Manuál rozchodu

Autor: Pedro Oravec | 23.8.2013 o 19:49 | (upravené 20.5.2014 o 16:18) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  2361x

Alebo „Láska je večná, partner je (často, žiaľ) dočasný“. Zatiaľ sme si na úvod povedali o kríze vo vzťahu a rozchode napríklad toto.

Kedy príde partnerská kríza Vtedy sa neviete dočkať toho, keď deti podrastú, tešíte sa na to, že ukončíte rekonštrukciu alebo na to, že dostaviate dom, a že vaše problémy skončia a vy si konečne vydýchnete. Že konečne budete mať pokoj. Vtedy si myslíte, že horšie už nebude. Ale bude.

Partnerstvá okolo vás Ak aj pripustíte, že existujú páry, ktoré si dokážu aj po mnohých rokoch, či desaťročiach udržať harmonický, či priam idylický partnerský vzťah, nemá zmysel vyčítať si, že vám sa to nepodarilo.

Pôvodca krízy alebo Vajce či sliepka? ednostranná zodpovednosť neexistuje, pretože na všetko sú vždy dvaja. Za vzťah, za jeho fungovanie alebo nefungovanie nesiete zodpovednosť obaja po celý čas jeho trvania. Ako chcete merať zodpovednosť za krach? Ako chcete merať zodpovednosť? Zlomkami? Percentami?

Tri jednoduché pravidlá v čase krízy Ostaňte tam, kde sa dá vydržať. Dbajte na zadné kolieska (vytvorte si rezervu na horšie časy). Keď bude naozaj zle, nikto vám nepomôže.

Udržte vzťah: vernosť a dôvera Ty máš problém, bol by som rád, keby si si ho riešil a verím Ti, že si ho vyriešiš. Ja nie som súčasťou tvojich problémov. Pomôžem Ti ich riešiť, ak chceš a ak ma k tým problémom pustíš. Ja problém nemám, ja som v našom vzťahu spokojný a šťastný. Chcem žiť s tebou, ale ak bude treba, prežijem aj bez teba.

Zistite, na čom ste Chcete teda naozaj vedieť, na čom ste? Tak sa spýtajte! Tu môže napríklad pomôcť jednoduchý test so štyrmi - piatimi elementárnymi otázkami, ktoré ešte dnes večer položíte partnerovi: Pôjdeš so mnou do kina? Budeš so mnou cez víkend? Stráviš so mnou dovolenku? Plánuješ si so mnou budúcnosť? A napokon kardinálna otázka: Chceš mať so mnou dieťa?

Buďte rozhodní a čitateľní Ak ste vy ten aktívny partner, čo v tomto prípade znamená, že vy ste ten partner, ktorý sa rozhodol ukončiť vzťah, vašou psou povinnosťou je jasne a jednoznačne partnerovi povedať, ako ste sa rozhodli, čo od neho chcete alebo nechcete a čo to všetko pre neho bude znamenať.

Vhodná chvíľa je práve dnes Nie ste v žiadnom prípade povinný voči partnerovi zdôvodňovať svoje rozhodnutie. Ste povinný mu to iba oznámiť. Ak silou-mocou chcete partnerovi povedať dôvod alebo dôvody, urobte to, ale nemusíte to robiť. Nedajte sa zatiahnuť do diskusie o dôvodoch. Napríklad si vyberte jeden dôvod, ktorý považujete z vášho hľadiska na dostatočne vyargumentovaný a obhájiteľný, a ten voči partnerovi komunikujte. Ale ani to nemusíte.

Deti a záchrana vzťahu Súdy o určenie výchovy a opatery fungujú tak trochu ako klitorisové mafie. Vaše šance sú minimálne. Budete tam obratí o všetko, o dôstojnosť, česť, sebavedomie, zdravý rozum a napokon aj o deti.

Sex a záchrana vzťahu Na otázku vášho partnera: „Zlatko, a ak by sme do postele zobrali niekoho tretieho, koho by si si vedel/vedela predstaviť?“, je jediná rozumná odpoveď: „nikoho! A ak sa ti to nepáči, tak páľ do psej matere!“.

Exkurz 1: Život v čakárni Váš fertilný vek je s uplatnením rozumu relatívne veľmi krátky. Od dvadsať do štyridsať. Dvadsať plodných rokov. Máte len týchto dvadsať rokov a nič viac. Je to ako všade inde: Zvážte, rozhodnite sa a neste si za svoje rozhodnutia zodpovednosť. Ale nečakajte druhú šancu. Po štyridsiatke je šmytec.

Exkurz 2: Priateľstvo medzi mužom a ženou? 1. časť Jedného pekného večera, keď sa budete vracať z koncertu vážnej hudby alebo z bicyklovania na hrádzi, skončíte u nej alebo u neho, a budete sa milovať až krv bude striekať po stenách. Vy to viete, on to vie, ja to viem. Tak to chodí, tak to je. Jednoducho s tým počítajte. Nebudete výnimkou.

Exkurz 3: Priateľstvo medzi mužom a ženou? 2. časť Ak je váš nový partner zadaný, máte dvojnásobný problém. Musíte si vyriešiť svoje vzťahy vy a musí si ich vyriešiť aj váš nový partner. Bude to veľmi zdĺhavé a veľmi bolestivé. Pripravte sa na to a počítajte s tým. Tá spleť starých a nových vzťahov, ktorá vás čaká, vás rozhodí na roky. Ale vy ste to chceli. Nehovorte potom, že ste to nevedeli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?