Ján Čarnogurský. Na druhej strane.

Autor: Pedro Oravec | 5.9.2013 o 17:50 | (upravené 5.9.2013 o 20:34) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  852x

Na druhej strane: vo vyjadreniach Čarnogurského asi najobľúbenejšia floskula. Skutočne, hovoriť pol hodiny o vojnovej Slovenskej republike a nepoužiť pri tom aspoň päťkrát spojenie „na druhej strane“, to sa asi naozaj nedá.

Frázy, floskuly, klišé a iný jazykový smog v rozhovoroch s prezidentským kandidátom.

Čiže, neviem si predstaviť („Diktát slov „dokázat“ a „představit si“ je tak silný, že nikdo už dneska veřejně neřekne, že něco (ne)chce, že si s někým nepřeje spolupráci nebo lásku, že je mu ten, ta to či ono protivné, nesnesitelné, nepřijatelné nebo naopak sympatické... Hlavní zásada úspěchu v politice či v šoubyznysu...: nikdy nic konkrétního, nikdy nic zavazujícího!“ Slovník floskulí 2), ako by napríklad kandidát na poslanca strany Jobbik prišiel robiť volebnú kampaň, povedzme do Komárna, so svojim programom a bolo by to u nás legálne.

Z tohto hľadiska nevidím problém („Fascinuje mě, že už i oni reklamně vymydlení, nesnesitelně zdraví američtí pubescenti v seriálech à la Beverly-Hills neustále spolu „mají nějaký problém.“ Slovník floskulí).

Áno, viem si predstaviť (ospravedlnenie sa Slovenska Maďarsku: „Z původně nevinného, všedního spojení se častým obcováním stal až jakýsi povinný rituál, verbální monstrum, zakrývající – zejména v politice – skutečné záměry, myšlenky, pocity. Politik... neřekne „chci..., to je příliš zavazující: on si pouze „umí představit“. Jde mu totiž o „zajímavou“ mlhu, nikoli nedejbože o pojmenování. Chce se mu něco jen tak nezávazně plácnout, „nahodit“ udičku, a zároveň si k ničemu nezavázat. Tento kýžený stav mlhotvornosti a blažené neodpovědnosti za pronesená slova mu umožňuje právě ono prodejné, prostituující spojení.“ Slovník floskulí), a nielen ja, ale viem, že bola politická vôľa na Slovenskej strane ako celku.

Po odchode z politiky desať rokov pracujem ako advokát a vidím zdola problémy, ktoré sú v spoločnosti.

Nakoniec, prezident má vytyčovať pred obyvateľmi aj pred vládou dlhodobé smery rozvoja štátu.

Jednoducho, vtedajšia Mečiarova politika viedla Slovensko do slepej uličky, diskvalifikovala nás na ceste do EÚ.

Na druhej strane („V čem vlastně tkví floskuloznost floskule „na druhou stranu“? Opět, jako vždy, v chudobě vyjadřování a tím i myšlení. Namísto příliš obyčejného „ale“, „avšak“, „leč“, „ovšem“, „přesto“, „byť“, „i když“, „naproti tomu“, „tomu odporuje“ vypálí na vás řečník či pisatel bez varování formuli o „druhé straně.“ Slovník floskulí.), tie družstvá, čo existovali po starom, nie všetky vedeli hospodáriť v nových ekonomických podmienkach.

Keď si prečítate knihu Jána Roznera Noc po fronte a Život v Bratislave 1939 - 1945 od Kataríny Hrabskej, dozviete sa, že všetka kultúrna a umelecká elita prerazila práve vtedy, za prvej Slovenskej republiky.

Stalo sa, že som mal účasť („Zúčastnil sa“ by nestačilo?) na najväčšej dejinnej udalosti 20. storočia, páde komunizmu v Európe. V knihách o páde komunizmu vo všetkých jazykoch je uvedené aj moje meno. Potom som mal účasť (Je príznačné, že floskuly sa recyklujú. Použijete raz „mal účasť“ a máte to tam o chvíľu znova. Ako vírus.) na obrane demokracie na Slovensku. ... Stále sa zúčastňujem na verejnom diskurze (Okrem toho, že je to floskula ako Brno, je to aj jazykový nezmysel, pretože „diskurz“ je iba veľmi odborný lingvistický pojem, a verejne sa odborný diskurz viesť celkom dobre nedá.) o politických otázkach.

Doteraz však nepredložil (Gašparovič) krajine (Ktovie, ktorú krajinu má Čarnogurský na mysli?) myšlienku, ktorá by zaujala a oduševnila.

Na druhej strane (Vo vyjadreniach Čarnogurského asi najobľúbenejšia floskula. Skutočne, hovoriť pol hodiny o vojnovej Slovenskej republike a nepoužiť pri tom aspoň päťkrát spojenie „na druhej strane“, to sa asi naozaj nedá. „Z paniky, že bychom se mohli dopustit vlastního názoru, v zoufalé a marné snaze vyzout se ze své subjektivity a předvést v médiích své „vyvážené“, „korektní“ a „objektivní“ fešáctví, začne mluvčí každou druhou větu maskovacím manévrem: „na druhou stranu.“ Slovník floskulí) dialektika dejín hovorí, že Slovenský štát pozdvihol historické sebavedomie slovenského národa.

Z toho dôvodu Rusko je pre nás stabilnejším spojencom, než USA. No a pridajme k tomu našu kultúrnu a jazykovú blízkosť, ktorá vyplýva zo slovanskej spolunáležitosti (Priam do plaču.).

Na druhej strane by som zase nevstupoval do množstva ekonomických otázok, pretože ústavne je na ich riešenie určená vláda.

Delenie politickej scény („Dnes se pojmu scéna užívá všude tam, kde by třicátá až sedmdesátá léta asi použila bolševický pojem fronta... tento posun od ideologie k imagologii koresponduje patrně s nápadně se stupňující spektakulárností, divadelností, virtuální umělostí veřejného života.“ Slovník floskulí) na pravicu a ľavicu je stále viacej umelé.

Na takúto všeobecnú otázku môžem iba všeobecne odpovedať, a síce, že KDH sa nedokázalo zmocniť iných tém, ako zjavne súvisiacich s vierou, s náboženstvom, eventuálne s morálkou a podobne („Běžná řečová figura je asi tak oblíbená proto, že zpravidla úspěšně zastírá momentální výpadek paměti. Nebo akutní argumentační nouzi mluvčího...“. Slovník floskulí).

Rozdiel spočíva v tom, že tie prvé témy boli politicky korektné. Kto bojoval proti komunizmu, tak mal podporu hlavných základných médií a politických kruhov. V 90-tych rokoch opäť zápas proti Mečiarovi bol politicky korektný a preto nebolo treba až takej veľkej odvahy pustiť sa do zápasu proti Mečiarovi. V tomto období kritika multikulturalizmu, alebo v zahraničnej politike tvrdenia, že Slovensko by nemalo vstupovať do NATO, neboli politicky korektné a na zápas s politickou korektnosťou KDH nemalo odvahu.

Ja považujem za, v každom prípade zaujímavého („...“zajímavý může být i vlas v polívce,“ traduje se výrok F. X. Šaldy, protestujícího proti povrchnímu adjektivu, které recenzetům, publicistům a esejistům už v jeho časech nahrazovalo popis, analýzu i hodnocení.“ Slovník floskulí), ministra aj ministra zdravotníctva.

Na druhej strane (Tak, na druhej strane, povedzte niečo politicky korektné a vyvážené o Slovenskom štáte bez floskuly „na druhej strane“.) treba uznať, že Tiso vystupoval na súde dôstojne a dôstojne išiel aj na smrť.

Trochu áno, ale nepovažoval som to (voľba šéfa ÚPN) za kľúčový („Jenže ve chvíli, kdy se nevinného adjektiva ... zmocnili čeští politici a zcela jej významově vyprázdnili, se tomu to slovu snažím vyhýbat jako čert kříži. Co všechno už naši poslanci ... za dvanáct let označili za „klíčový“ problém (sic!), „klíčovou“ otázku, „klíčový“ zákon, „klíčové“ rozhodnutí! A kolik jich takových skutečně bylo? Slovník floskulí) problém.

To znamená, musíme vedieť čeliť aj takýmto problémom. A toto všetko by som chcel vniesť do prezidentskej funkcie.

Budem sa biť za celú krajinu (Ktorú asi? Odporúčam do pozornosti celé heslo Tato země v Slovníku floskulí.).

Je to (mať na svojej strane Rusko) dobré ekonomicky, politicky, bezpečnostne a podobne.

No vidíme však, že vo viacerých mohamedánskych krajinách kresťanské cirkvi diskriminované sú a nesmú si postaviť kostoly a podobne, čiže vedel by som si predstaviť, že sa dosiahne dohoda.

A aj účinkovania v politike, samozrejme, a vyslovil som ju na základe toho, že naozaj ten posledný podpis pod dohodu s českou stranou o rozdelení Československa dal Vladimír Mečiar a že bol prvým predsedom vlády a tak ďalej („Ve skutečnosi má okno jako vrata: buď ho už nic dalšího k věci nenapadlo, nebo všechna další fakta, jména, data mu právě vypadla z paměti, pokud tam kdy byla...“ Slovník floskulí), a pokiaľ by bol trestne stíhaný, tak by sa vo vedomí mnohých ľudí na Slovensku stal martýrom.

A keby boli (amnestie) zrušené, áno, mohlo by nasledovať vyšetrovanie a keby toto vyšetrovanie preukázalo vinu, tak áno bolo by legitímne („Floskule zamořila především veřejné politické debaty a polemiky, mluvené i psané: namísto“já s ním souhlasím, mluví mi z duše“ diskutjící začne svou řeč nepřípadně leštit do kategorické mravní roviny formulacemi typu „myslím, že to, co říká, je plně legitimní.“ Slovník floskulí.) rozhodovanie o treste pre Vladimíra Mečiara.

 

Použité rozhovory:

http://korkep.sk/sk/clanky/politika-2/2013/05/20/jan-carnogursky-pre-politika-je-dobre-zazit-vazenie

http://www.extraplus.sk/2458/nikdy-som-neuhol

http://blog.tyzden.sk/marek-nikolov/2012/04/24/vizia-silneho-a-spravodliveho-slovenska-rozhovor-s-janom-carnogurskym/?piano_t=1

http://www.webnoviny.sk/rozhovory/carnogursky-prezident-tiso-robil-mrav/489232-clanok.html

http://www.sme.sk/c/6796627/carnogursky-pre-volica-smeru-som-idealny.html

http://www.rozhovory.sk/osobnosti-slovenska/kandidat-na-prezidenta-sr-jan-carnogursky-budem-sa-bit-za-celu-krajinu/

 

Citovaná literatúra:

Just, V., Slovník floskulí, Academia 2003

Just, V., Slovník floskulí 2, Academia 2005

Ďalšia literatúra:

Gavurová, M.,: Manžela neriešim. Floskuly v slovenskom internetovom priestore. In

Médiá a text 3, Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove 2012

 

Slovník cudzích slov (akademický): Fráza: nadnesené, bezobsažné, prázdne, často používané výrazy; Floskula: slohovo nadnesený alebo len všeobecne platný, ale neprecítený, prázdny výraz; Klišé: častým používaním ošúchaný, frázovitý slovný zvrat alebo vôbec ošúchaný jazykový prostriedok, šablóna.

Minule: Andrej Kiska. Skúsený ľudomil. Radoslav Procházka. Fungujúci branding.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?