Život v čakárni

Autor: Pedro Oravec | 17.7.2013 o 23:15 | (upravené 30.12.2014 o 12:20) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1841x

Toto platí väčšinou pre ženy, ale je možné, že sa v tom nájde aj nejeden muž. Dôležité je toto: Majte deti, a majte ich čím skôr. Nie pred dvadsiatkou, ale nie po štyridsiatke. Nemá veľa zmyslu, ak chcete vychovávať dieťa v dôchodku (v dôchodkovom veku), ale vychovávať dieťa z dôchodku (z dôchodkového príjmu) už nemá zmysel absolútne žiadny. Biologicky ste pripravená mať dieťa veľmi skoro, psychicky a mentálne to už lepšie po dvadsaťpäťke nebude. Nedúfajte. Nenahovárajte si, že na to ešte nie ste dostatočne zrelá. Nenahovárajte si, že ešte chcete „stihnúť“ niečo iné. Cestovanie, kariéru, výmenu zopár (desiatok) partnerov alebo čokoľvek iné.

Ak som minule tvrdil, že je potrebné mať deti, aby ste mali nástroj na vydieranie partnera, tak si teraz povedzme aj to, že deti sú dôležité nielen z tohto (sebeckého) hľadiska. Sú dôležité aj preto, aby ste sa mali o koho oprieť v čase vašej (partnerskej, pracovnej a pod.) krízy. Deti potrebujete aj na to, aby sa mal o vás kto postarať, keď budete nevládni a starí. Sú to všetko egoistické dôvody, ale je veľmi ťažko hľadať také dôvody, ktoré nemožno označiť za sebecké. Preto triedenie argumentov v prospech detí na sebecké a nesebecké je nezmyslom, a nemá zmysel ho ďalej uplatňovať.

Váš partner určite uvažuje takto: Ak bude mať dieťa napríklad v štyridsiatich piatich rokoch, tak v čase, kedy začne uvažovať o odchode do dôchodku, bude mať jeho dieťa pätnásť rokov. Uvedomuje si, že budete musieť živiť a vychovávať z dôchodku a v jeho dôchodkovom veku pätnásťročné dieťa, a to ešte možno ďalších desať rokov. Prípadne aj viac. Nie je Kája Gott, aby mal deti po sedemdesiatke. Nebude schopný dať im (svojim deťom) to, čo dostanú od svojich rodičov ich vrstovníci. Nielen finančne, ale ani citovo. Nezahrá si s nimi futbal, nenaučí ich bicyklovať sa. Alebo si zahrá a naučí, ale hneď potom skončí na ortopedickej klinike.

Manželstvo bez detí je ako deň bez slnka. (Latinské príslovie)

To, že nájdete partnera, ktorý vám bude vo všetkom stopercentne vyhovovať a rozumieť, je ilúzia. Nečakajte na „princa na bielom koni“. Biely kôň možno príde, princ na ňom však určite sedieť nebude. Prípadne tam bude sedieť niečo, čo sa prvý rok na princa bude podobať, ale potom sa to zmení na brutálneho monarchu alebo, povedzme, na slizkého hada. Nepreberajte donekonečna. Nehovorím, že máte brať prvé, čo príde. Starostlivo vyberajte, ale ak sa rozhodnete, a ten váš vybraný bude „chcieť a môcť“, tak s chuťou do toho. Teda do plodenia detí. Ak nájdete chlapa, ktorý vás miluje a je s vami ochotný (a schopný) do toho ísť, neváhajte ani sekundu. Táto jeho ochota, vôľa (a – prípadne – schopnosť) nebude trvať dlho. Preto ju treba brať hneď v momente, ako sa objaví. Nezamotajte sa vo svojom vlastnom živote.

Je až neuveriteľné, koľko žien sa po tridsiatke motá na tomto svete zacyklených vo svojom živote a neschopných nájsť cestu z tohto klbka von. Váš fertilný vek je s uplatnením rozumu relatívne veľmi krátky. Od dvadsať do štyridsať. Dvadsať plodných rokov. Máte len týchto dvadsať rokov a nič viac. Je to ako všade inde: Zvážte, rozhodnite sa a neste si za svoje rozhodnutia zodpovednosť. Ale nečakajte druhú šancu. Po štyridsiatke je šmytec. Padla. Finito. Koniec. Môžete ešte naháňať čas a čosi-čosi ešte natiahnuť, dobre. Ale princíp je do štyridsať a rozum káže to dodržať.

Do tridsiatky sa to zdá ako veselá hra. Veselohra. Po tridsaťpäťke sa z toho stáva dráma. Po štyridsiatke je to už tragédia.

Niektoré dámy preberajú celých dvadsať rokov, akoby robili dvadsaťročné výberové konanie na otca svojich detí. Konkurz však skončí, štyridsiatka na krku a v posteli prázdno. Čo je horšie, aj v kolíske prázdno. Tí partneri, ktorí za niečo stáli, dostali košom, pretože mali krivé nohy alebo nevyhoveli z nejakého iného záhadného, ale „zásadného“ dôvodu. A tí druhí partneri, čo stáli za figu drevenú, odišli zo vzťahu sami. A ostalo prázdno. Ani partner, ani dieťa.

Iné sa zamotajú v nejakom bezvýchodiskovom a bezperspektívnom vzťahu. Nájdu prístav, bezpečný, útulný, pohodlný prístav. „Prístav“, ktorý umožňuje povedzme veľa cestovať, robiť kariéru, stať sa riaditeľom zemegule. Niekedy je to partnerský prístav, niekedy dokonca takmer šťastné manželstvo. Až neskoro zistia, že v tom prístave nie je aj lodenica. Ten prístav je iba kotviskom, nové lode sa tam nestavajú. Spočiatku je to možno príjemné, potom ešte možno znesiteľné, ale napokon príšerné. Lebo neproduktívne. Lebo hnijúce a zapáchajúce. Čo nerastie, to upadá. Kde nie je progres, tam nastupuje rozklad.

A rolling stone gathers no moss. (Anglické príslovie)

Dámy, spamätajte sa. Ak váš partner chce mať s vami dieťa (a nerobí sa vám pri pohľade na neho nevoľno), tak to berte hneď. Nečakajte ani rok. Lebo tá ponuka bude trvať presne rok. A ak vám (potom) povie, že nechce s vami dieťa (a vy dieťa vo svojom živote chcete mať), tak partnera okamžite opustite. Nezmeníte ho. Neukecáte ho. Neutrucujete ho. (Okrem toho, načo by vám bolo nasilu vytrucované dieťa?) A okamžite si začnite hľadať niekoho, kto vám dieťa dá.

A ešte dobrá rada: Nehrajte sa na samaritánov. Manželstvo (partnerstvo) nie je špitál ani psychiatrická klinika. Ak je niekto desať rokov alkoholik alebo iný narkoman, prípadne hrá na automatoch, a vy sa mu snažíte pomôcť, dúfajúc, že „potom“ budete s ním mať deti, tak na to urýchlene zabudnite. A vycúvajte z toho pri prvej príležitosti. Niet mu pomoci. A ak má niekto desať rokov depky, a (aj) kvôli tomu ste dočasne rezignovali na deti, tak sa nesnažte mu tie depresie liečiť ďalších desať rokov s tým, že snáď a potom s ním budete mať dieťa. Nie, toto nebude fungovať. Pomáhajte, liečte, starajte sa, ale len dovtedy, kým to má zmysel a kým vám to dáva zmysel.

Prestaňte si nahovárať, že tento život s vaším partnerom máte za trest, a že to, čo s ním prežívate a to, čo robíte, je vaším osudom, z ktorého niet úniku. Nemusíte sa obetovať partnerovi na úkor vašej spokojnosti a šťastia a pomáhať mu za každú cenu. Nenahovárajte si takéto hlúposti. Nedajte sa zatlačiť do kúta názormi a postojmi vášho okolia, vaším strachom z odsúdenia a zavrhnutia rodinou a priateľmi. Myslite na seba a na svoje záujmy. Spoľahnite sa, že ak vy na ne nebudete myslieť, tak na ne nebude myslieť nikto iný. Hlavne vtedy, ak máte doma alkoholika, narkomana, gamblera, psychopata alebo sociopata.

Na záver: Celý tento text bol výzvou, aby ste neprežili váš život v čakárni. Čakáreň je fajn, sú tam obrázkové magazíny, a občas sa tam dá s niekým aj dobre pokecať, ale život sa odohráva inde. Máte jednu dvadsaťročnú príležitosť na to, aby ste sa zreprodukovali, aby ste prežili plnohodnotný život a aby ste si pripravili podmienky na znesiteľnú starobu. Žiadne čakry ani makry, jin ani jang (a dokonca ani Jung), Tibeťania ani Tajomstvá a ani iné sekréty na tom nič nezmenia. Tak sa snažte. Máte iba jeden život a na tomto fakte nezmení nič ani päťdesiat kilogramov indickej motivačnej literatúry.

Máte iba jeden život. Nakúpte si toľko motivačnej literatúry, koľko chcete. Na tom nič nezmeníte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?