Buďte rozhodní a čitateľní

Autor: Pedro Oravec | 3.7.2013 o 20:11 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  691x

Niekedy trvá mesiace až roky, kým dospejeme k rozhodnutiu, že rozchod s partnerom je riešením. Aj napriek tomu, že sa človek necíti vo vzťahu spokojný, často nedokáže z rôznych dôvodov (či už sú tie dôvody racionálne, alebo emocionálne) ukončiť tento vzťah. Niektoré rozhodnutia musia skrátka dozrieť. Zložité je to najmä v situácii, keď ste racionálne pochopili, že musíte od seba, ale emocionálne ste toto rozhodnutie ešte nespracovali. Oslobodiť sa spod citového puta, ale aj oslobodiť svojho partnera, je vtedy veľmi bolestivé. Často v takýchto situáciách dôjde až na pud sebazáchovy, aby ste sa dokázali vymaniť z nefunkčného vzťahu, ktorý viac ubližuje, ako dáva.

Rozchod je z určitého hľadiska ťažší pre partnera, ktorý sa rozhodol ukončiť vzťah. Ak vie, že opúšťaný partner nenesie za rozpad vzťahu fatálnu zodpovednosť, že za iných okolností mohol ich vzťah fungovať, tak je to pre odchádzajúceho partnera veľmi stresujúca situácia. Možno ešte ťažšie ako vyrovnať sa s ublížením od partnera je sám ublížiť. Ja viem, bolí to. Bolí to strašne. Chcete byť a ostať sami pred sebou dobrým človekom. Neradi ubližujete a bránite sa ubližovaniu tak dlho, ako sa len dá. Až si niekedy tým odkladaním a odďaľovaním ubližujete sami sebe. Prestaňte s tým.

Nikto sa za vás nerozhodne a dokonca vám s tým ani nikto nepomôže. Je to úplne na vás. Čakať znamená predlžovať bolesti rozchodu. Ak ste sa rozhodli, nevŕtajte sa vo svojom rozhodnutí stále znova a znova, neanalyzujte donekonečna, či ste sa rozhodli správne, nepochybujte. Neskúmajte do omrzenia, či tú mŕtvolu vášho vzťahu je možné ešte resuscitovať. Keď sa už nedá ďalej ísť po starom, nie je dobre čakať, treba to skúsiť po novom. Ak ste sa už raz rozhodli, tak sa netočte dokola v kruhu a nepochybujte neustále o správnosti svojho rozhodnutia.

Rozhodnite sa a zverejnite to!

Zvážili ste tak, ako ste najlepšie vedeli, všetky možnosti a ich dôsledky, vybrali ste si a rozhodli ste sa. Takže čo ďalej? Teraz to musíte realizovať. Ak ste teda vy tým partnerom, ktorý sa rozhodol ukončiť vzťah, tak neváhajte. Okrem toho, že ste sa (konečne) rozhodli, musíte aj konať. Ak sa chcete rozísť, tak to urobte. Povedzte svoje rozhodnutie vášmu partnerovi jasne a rýchlo a nepredlžujte agóniu vášho vzťahu. Postavte sa voči svojmu rozhodnutiu čelom a realizujte ho. Zverejnite svoje rozhodnutie, choďte s tou správou na bubon a komunikujte. Inak strácate čas. Nielen svoj, ale aj partnerov. Vaše rozhodnutie váš partner z vašich očí nevyčíta. Urobte to preto jasne a čitateľne. Teraz je už zbytočné sa hanbiť.

Buďte voči partnerovi práve v tomto momente vášho vzťahu korektní, čo v tomto prípade znamená, aby ste voči nemu boli rázni a energickí. Jednoznačne a jasne mu povedzte, že s ním (už) nechcete byť, žiť a ani nič s ním zdieľať. Vy ste nositeľom zmeny, vy ste iniciátorom, tak tú zmenu voči partnerovi jasne, jednoznačne a rozhodne aj komunikujte a trvajte na tom. Ostaňte slušní a čestní, ak sa dá, správajte sa naďalej ústretovo, trpezlivo, znášanlivo, umiernene, vľúdne a milo, ale zároveň rozhodne trvajte na tom, čo ste povedali a o čom ste sa rozhodli. Hovorte jasnou rečou.

Vaša reč nech je áno – áno, nie – nie! Čo je nad to, je od zlého. (Nový zákon)

Ak ste vy ten aktívny partner, čo v tomto prípade znamená, že vy ste ten partner, ktorý sa rozhodol ukončiť vzťah, vašou psou povinnosťou je jasne a jednoznačne partnerovi povedať, ako ste sa rozhodli, čo od neho chcete alebo nechcete a čo to všetko pre neho bude znamenať. Skúsme sa preto celkom pragmaticky zamyslieť, aké situácie môžu nastať:

Situácia z hľadiska partnera,

ktorý sa rozhodol ukončiť vzťah

Povedzte/urobte

Nebývate s partnerom v spoločnom byte

Už nechcem s tebou byť, zajtra a už nikdy sa nestretneme.

Bývate s partnerom vo vašom byte a váš partner nemá svoj byt

Už nechcem s tebou byť. Chcem, aby si si našiel/našla iné bývanie. Do mesiaca mi povedz, kedy sa odsťahuješ. Prosím, najneskôr do troch mesiacov sa z tohto bytu odsťahuj.

Bývate s partnerom vo vašom byte a váš partner má iný byt

Už nechcem s tebou byť. Chcem, aby si sa okamžite, ale najneskôr do týždňa odsťahoval/odsťahovala do svojho bytu.

Bývate s partnerom v jeho byte a nemáte svoj byt

Už nechcem s tebou byť. Do mesiaca si nájdem byt a odídem od teba.

Bývate s partnerom v jeho byte a máte svoj byt

Už nechcem s tebou byť. Do týždňa sa odsťahujem do svojho bytu.

Bývate s partnerom v spoločnom byte a máte k dispozícii aj iný byt

Už nechcem s tebou byť. Prosím, okamžite, ale najneskôr do týždňa sa odsťahuj do druhého bytu. Ak sa tam do týždňa neodsťahuješ, odídem tam ja.

Bývate s partnerom v spoločnom byte a nemáte k dispozícii iný byt (štandardná situácia rozvádzajúceho sa manželstva)

Už nechcem s tebou byť. Do mesiaca si nájdem byt a odídem z tohto bytu. Niektoré veci si tu však nechávam a chcem, aby moja izba (moja časť bytu) ostala zachovaná, pretože sa chcem do tohto bytu kedykoľvek vrátiť. Byt patrí aj mne a budem si naň uplatňovať majetkový nárok.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?