Tri jednoduché pravidlá v čase krízy

Autor: Pedro Oravec | 23.6.2013 o 21:25 | Karma článku: 6,92 | Prečítané:  1047x

Na úvod jedna dobrá správa. Počas každej krízy pre vás platia iba tri jednoduché pravidlá: Ostaňte tam, kde sa dá vydržať. Dbajte na zadné kolieska. Keď bude naozaj zle, nikto vám nepomôže.

1. pravidlo: Ostaňte tam, kde sa dá vydržať.

Prvým a najlepším riešením partnerskej krízy je snažiť sa o záchranu vzťahu. Najlepšie je urobiť všetko možné aj nemožné preto, aby ste vzťah udržali. Urobte všetko, čo môžete urobiť z vašej strany. Zabráňte rozpadu vzťahu, v ktorom ste spokojný. Ostaňte hoci aj vo vzťahu, o ktorom tušíte alebo aj viete, že nie je dokonalý. Vy ste si svojho partnera kedysi vybrali, tak neutekajte zo vzťahu s ním hneď ako sa objaví prvý mráčik na oblohe. Vydržte tam, kde sa dá vydržať, a urobte niečo preto, aby bolo lepšie. Aby bol váš vzťah kvalitnejší. Jednoducho, ostaňte tam, kde sa dá vydržať. Kľúčové slová sú vernosť a dôvera.

Keď ti je dobre, nehľadaj lepšie. (Slovenské príslovie)

Mimochodom, to isté platí je pre váš profesionálny život a prácu. Udržte si zamestnanie, v ktorom viete prežiť. Nesnažte sa ho zmeniť za každú cenu, pretože sa môžete škaredo popáliť. Nehrajte sa na hrdinu, ktorý všetko preskáče. Ostaňte v zamestnaní, v ktorom viete vydržať. Najmä vtedy, ak sa vám rúca súkromný život.

Kde ti je dobre, tam čuš! (Slovenské príslovie)

2. pravidlo: Dbajte na zadné kolieska (vytvorte si rezervu na horšie časy).

Starajte sa o svojho partnera, ale nezabúdajte pritom na to, aby ste sa starali aj o seba, a najmä o svoje majetkové záujmy. Povezme si teraz iba toľko, že je dobre, ak občas pomyslíte na zadné kolieska. Skúste si len tak cvične občas (v čase fungovania vášho vzťahu) položiť otázku, čo by bolo, keby. Čo by bolo, keby váš partner podal na súd žiadosť o rozvod. Či napríklad máte v poriadku listy vlastníctva? Či napríklad všetky dlhy nie sú písané na vás a všetky majetky na vášho partnera? Chápem, sú to veľmi nepríjemné otázky. Ale predsa len, človek nikdy nevie, že?

Okrem toho, ak sa niečo zomelie, budete potrebovať rezervu. Niečo sa môže stať nielen vo vašom vzťahu s partnerom, nepríjemné udalosti sa môžu zomlieť aj vo vašej práci. Zvykne to bývať tak, že sa jedno spojí s druhým a pri druhom neostane, takže skúste s tým trocha dopredu rátať. Vytvorte si preto rezervu, len takú malú, ale hlavne vašu osobnú finančnú rezervu. Budete ju určite potrebovať. A ak ju nebudete potrebovať, tým lepšie.

When it rains it pours. (Anglické príslovie)

Okrem rezervy finančnej a majetkovej nezabudnite si vytvárať aj rezervu záujmovú a najmä rezervu citovú. Nestavajte celý svoj svet na láske partnera a k partnerovi. Užívajte si to pekné, tešte sa z každého dňa, ale majte niekde v kútiku duše zafixovanú aj možnosť, že sa to jedného dňa môže skončiť. Bez varovania, bez vášho pričinenia. Nedá sa na to samozrejme celkom pripraviť, ale keď si viete takúto možnosť aspoň celkom okrajovo pripustiť, nemalo by vás to potom úplne zraziť na kolená. V skratke: Váš partner je to najdôležitejšie, čo v živote máte. Ale nie je to to jediné, čo v živote máte, a máte mať. Je to iba jeden z pilierov, na ktorých by ste mali postaviť svoj život.

3. pravidlo: Keď bude naozaj zle, NIKTO vám nepomôže.

Keď partnerská kríza vypukne v celej kráse, budete potrebovať pomoc. Budem k vám úprimný, preto rovno poviem, že ak vám nepomôžu rodičia, tak vám nepomôže nikto. Ani priateľ/ka, ani psychológ, jednoducho nikto. V tom prípade si môžete pomôcť jedine sami. Prípadne sa skúste oprieť o nového partnera, ak sa niekto taký nájde. So všetkými rizikami s tým spojenými. Zvážte ich a rozhodnite sa.

Opäť, mimochodom, to isté platí aj pre vašu kariéru a prácu. Keď prídete o zamestnanie, počítajte s tým, že vám nepomôže nikto. Niežeby nechcel. Niektorí budú chcieť, ale nebudú môcť. Iní budú chcieť, ale nebudú mať na to čas. Ďalší vám budú chvíľu chcieť pomôcť, ale poznáte to: akosi v návale iných starostí a povinností pozabudnú. Aj pri hľadaní nového zamestnania sa preto spoľahnite výlučne sami na seba. Nikto vám nepomôže.

Fine words butter no parsnips. (Anglické príslovie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?