Radoslav Procházka. Fungujúci branding.

Autor: Pedro Oravec | 3.9.2013 o 17:47 | (upravené 3.9.2013 o 19:56) Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1829x

"Ale bez ohľadu na to, ako dopadnú prezidentské voľby na budúci rok, zatiaľ som odhodlaný zostať vo verejnej službe a skúšať rozširovať svoju ponuku poctivej a odbornej služby pre ľudí" (... a iný „přichází s nabídkou kvalitního sexu“. Pelíšky).

Frázy, floskuly, klišé a iný jazykový smog v rozhovoroch s prezidentským kandidátom.

Ak má citovú vec podporovať alebo riešiť nejaký úradný štempeľ, úradná pečiatka, tak s tým citom je problém („Fascinuje mě, že už i oni reklamně vymydlení, nesnesitelně zdraví američtí pubescenti v seriálech à la Beverly-Hills neustále spolu „mají nějaký problém“. Slovník floskulí).

Jeden z dôvodov, pre ktorý som to neurobil, je, že pre mňa je dôležité fungovať („Obecně platí, jakoby inflace „fungování“ a nekritický obdiv před ním na mluvčího bezděčně prozrazovala i jeho řebříček hodnot, jeho kritéria... V každém případě jsme sedli na lep funkcionářům aparátu, obchodníkům s mediálními obrazy.“ Slovník floskulí) v slovenskom prostredí (napriek tomu, že som veľmi dobre jazykovo vybavený), pre mňa je slovenčina dôležitá.

Moja žena tiež pracovala na súde v jednom z južných okresov. A mala veľký problém („Správný americký filmový manžel neřekne „Naše manželství s Mary je v krizi, rozvádím se“, ale „Máme s Mary problém...“. Slovník floskulí), cítila faktickú diskrimináciu preto, že nevie po maďarsky, a nevedela sa na tom súde proste normálne v úradnom styku dohovoriť.

To je zaujímavé („...“zajímavý může být i vlas v polívce,“ traduje se výrok F. X. Šaldy, protestujícího proti povrchnímu adjektivu, které recenzetům, publicistům a esejistům už v jeho časech nahrazovalo popis, analýzu i hodnocení.“ Slovník floskulí). Ona mala takú skúsenosť, že mala problém.

Potreba zastrešiť zmenu spôsobu, akým sa na Slovensku vykonáva verejná služba aj zhora, aj zdola.

Tak som začínal ako právnik, a tak som fungoval vo verejnej službe.

Ja som vždy fungoval („Funguje (či nefunguje) mechanismus. Válečná mašinerie. Úřad. Trh. Reklama. Totalitní systém... Funguje Josef Švejk? Právě nepřevoditelnost člověka na systém ... je pravděpodobně nejhlubší podstatou evropské demokratické tradice.“ Slovník floskulí) veľmi autonómne vo verejnej službe, a nechcem mať záväzky voči nikomu inému, ako občanom.

To znamená, že nebudem sa sústrediť („Spojení, které je v širokém povědomí už natolik běžné, že si jeho krkolomnost a absurditu uživatelé – od publicistů, umělců až po ministry a prezidenty (sic!) – vůbec neuvědomují... Málokoho z uživatelů tohoto hybridu napadne, že čeština (aj slovenčina) má i vidy: obecná ztráta smyslu pro slovesný vid je asi prapříčinou téhle epidemie.“ Slovník floskulí) na jednu vybranú skupinu, že iba mladí, iba národnostné menšiny alebo iba Slováci. Chcem jednoducho, aby sme všetci, ktorí tu žijeme, tvorili v nejakom rozsahu spoločenstvo, komunitu, ktorá bude zdielať spoločný priestor (Prezident by asi mal vedieť po slovensky. Mal by vedieť, že zdieľať ani zdielať nie je v slovenčine spisovné. Tu by asi malo byť „delíme sa o spoločný priestor“, „máme spoločný priestor“.) a tým aj spoločné záujmy.

Nemáme medzi sebou (s Bugárom) zlý vzťah, ale toto je trochu mimo.

Ale bez ohľadu na to, ako dopadnú prezidentské voľby na budúci rok, zatiaľ som odhodlaný zostať vo verejnej službe a skúšať rozširovať svoju ponuku poctivej a odbornej služby pre ľudí (... a iný „přichází s nabídkou kvalitního sexu“. Pelíšky).

Ponúkam relatívne unikátnu kombináciu reálnej skúsenosti s tým, ako funguje moc a zároveň odolnosti voči jej zvodom.

Hustota v tom, že som taký ten hustý typ (Slovo „hustý“ vo význame, v ktorom ho použil kandidát na prezidenta, teda „niečím, obyčajne kvalitou, výnimočný, spôsobom podania, prezentácie vzrušujúci, sľubujúci nevšedné zážitky, perfektný, špičkový“ zachytáva iba najnovší Slovník súčasného slovenského jazyka, a aj to iba ako mládežnícky slangový výraz. Je to skutočne vysoká miera podlizovania „mladého“ prezidenta  voči mladému voličovi.), ktorý sa v sediacom dave odhodlá postaviť a vypýtať si slovo.

Na výkon tohto úradu (prezidenta) však môžeme mať aj iné očakávania a môžeme od neho dostať aj niečo iné.

Ale kto žije konzervatívnejší život ako človek, ktorý sa živí vlastnou prácou, má tri deti, usporiadané manželstvo a funguje v spoločnosti tak, ako je tá spoločnosť stáročia zvyknutá?

Je to reálna skúsenosť s mocou, ale zároveň nepokazenosť („Jde o zhoubný proces sklerotizace a byrokratizace myšlení, jehož vnějším znakem je nadužívání podstatných jmen slovesných, tedy původně krásných, přesných a konkrétních sloves, ktoré v technokratových (!) ústech zkameněly v neprůstřelnou zdeúřední fosilii uměle vytvořeného substantiva.“ Slovník floskulí) dvadsiatimi rokmi v politike.

Aj zo športu mám ten výzvu (Ako len mohlo vzniknúť spojenie „ten výzva“? Žeby takto? Pán Procházka sa pôvodne vyjadril, že zo športu má „ten čelendž“ (ach), ale korektorovi sa amerikanizujúci čelendž nepáčil, tak ho nahradil „výzvou“, len zabudol zmeniť ukazovacie zámeno?), že chcem vyhrať.

Teraz je reprezentatívnou vzorkou národa a to má hodnotu samo osebe. Iste, občas je to frustrujúce. Človek stráca motiváciu byť súčasťou debaty, ktorá nemá primeranú úroveň.

Že jeho osobná motivácia a osobné odhodlanie dokážu viesť k výsledkom. Musí tam byť aj priaznivá súhra okolností. Ale to self-made môže fungovať. Že sa človek dokáže presadiť, keď je motivovaný.

Minimálne pätnásť rokov som súčasťou verejnej debaty, ktorá sa na Slovensku, žiaľ, pestuje v menšom rozsahu ako by sa mala. Som v politike a zdá sa mi to byť v tejto chvíli dobré.

Predpokladom zmeny je mentálna zmena v náhľade na verejnú službu.

V zmysle: toto je niečo, čo ide proti našej podstate, na základe ktorej sme tu fungovali.

Chcem sa o tom intenzívnejšie rozprávať – čo má zmysel tlačiť do politicko-realizačnej fázy a čo má zmysel zatiaľ riešiť len na odbornej báze.

Tá druhá možnosť je rovnako riskantná, ale má oveľa vyššie potenciálne benefity.

V parlamente sa tvorí skupina ľudí, o ktorých si myslím, že by mohli byť jadrom novej generácie politikov a nositeľmi úsilia o morálnu a mentálnu obnovu slovenskej politiky. A v rámci tejto neformálnej skupiny sa bavíme aj o mojej prezidentskej kandidatúre. No nie ako o osobnom projekte („... inflační pojem posledního desetiletí, bez něhož se už ... neobejde nic... Projekt zní lépe. Automaticky dodává jekémukoli dílu důležitost, kterou třeba jinak postrádá. Zásadnost. Nenáhodnost. Plánovitost. Promyšlený rozvrh. Žádná improvizace, žádný šlendrián.“ Slovník floskulí), ale ako o nástroji tohto širšieho úsilia. Bol by som rád, keby rozhovory preukázali schopnosť novej generácie uzatvárať zmysluplné dohody (Keď dohody, tak zmysluplné. „Výrazy jako filosofie nebo smysluplný se staly jakýmisi umělými podpatky..., jimiž různí duševní trpaslíci dodávali svým zakrnělým myšlenkovým výtvorům chybějící intelektuální výši.“ Slovník floskulí.), schopnosť spolupracovať a zároveň hrať na ihrisku, na ktorom sme schopní kopnúť si do lopty. Som pripravený kandidovať, ale nie za každú cenu a sólo. Práve a len v rámci spoločného úsilia o dlhodobú perspektívu (Keď perspektíva, tak dlhodobá.). A ak by som sa rozhodol kandidovať, tak by som chcel vyhrať. Budem chcieť byť (ach) prezidentom Slovenskej republiky.

Chcem kandidovať ako kandidát novej pravice, no so schopnosťou pozerať sa na štát nie optikou pravica-ľavica, cez úzku stranícku perspektívu, ale zo širšieho pohľadu. Ako kandidát novej generácie politikov. Jej jadro sa len tvorí. Keby som to robil spôsobom „mne to môže byť jedno, čo si o tom ostatní myslia“, tak by to bol osobný projekt, budovanie osobnej značky. A mne na osobnom brandingu (Pán Just v Slovníku floskulí ešte pred pár rokmi o imidži napísal: „Na obrazovku, do rádia nebo do novin nechodí dnes politik či umělec nabízet a prodávat své myšlenky, ale takřka výhradně svou imidž. Předolební boj – u nás i v Americe – není už dávno bojem idejí, ale bojem imidží.“ Neprešlo ani desať rokov, a už aj slovo imidž je zastarané. Už tu máme „branding“. A jeho apoštolov.)  nezáleží ani zďaleka tak ako na tom, aby sme fakt dokázali na ihrisku, kde si vieme kopnúť do lopty, aj niečo vyhrať.

Ale predovšetkým môže a musí (prezident ako taký) určovať témy verejnej debaty. A dbať o to, aby mali nejaké pokračovanie, nejakú koncovku.

Nechcem nikoho vystrašiť, ale vďaka Ústavnému súdu dnes vieme, že prezident pri kreácii najvyšších justičných orgánov má skúmať ich spôsobilosť vykonávať príslušnú funkciu.

Ale ja nie som prívržencom skratiek.

 

Použité rozhovory:

http://korkep.sk/cikkek/politika/2013/07/17/radoslav-prochazka-idem-do-riskantneho-suboja-s-otvorenym-koncom

http://www.sme.sk/c/6897148/prochazka-chcem-byt-silny-husty-a-rychly-prezident.html

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/chcem-vyhrat-2.html

 

Citovaná literatúra:

Just, V., Slovník floskulí, Academia 2003

Just, V., Slovník floskulí 2, Academia 2005

Ďalšia literatúra:

Gavurová, M.,: Manžela neriešim. Floskuly v slovenskom internetovom priestore. In

Médiá a text 3, Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove 2012

 

Slovník cudzích slov (akademický): Fráza: nadnesené, bezobsažné, prázdne, často používané výrazy; Floskula: slohovo nadnesený alebo len všeobecne platný, ale neprecítený, prázdny výraz; Klišé: častým používaním ošúchaný, frázovitý slovný zvrat alebo vôbec ošúchaný jazykový prostriedok, šablóna.

Minule: Andrej Kiska. Skúsený ľudomil.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?