Nová rada

Autor: Pedro Oravec | 30.7.2013 o 19:21 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  443x

Naučili sme sa to všetci ešte hádam na základnej škole. Že máme podstatné meno "rada" v zmysle odporúčania, poučenia, écesu, a "rada" v zmysle Národnej rady Slovenskej republiky. A že máme podstatné meno "rad" v zmysle zástupu, frontu, šnúry alebo šoru. Prípadne série.

V škole však vtedy asi niektorí chýbali. Boli to najmä

1. Marketingoví a reklamní textári, copywriteri. Myslím, že všetci do jedného sú schopní napísať a ochotní obhajovať napríklad "nová modelová rada automobilov ...", bože, a teraz, aby som neurazil, hm, tak radšej nič. Alebo "kompletná rada kozmetiky xy...". A pokojne to pustiť v televízii. Niektorým túto chybu vychytajú korektorky, niektorým však nie.

2. Asi 70 % návštevníkov kultúrnych a športových podujatí (interný odhad). "Kúpil som lístky do prvej rady." "Sedela som v tretej rade v národnom." Ach. Asi došlo ku kultúrnemu pretlaku, ktorý vytlačil základné jazykové vedomosti.

Tak neviem. Toto asi nechápem a ani nepochopím. Ani nie som ochotný si to užiť. Nevládzem to tolerovať. Aj keď je jazyk živý organizmus, na toto si asi naozaj nikdy nezvyknem. Veta "Posuvné dvere auta zabezpečujú prístup k druhej a tretej rade sedadiel.", nebude, dúfam, správna nikdy.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?