Vhodná chvíľa je práve dnes

Autor: Pedro Oravec | 8.7.2013 o 20:21 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  717x

Ak ste sa rozhodli rozísť s partnerom, tak si zoberte za svoje rozhodnutie aj zodpovednosť a konajte podľa neho. Prestaňte sa na partnera zbytočne usmievať a dávať mu nádej. Nie, nie a stokrát nie. Je koniec, je po nádeji. A najmä: prestaňte mu dávať nejasné a nečitateľné signály. Prestaňte ho ohlupovať, zahrávať sa s ním a manipulovať ho. Prestaňte sa k nemu správať ako k nesvojprávnemu dieťaťu.

Ak partnerovi v pondelok poviete, že je koniec, tak mu v utorok nenavarte sviečkovú alebo mu nedoneste kvety. A nekúpte lístky do divadla. Dávali by ste mu tým úplne nezrozumiteľné a chaotické signály. Vystavovali by ste tak slabších jedincov (ktorým opúšťaný partner nutne musí byť) zoči-voči neriešiteľným rébusom, z ktorých sa tí najslabší naozaj môžu aj zblázniť.

Na to, aby ste mohli ísť ďalej, potrebujete aspoň do určitej miery poriadok v duši. Čistý stôl. Vždy je lepšie, ak si akýkoľvek nový vzťah začnete takpovediac ako „čistý“ človek, nezaťažený iným, predchádzajúcim vzťahom. Tak sa osloboďte. Ale osloboďte aj partnera, hoci to bude vyzerať voči nemu kruto, možno až brutálne a drasticky. Vy hľadáte svoje šťastie, nechajte aj jeho hľadať a nájsť jeho šťastie. Nebráňte sebe ani jemu ísť ďalej. Váš partner z toho dnes určite nebude šťastný (pretože vás ešte stále asi miluje), nebude tomu rozumieť a nebude chcieť tomu rozumieť, ale napokon to príjme, strávi a možno vaše rozhodnutie a konanie raz aj ocení a aspoň v duchu vám poďakuje. Možno mu pomôžete nájsť pre neho naozaj toho pravého. Aj váš partner si zaslúži, aby vedel, na čom je a mohol ďalej plánovať svoj život podľa reálnej situácie, v ktorej sa nachádza. Rozchod „do stratena“ nie je dobrým riešením a asi ani nebude fungovať. Predlžovali by ste tak iba trápenie pre opúšťaného partnera, ale najmä pre seba.

Nie ste povinný svoje rozhodnutie zdôvodňovať.

Je pritom úplne jedno, pre aké dôvody ste sa rozhodli z vašej strany ukončiť vzťah. Ak ste sa naozaj rozhodli, vaše dôvody, resp. ich poradie dôležitosti (ak také niečo vôbec existuje) sú úplne irelevantné. Možno ste prišli na to, že váš partner nie je ten pravý, nie je tým človekom, s ktorým chcete byť, s ktorým chcete prežiť život, ísť na dovolenku alebo mať deti. Alebo ste prišli na to, že milujete niekoho iného, prípadne že milujete niekoho iného viac.

Nikdy sa neznižujte k vyhováraniu, vysvetľovaniu a ospravedlňovaniu svojho konania. Vy ste sa rozhodli na základe dôsledného zváženia všetkých okolností, zobrali ste určite do úvahy všetky rady, odporúčania a podnety z okolia, rozhodli ste sa z vášho hľadiska morálne a eticky, a prevzali ste si za svoje rozhodnutie aj plnú zodpovednosť. Len vy do hĺbky poznáte svoj život, všetko, čo ste prežili a čo formovalo vaše názory a postoje. Vaše okolie pozná vždy iba časť vašej partnerskej krízy, ešte k tomu jej vami alebo vaším partnerom upravenú verziu. Nikto okrem vás však nepozná súvislosti a nebol pri tom množstve situácií za tie roky, pri všetkých tých radostiach, ale najmä príkoriach, naschváloch, verbálnych atakoch a neverbálnych signáloch.

Vaše rozhodnutie môže byť z hľadiska vašej rodiny a známych dokonca nelogické. No a čo? Hlavné je jedine to, že vaše rozhodnutie je pre vás správne a logické. Dokonca sa časom môže ukázať vaše rozhodnutie ako chybné. Ale aj to sa stáva. Aj za svoje chybné rozhodnutia si však musíte niesť zodpovednosť. Neexistuje rozhodca, arbiter, ktorý by prišiel a povedal, čo je správne a čo správne nie je. Vy a iba vy sami viete, prečo ste sa rozhodli tak, ako ste sa rozhodli. Svojím arbitrom ste iba vy sami.

Nehrajte sa preto odrazu na ohľaduplného ľudomila. Nie ste v žiadnom prípade povinný voči partnerovi zdôvodňovať svoje rozhodnutie. Ste povinný mu to iba oznámiť. Ak silou-mocou chcete partnerovi povedať dôvod alebo dôvody, urobte to, ale nemusíte to robiť. Nedajte sa zatiahnuť do diskusie o dôvodoch. Napríklad si vyberte jeden dôvod, ktorý považujete z vášho hľadiska za dostatočne vyargumentovaný a obhájiteľný, a ten voči partnerovi komunikujte. Ale ani to nemusíte. Je to na vás.

Vhodná chvíľa je práve dnes.

Ešte jedna vec: nečakajte na vhodnú chvíľu. Nikdy nepríde. Respektíve, vhodná chvíľa je práve dnes. Ak si budete hovoriť, že mu to poviete až po dovolenke, po Veľkej noci alebo po Vianociach, po vašich narodeninách alebo po jeho meninách, tak si buďte na istom, že mu to nepoviete nikdy. Lebo stále niekto niečo má. Stále niečo je, čo vám zabráni konečne sa s partnerom vážne porozprávať. Narodeniny strýka Lukáša, meniny netere Lucie, MDŽ, deň otcov a Valentín, krstiny u susedov a promócia v Košiciach. Nemáte šancu dožiť sa vhodného okamihu. Preto práve dnes je ten najlepší deň na to, aby ste mu povedali to, čo mu chcete povedať. Nie zajtra, dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?