Udržte vzťah: vernosť a dôvera

Autor: Pedro Oravec | 27.6.2013 o 22:15 | (upravené 11.12.2013 o 12:07) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  3387x

Zo všetkých predstaviteľných riešení partnerskej krízy je najlepšie urobiť všetko možné aj nemožné preto, aby ste vzťah udržali. Predovšetkým urobte všetko, čo môžete urobiť z vašej strany.

Ak budete mať vieru ako horčičné zrnko a poviete tomuto vrchu: Prejdi odtiaľto ta, prejde. (Nový zákon)

Pri snahe o udržanie vzťahu a riešenie krízy je prvým kľúčovým slovom vernosť. Za každú cenu udržte voči partnerovi vernosť vo všetkých predstaviteľných významoch tohto slova. Od sexuálnej vernosti cez citovú vernosť až po finančnú a materiálnu vernosť. Nie vy máte problémy, ten druhý má problémy, a vy nie ste ich súčasťou. Vy partnerovi nesmiete dať dôvod na to, aby pochyboval o vás. Nesmiete mu dať dôvod, aby si našiel zámienku vo vás. Nepodveďte ho s iným, nevyspite sa s iným (napríklad z frustrácie, alebo z prebytku času alebo nedostatku sexu či iných podnetov). Doslova, vydržte. Nezačnite ani v mysli deliť majetok. Dajte mu najavo, že vzťah medzi vami je pre vás dôležitý, možno najdôležitejší zo všetkého.

V kríze udržte za každú cenu svoju vlastnú vernosť voči partnerovi.

Druhým kľúčovým slovom je dôvera. Vzťah, v ktorom nie je dôvera, nemôže začať, existovať a ani pokračovať. Dôvera už nie je primárne spojená s vami, tá skôr súvisí s vaším partnerom a s vaším vzťahom k nemu. On sa hľadá, nie vy. Myslite pozitívne. Možno iba váha, zvažuje možnosti, ktoré pred neho stavia život. Začne sa správať čudne a vy vôbec nebudete tušiť prečo. Možno zahliadol v práci či inde niekoho, s kým by si vedel predstaviť svoj život. Hľadá sa, prehodnocuje, hodnotí prežité s vami. Možno sa dostal do zložitej životnej situácie v inej oblasti. Jeho vzťah k vám sa bez zjavnej vonkajšej príčiny zmení k horšiemu alebo k lepšiemu. Neviete, netušíte, čo sa deje. A ani neskúmajte. Mohli by ste sa z toho aj zblázniť a aj tak sa nedopátrate podstaty či pravdy. Pravda vo vzťahu neexistuje. Sú len jej verzie.

Možno by ste sa po dlhom vypytovaní a skúmaní dopracovali k nejakej informácii, ale tá by bola aj tak iba súčasťou omnoho väčšieho celku, ktorý nemáte šancu ani len zahliadnuť. A v konečnom dôsledku tá maličká informácia, ku ktorej by ste sa tak prácne dopátrali, môže v skutočnosti znamenať niečo úplne iné, možno aj pravý opak toho, ako ste sa pôvodne domnievali. Pokojne sa partnera pýtajte na čokoľvek, určite sa veľa dozviete, ale ešte istejšie sa dozviete kopu vecí, ktorým nebudete rozumieť a ktoré vám nebudú dávať žiaden zmysel. Jednoducho to nechajte tak, nechajte to na svoj vývoj.

V kríze udržte za každú cenu vašu dôveru v partnera.

Vaše postavenie voči partnerovi by mohlo byť napríklad nasledovné: Ty máš problém, bol/a by som rád/a, keby si si ho riešil a verím Ti, že si ho vyriešiš. Ja nie som súčasťou tvojich problémov. Pomôžem Ti ich riešiť, ak chceš a ak ma k tým problémom pustíš. (To, že vás partner pustí k riešeniu svojho problému so vzťahom, nečakajte, to patrí do sféry sci-fi.) Ja problém nemám, ja som v našom vzťahu spokojný/á a šťastný/á. Ja ti stále verím, pre mňa si ty jediný/á na tomto svete, okrem teba nemám nikoho iného. Chcem žiť s tebou, ale ak bude treba, prežijem aj bez teba.

Netreba, aby ste to hovorili. Oveľa dôležitejšie je, aby ste to prejavovali voči nemu a aby to váš partner z vás cítil.

Ešte poznámka na záver: Minule som naznačil, že vytvorenie a udržovanie malej osobnej rezervy na horšie časy nie je tou najhoršou myšlienkou. Je však vernosť a dôvera na jednej strane a vytváranie rezervy na druhej strane vo vzájomnom súlade? Nie je tu trochu protirečenie? Nie, nie je tu protirečenie. Ak máte byt či dom, tiež veríte, že je to váš istý prístav, bezpečné útočisko, a napriek tomu, ak ste rozumný, máte byt i dom poistený a draho za poistku platíte. A ak tu aj drobné protirečenie je, tak predsa v živote nič nie je čiernobiele. Neplatia tu jednoduché logické rovnice. Súlad protikladov a poézia absurdností je to, čo robí život pestrým a zaujímavým. Musíme vždy všetkému rozumieť? Musíme vedieť všetko dopredu predvídať? Musí nutne a vždy z A vyplývať B a C vyplývať z B?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?