Andrej Kiska. Skúsený ľudomil.

Autor: Pedro Oravec | 1.9.2013 o 10:00 | (upravené 1.9.2013 o 10:13) Karma článku: 9,13 | Prečítané:  3197x

Fráza: nadnesené, bezobsažné, prázdne, často používané výrazy; Floskula: slohovo nadnesený alebo len všeobecne platný, ale neprecítený, prázdny výraz; Klišé: častým používaním ošúchaný, frázovitý slovný zvrat alebo vôbec ošúchaný jazykový prostriedok, šablóna. Slovník cudzích slov (akademický).

 

Frázy, floskuly, klišé a iný jazykový smog v rozhovoroch s prezidentským kandidátom.

Ale až keď som začal pracovať v Dobrom Anjelovi a začal pomáhať ľuďom, tak som videl obrovské systémové zlyhania (Ak zlyhania, tak systémové.) štátu, obrovskú chudobu, zlé zdravotníctvo, korupciu a vo mne rástlo vnútorné rozhorčenie (Ak rozhorčenie, tak vnútorné.).

Problémov je v našej spoločnosti veľmi veľa a ja by som bol rád, keby sa mi do politiky podarilo pritiahnuť nových a čestných ľudí (uf).

Chcem byť predovšetkým aktívny prezident. Prezident Slovenska má totiž silný mandát (Keď mandát, tak najlepšie silný.), pretože je volený občanmi a záleží veľmi na ňom, ako tento mandát presadí a využije.

Takže k činnosti nášho prezidenta, môžem povedať len toľko, že som z neho smutný. Smutný som nielen preto, že nie je proaktívnym (Byť aktívnym nestačí?) prezidentom, ale najsmutnejší som z toho, že je prezidentom jednej strany.

Ale človek často vníma svoje šťastie („A tak čeští vrcholní politici, bossové a magnáti... jsou zřejmě nejvnímavější lidi na světě. Nemyslí, nechápou, nehodnotí, neanalyzují, nereflektují, necítí, nereagují, nesoulasí, neodporují, neodmítají – namísto toho všeho kudy chodí, tudy „vnímají“...“. Slovník floskulí) podľa toho, aký má uhol pohľadu , ktorým smerom sa pozrie.

Na druhej strane („Z paniky, že bychom se mohli dopustit vlastního názoru, v zoufalé a marné snaze vyzout se ze své subjektivity a předvést v médiích své „vyvážené“, „korektní“ a „objektivní“ fešáctví, začne mluvčí každou druhou větu maskovacím manévrem: „na druhou stranu“. Slovník floskulí), a to vnímam („.../politici, bossové a magnáti/ neřeknou: „To se mi nelíbí, běžte s tím někam,“ ale „Vnímám to jako určitý problém...“ Slovník floskulí) ako veľkú výhodu, na Slovensku je veľmi veľa slušných a poctivých ľudí, ktorí tu chcú dobre žiť, a ktorí skutočne zmenu potrebujú.

Na druhej strane („V čem vlastně tkví floskuloznost floskule „na druhou stranu“? Opět, jako vždy, v chudobě vyjadřování a tím i myšlení. Namísto příliš obyčejného „ale“, „avšak“, „leč“, „ovšem“, „přesto“, „byť“, „i když“, „naproti tomu“, „tomu odporuje“ vypálí na vás řečník či pisatel bez varování formuli o „druhé straně“. Slovník floskulí) dnes je tá nedôvera spoločnosti v politikov obrovská. Ľudia chcú nových ľudí, nové tváre, nové myšlienky. Z tých ľudí, ktorých máme v politike 10, 15 rokov sú unavení, už im nedôverujú. ... Myslím si, že spoločnosť je pripravená na nové tváre, nové myšlienky, nové vízie a na nových ľudí. (Tak toto bolo klišé už pred rokom 1989.)

Problémom je („Fascinuje mě, že už i oni reklamně vymydlení, nesnesitelně zdraví američtí pubescenti v seriálech à la Beverly-Hills neustále spolu „mají nějaký problém“. Slovník floskulí), že peniaze a postavenie začínajú byť takou silnou modlou, ktorá sa niekedy nadraďuje nad slová morálka, priateľstvo, odpúšťanie, nad tie základné ľudské hodnoty.

Áno, u mnohých ľudí sa vízia úspechu, pracovného postupu a podobne („Běžná řečová figura je asi tak oblíbená proto, že zpravidla úspěšně zastírá momentální výpadek paměti. Nebo akutní argumentační nouzi mluvčího...“. Slovník floskulí) nadraďuje slovu morálka, ale na druhej strane si myslím, že sú tu státisíce veľmi čestných, morálnych ľudí, v ktorých láska, odpúšťanie a súcit zostáva a sú pre nich základnými hodnotami.

Na jednej strane ľudia, ktorí majú strašne veľa, na druhej strane ľudia, ktorí nespravia nič zlé a trpia, sú v obrovských problémoch.

Chceli sme spraviť veľmi transparentný systém („... „transparetní“ zastírá skutečnost mnohem elegantněji, korektněji, vědečtěji a spolehlivěji než „průhledný“: vnutíte-li posluchači představu, že máte „transparetní“... plán, argument, projev, projekt, záměr, mechanismus, výzkum, zákon nebo systém (!), pak máte vystaráno a nemusíte se už vůbec zdržovat zbytečnými podrobnostmi. Například tím, v čem ten plán... vlastně spočívá. Nemusíte jej vůbec odkrýt, zakryjete-li jej transparentností.“ Slovník floskulí), preto sme sa zhodli, že by nebolo správne, aby sme za nejakým okrúhlym stolom rozhodovali, kto  pomoc dostane a kto nie.

Napríklad jednej rodine z nášho systému zrekonštruovali celú strechu, druhej dokonca prefinancovali (Prefinancovali, zafinancovali, odfinacovali... nestačilo by „kúpili“ alebo „zaplatili“?) malý domček.

Či je prioritnejšie („ Proč však politici, komentátoři a veřejní činitele vůbec tak rádi „zdůrazňují priority“ namísto toho, aby prostě tomu či onomu „dávali přednost“? Inu – nezní to tak důležitě. Vědecky. Systémově.“ Slovník floskulí) vlastné ego alebo pomoc, pre ktorú to robíte.

A potom sú manažéri, ktorí riadia tak, že dokážu ľudí pre svoje projekty („Inflační pojem posledního desetiletí, bez něhož se už ... neobejde nic... Projekt zní lépe. Automaticky dodává jekémukoli dílu důležitost, kterou třeba jinak postrádá. Zásadnost. Nenáhodnost. Plánovitost. Promyšlený rozvrh. Žádná improvizace, žádný šlendrián.“ Slovník floskulí) nadchnúť.

Treba nájsť zdravý kompromis, pretože aj ľudia sú často trošku pohodlní, dokážu systém zneužiť, takže pravidlá musia byť vybudované a musia fungovať („Obecně platí, jakoby inflace „fungování“ a nekritický obdiv před ním na mluvčího bezděčně prozrazovala i jeho řebříček hodnot, jeho kritéria... V každém případě jsme sedli na lep funkcionářům aparátu, obchodníkům s mediálními obrazy.“ Slovník floskulí) aj vo vizionársky riadených alebo v rodinných firmách.

Mnoho mladých ľudí sa na vysokých školách učí o tom, že celý úspech je len o našej hlave, motivácii, o tom, na čo myslíte, ale to nie je pravda. (Ja otomujem, ty otomuješ, my otomujeme. Prečo by Kiska nemal? „Snad vůbec nejpoužívanější, nejuniverzálnější klišé přelomu tisíciletí, nekorunovaný král floskulí téhle knihy i posledního tuctu let. Symbol jazykové globalizace a amerikanizace.“ Slovník floskulí)

Dôvod bol veľmi prostý – brali sme sa veľmi mladí, ešte sme sa nepoznali, mali sme inak postavené životné hodnoty. (...)

Som obklopený tímom veľmi príjemných ľudí, dostávam veľmi veľa príjemných mailov, SMS-iek, ako treba zmenu, poďme, ideme, dokážeme to.

My, žiaľ, úlohu prezidenta vnímame podľa toho, akých prezidentov sme mali a hlavne podľa toho posledného.

Prezident má veľmi silný mandát, volia ho občania. Nezvolí ho parlament, zvolia si ho občania.

Týchto ľudí som si vážil, ale určite mám iné vnímanie sveta, než mali oni.

Ona sama mi na začiatku pomáhala v Dobrom anjelovi, takže vidí, čo všetko sa tu deje, aká je v našej krajine (Keď krajina, tak naša. Odporúčam do pozornosti celé heslo Tato země v Slovníku floskulí.) nespravodlivosť.

Aj oni (deti, teda „ony“) sú dôkazom, že v našej krajine (Je príznačné, že floskuly sa recyklujú. Použijete raz „našu krajinu“ a máte ju tam o chvíľu znova. Ako vírus.) nie je všetko v poriadku.

Najhoršia kombinácia je, ak má politik schopnosti a je nečestný, lebo vtedy vykradne a vytuneluje (Politik netuneluje. Politik jednoducho podvádza a prípadne kradne. Tuneluje riaditeľ banky alebo oceliarní. „Přesto i tato zdařilá metafora může se za jistých okolností stát floskulí: bude-li nadužívána a nemyslivě, stádně přejímána i pro označení méně rafinovaných jevů, pro něž je daleko adekvátnější slovo krádež.“ Slovník floskulí) všetko, čo sa dá.

Ak je hlava štátu silnou osobnosťou (Keď osobnosť, tak silná.) a má aktívny prístup (Keď prístup, tak aktívny, alebo ešte lepšie, proaktívny.), dokáže nechať jasný odtlačok na fungovaní spoločnosti (uf). U nás prezident nemá ani výkonnú, ani zákonodarnú moc, ale má mandát od občanov, a ak chce, dokáže spoločnosť ovplyvniť. Môže sa totiž vyjadrovať, určovať mienku ľudí o mnohých veciach a nastavovať spoločnosti zrkadlo (Nastavovanie zrkadla bolo klišé už vtedy, keď Menzel nakrúcal Vesničku.).

Slovensko má problém („Správný americký filmový manžel neřekne „Naše manželství s Mary je v krizi, rozvádím se“, ale „Máme s Mary problém...“. Slovník floskulí), že súčasný prezident je prezidentom jednej strany.

Dnešný model rozdelenia moci je bezpečnejší. Vo voľbách môže zvíťaziť populistický kandidát a ak by sme zvolili nesprávnu osobu s koncentrovanými právomocami, máme problém.

Určite pár mesiacov predtým spraví (Jasne, že Fico.) niekoľko populistických opatrení, možno napríklad zvýši dôchodky, aby sa ukázal v dobrom svetle a aby zaznel pozitívny signál („Význam v novořeči přelomu tisíciletí zcela převálcovala pokleslá metaforika, jež zřetelný význam slova rozostřila do sofistikované neurčitosti.“ Slovník floskulí) .

Ak niekto iks rokov za stranícke peniaze získaval popularitu a budoval si okruh svojich politických priateľov, neviem, do akej miery bude v prezidentskej funkcii objektívny.

Neviem si predstaviť („Diktát slov „dokázat“ a „představit si“ je tak silný, že nikdo už dneska veřejně neřekne, že něco (ne)chce, že si s někým nepřeje spolupráci nebo lásku, že je mu ten, ta, to či ono protivné, nesnesitelné, nepřijatelné nebo naopak sympatické... Hlavní zásada úspěchu v politice či v šoubyznysu...: nikdy nic konkrétního, nikdy nic zavazujícího! Slovník floskulí 2) vytvárať politickú stranu a vylučujem aj to, že by som v prípade neúspechu vstúpil do už existujúceho subjektu.

Silný pocit (Keď pocit, tak silný.) nedostatku slobody však začal vo mne narastať až na konci vysokej školy, keď už človek vníma svet v celej jeho zložitosti.

Vtedy tu existovalo zvláštne prostredie - na jednej strane množstvo problémov, na druhej strane ešte nebola silne vyvinutá konkurencia, takže ak ste mali dobrý nápad, dalo sa veľmi rýchlo rásť.

A potom ešte chodili (podsvetie) za majiteľmi rizikovejších biznisov ako bary, diskotéky a podobne („Ve skutečnosi má okno jako vrata: buď ho už nic dalšího k věci nenapadlo, nebo všechna další fakta, jména, data mu právě vypadla z paměti, pokud tam kdy byla...“.. Slovník floskulí).

Poznáme moderné medicínske prístupy a metódy, ale sú aj ochorenia, kde to proste nezaberá a stupeň utrpenia je obrovský a dlhodobý. Problém je však v tom, že si neviem predstaviť také právne zadefinovanie, aby sa s určitosťou dalo vylúčiť zneužitie eutanázie.

Majú (predsa Američania) proste odvahu to vyskúšať.

Preto odporúčam vyskúšať pilotné projekty (Keď projekt, tak pilotný. Projekt je vôbec strašné slovo. Ide o návrh, plán nejakého diela? Asi nie. Tak potom inak.), testy a rôzne skúmania ešte predtým, ako sa človek do realizácie nápadu pustí.

Ak to človek zoberie štýlom, „tak toto je ten projekt a mal by som sa mu venovať alebo na ňom zarábať, tak to idem robiť“, tak úspešný zrejme nebude. Ak samotný produkt nevnímam ako skutočnú  službu, ako napĺňanie potrieb zákazníka, ak necítim, že ma to skutočne nadchýna, ak do toho nejdem s nadšením, tak do toho radšej netreba ísť vôbec.

Takže ja som to bral ako podnikateľský projekt, ako zadanie („... zadání... zní totiž pro jisté uši, neuvyklé nazývat věci pravými jmény a dávat jim konkrétní významy, mnohem zajímavěji... než prachobyčejný učitelský „úkol“, natož pak nějaký „smysl“...“ Slovník floskulí), potom sme to vyvinuli, potom sme si to otestovali, aby sme zistili, čo si o tom ľudia myslia, a keďže sa to stretlo s dobrým ohlasom, tak sme to spustili.

Na druhej strane je v zdravotníctve nedostatok peňazí.

Prezident má silný mandát, pretože ho volia občania. ... Stačí sa pozrieť na našich západných susedov, bolo to zrejmé pri Havlovi, aj pri Klausovi. Nemusíte s tým, ako fungovali („Funguje (či nefunguje) mechanismus. Válečná mašinerie. Úřad. Trh. Reklama. Totalitní systém... Funguje Josef Švejk? Právě nepřevoditelnost člověka na systém ... je pravděpodobně nejhlubší podstatou evropské demokratické tradice.“ Slovník floskulí) a aké kroky robili, súhlasiť, ale ich vplyv na spoločnosť bolo jasne vidieť.

Korupcia je rakovinou našej spoločnosti a na Slovensku je to veľmi vážny problém ... Aby prestalo byť normou uplácať lekárov, zamestnancov na úradoch, policajtov a pod. Na druhej strane je veľmi dôležité, aby sa ľudia, ktorí spravujú tento štát, politici, vysokí štátni úradníci a sudcovia správali rovnako zodpovedne.

Tým, že pravica bola totálne rozbitá, dopadlo to tak, ako dopadlo („Tato floskule úspěšně sugeruje „korektnost“, věcnou „nestrannost“ a úzkostlivou „vyváženost“. Elegantně maskuje nejistotu nebo úplnou nevědomost mluvčího (píšícího) o dané události. A také podvědomý strach, že se bližším popisem tato prázdnota odhalí...“).

Čiže nestraníckosť a nezávislosť a druhé, moje manažérske a filantropické skúsenosti (To nie je floskula, to je asi niečo iné. Radšej sa ma nepýtajte, čo.)

Ukazovaním toho (sa Fico dá poraziť), v čom ten kandidát, ktorý bude stáť proti Ficovi, je jasne odlíšiteľný a iný. V čom je jeho pridaná hodnota.

To, že Orbán presadzuje silou takéto opatrenia, nedáva dobrý signál pre celú strednú Európu.

 

Použité rozhovory:

http://www.topky.sk/cl/10/1345594/Rozhovor-s-kandidatom-na-prezidenta-Kiskom--Ucinkovanie-Fica-v-Modrom-z-neba-bolo-krutym-vysmechom

http://www.rozhovory.sk/osobnosti-slovenska/podnikatel-filantrop-a-kandidat-na-prezidenta-andrej-kiska-moralnou-povinnostou-uspesnych-ludi-je-pomahat/

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/prezidentsky-kandidat-kiska-nechcem-iba-klast-vence.html

http://www.pravnydom.sk/news/exkluzivny-rozhovor-s-ing-andrejom-kiskom-podnikatelom-filantropom-a-kandidatom-na-prezidenta-sr/

http://korkep.sk/sk/clanky/politika-2/2013/03/26/andrej-kiska-ludia-by-sa-mali-dobre-citit-v-state-v-ktorom-ziju

 

Citovaná literatúra:

Just, V., Slovník floskulí, Academia 2003

Just, V., Slovník floskulí 2, Academia 2005

Ďalšia literatúra:

Gavurová, M.,: Manžela neriešim. Floskuly v slovenskom internetovom priestore. In

Médiá a text 3, Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?