Priateľstvo medzi mužom a ženou? Snívajte ďalej... (1. časť)

Autor: Pedro Oravec | 2.8.2013 o 19:29 | (upravené 6.7.2014 o 21:40) Karma článku: 12,23 | Prečítané:  4738x

Žijete v stabilnom a relatívne šťastnom vzťahu, povedzme pätnásťročnom manželstve s dvoma deťmi. Deti však už akosi pomaly odrastajú, už im netreba denne utierať zadky a ofukovať rany, majú už svoj vlastný život, vlastný svet a už vás v ňom ani moc nepotrebujú. Partnera tiež príliš často nevidíte, má svoju kariéru, svoje koníčky, svoju spoločnosť. Dom ste už postavili alebo ste aspoň byt vymenili za väčší a luxusnejší. Všetko akosi funguje samo. A vtedy sa to stane.

Naraz, ani neviete ako, už po piaty raz sedíte niekde v meste s niekým na káve a náramne si s ním rozumiete. Alebo s ním hráte tenis. Alebo skáčete s padákom. Čokoľvek. Dôležité je to, že si s ním máte čo povedať, že vám rozumie a vy rozumiete jemu. Že reč nestojí a vy viete s tým človekom stráviť hodiny a hodiny. Že nájdete stále znova spoločné témy. A že vás vie vypočuť, že vám vie poradiť a pomôcť. Je vám s ním „strašne príjemne“. No a ten niekto nie je rovnakého pohlavia ako vy.

Problém je v tom, že postupne sa stanete od neho závislí a začnete jeho spoločnosť vyhľadávať. Čo je horšie, závislosť je obojstranná. Aj on je rád s vami, aj on vyhľadáva vašu blízkosť a vašu spoločnosť. Keď vy prestanete hovoriť, on začne. Keď on prestane hovoriť, vy začnete. A naraz zistíte, že už nemusíte ani hovoriť, že stačí, ak sa na seba iba usmievate a viete. A napokon vám jeho úsmev alebo jeho oči alebo niečo iné „jeho“ jednoducho po čase akosi nedajú spávať.

A je zle. Ste v tom. Lietate v tom. Začnete si nahovárať, že ide o priateľstvo. Začnete veriť na to, že priateľstvo medzi mužom a ženou je možné. Začnete si nahovárať, že predsa musí existovať možnosť dlhoročného priateľstva medzi mužom a ženou, kedy sú si tí dvaja blízki naozaj iba na platonickej úrovni. Na báze blízkosti pováh, hodnôt, zmýšľania, zmyslu pre humor. Fajn, verte si tomu. Možno vám to vyjde. Ja osobne na to neverím.

Pozrite sa na dno svojej duše a úprimne si povedzte: páči sa vám ten človek? Asi áno, inak by ste s ním neboli. A chceli by ste sa s ním milovať? Hups! Hm, úprimne? Predpokladám, že sa začnete vykrúcať: Neviem... možno? Je to dôležité? Veď o to tu predsa nejde! Ja som iba rád s ním, nič viac! Prečo by sa mali spolu vyspať dvaja ľudia, ktorí si rozumejú?

Jedného pekného večera skončíte v posteli a budete sa milovať až krv bude striekať po stenách.

Dobre to viete, že to tak bude, ale napriek tomu vám to poviem: Jedného pekného večera, keď sa budete vracať z koncertu vážnej hudby alebo z bicyklovania na hrádzi, skončíte u nej alebo u neho, a budete sa milovať až krv bude striekať po stenách. Vy to viete, on to vie, ja to viem. Tak to chodí, tak to je. Jednoducho s tým počítajte. Nebudete výnimkou.

A teraz si dajte otázku, či vám to stojí za to. Tá blízkosť, ten kontakt, ten súzvuk je úžasný. Ale skončíte v posteli. Nemôže to skončiť inak. A ak si začnete nahovárať, že predsa tým, že sa s ním vyspíte, sa nič (zásadne) nezmení a vy môžete ostať priateľmi, tak sa zobuďte. Zmení sa všetko, a naozaj zásadným spôsobom.

Keď sa na druhý deň prebudíte, bude všetko inak. Stratili ste priateľa, získali ste potenciálneho (sexuálneho) partnera. V poriadku, ak ste to chceli, žiaden problém. Ak však po tej noci chcete späť svojho priateľa, je mi ľúto. Odcestoval do teplých krajín. Vedľa vás už neleží váš priateľ, ale váš milenec a potenciálny nový partner. Niet cesty späť.

Pokračovanie tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?