik a Godwinov zákon

Autor: Pedro Oravec | 23.9.2016 o 18:05 | Karma článku: 2,31 | Prečítané:  348x

Podľa tzv. Godwinovho zákona platí, že pravdepodobnosť, že sa v diskusii objaví porovnanie s nacistami alebo s Hitlerom, sa s predlžovaním diskusie (myslí sa online) blíži k jednej.

V podstate bez ohľadu na predmet alebo zameranie diskusie, ak je diskusia dosť dlhá, niekto niekoho prirovná k Hitlerovi alebo k nacistom. Mike Godwin formuloval tento bonmot už v roku 1990.

Myslím, že Godwinov zákon by mal v slovenských (aj českých?) pomeroch znieť takto: S rastom dĺžky diskusie dochádzajú protivníkom argumenty a preto sa skôr či neskôr v diskusii objaví porovnanie s boľševikmi/komunistami alebo rovno so Stalinom. Prípadne obvinenie, že protivník myslí boľševicky/komunisticky, zastáva boľševické/komunistické postoje alebo priamo, že je boľševik/komunista.

Ako veľmi správne pripomína Just vo svojom Slovníku floskulí, boľševik môže byť (a v ústach politikov často aj je) aj pravicový. Boľševikom sa tu teda myslí ktokoľvek, kto je proti demokratickému zriadeniu, kto ho chce demontovať, kto chce nastoliť diktatúru a totalitu. V praxi ide o to, že protivník v diskusii má na vec iný názor a ešte k tomu má aj tú bezočivosť, že svoj názor obhajuje s rozumnými argumentmi.

Bez ohľadu na logiku, pravdu alebo elementárnu slušnosť, v snahe diskvalifikovať protivníka v diskusii, sa v diskusiách boľševik/komunistaboľševický/komunistický používa takmer bežne. Označenie protivníka boľševik/komunista a jeho argumentácie za boľševickú/komunistickú nepotrebuje argumenty, zdôvodnenie, je samo osebe dostatočne dôrazné, prierazné, arogantné a likvidačné.

A nejde iba o diskvalifikáciu oponenta v diskusii. Ak počujeme, že niekto niekoho takto nálepkuje, akoby mimovoľne sa tým iba potvrdzuje prítomnosť istej časti Orwellovho newspeaku: Pretože protivníkom nie je ten, kto má iný názor, ale nepriateľom je samotná existencia inej možnosti, inej alternatívy. Cieľom nie je iba protivníka zhodiť a zosmiešniť, ale konečným zámerom je dokázať, že jeho postoje sú boľševické, a teda neslušné, nelegitímne, neprijateľné a paradigmaticky nevhodné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Tím Európy podľahol Kanade, jediný jeho gól strelil Tatar

Rozhodujúci gól domácich hokejistov sa zrodil po chybe slovenského obrancu Zdena Cháru.

TECH

Miliardár Musk ukázal, ako chce kolonizovať Mars

Podnikateľ chce začať expedície na Mars o dva roky.

EKONOMIKA

Tataráky by mali zmiznúť z reštaurácií. Ľudia sa ich však nechcú vzdať

Reštaurácie sa o tatarákoch boja hovoriť.


Už ste čítali?