Kríza a rozchod

Autor: Pedro Oravec | 17.9.2013 o 18:49 | (upravené 30.12.2014 o 12:07) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  1305x

Ak je váš partner už „za vodou“, ak už stratil chuť a vôľu na spoločný život s vami, nezachráni vás, ako sa hovorí, už ani svätená voda. Všetko, čo urobíte, bude kontraproduktívne. Aj vaše mlčanie, aj vaše hovorenie. Aj vaše signály, aj vaša podpora, verbálna aj neverbálna. Dokonca ani vaša vernosť voči partnerovi a dôvera v partnera. Nič. Nefunguje nič. Už je inde. Možno si to ešte nechce sám priznať, možno sa tomu sám bráni, ale je preč. A vy to už ničím, ničím na tomto svete nezachránite.

Zatiaľ sme si na úvod povedali o kríze vo vzťahu napríklad toto. Teraz skúsime o rozchode:

Prvým najlepším riešením krízy je udržať vzťah. Hneď druhým najlepším riešením je rýchly rozchod.

Ak vypukne vážna partnerská kríza, zvyčajne je slovo kríza už iba eufemizmus. Minimálne jeden z partnerov už „je inde“. Možno doslova (inde s iným partnerom) alebo iba v myšlienkach, ale je jednoducho inde. Môžete sa postaviť na hlavu a, s prepáčením, odrážať ušami, niet cesty späť. Neexistuje konanie, ktorým by ste mohli partnera vrátiť k vám. Všetko, čo urobíte, bude zle.

Mimochodom, pri zmene správania z aktívneho na pasívne a naopak asi bude vášmu partnerovi jasné, že hráte divadlo, a neuverí vám. A nebude ďaleko od pravdy. Možno vám partner povie: Keby si bol/a iný/á! Ale klame sám seba a klame aj vám. Vybral si vás práve preto, že ste taký/á, aký/á ste. Prečo zrazu chce, aby ste boli iný/á? A aj on podvedome vie, že prípadná zmena vášho správania nebude trvalá, stála, že to bude iba divadielko, ktoré pre neho „z lásky“ možno zahráte, ale len čo predstavenie skončí, budete tam, kde ste obaja boli.

Okrem toho si uvedomte, že sa už nezmeníte. Ste dospelá osoba, takže ak ste sa správali istým spôsobom po celý váš vzťah, či už to bolo päť alebo dvadsať rokov, tak sa nebudete zo dňa na deň správať inak. Možno to vydržíte pár dní či možno mesiac-dva, ale potom sa vrátite k svojím vzorcom správania. Ak by ste sa aj kvôli partnerovi a udržaniu vzťahu s ním rozhodli robiť zo seba niekoho iného než v skutočnosti ste, tak počítajte s tým, že postupne prestanete byť aj sami sebou. Budete žiť v strachu, či to dobre hráte, či je s vami váš partner spokojný. A postupne stratíte aj úctu k sebe samému. Na takýchto pocitoch sa ale normálny vzťah budovať nedá.

Počítajte teda radšej s tým, že svoju podstatu už nezmeníte. Takže aký zmysel by malo meniť sa kvôli záchrane vzťahu na pár dní z tichého na ukričaného, z pasívneho na aktívneho alebo naopak? Ste akí ste, partnerská kríza z vás iného neurobí. Ostaňte preto sami sebou. Lebo je to, žiaľ, aj tak úplne jedno.

Budete hovoriť a konať pasívne, rezignovane? Sľubovať, plakať, citovo vydierať? Dávate partnerovi zámienku: Je pasívny/a.

Budete mlčať? Dávate partnerovi zámienku: Veď o mňa nebojuje, veď iba mlčí, nič nehovorí.

Budete hovoriť či konať aktívne či dokonca agresívne? Argumentovať, vyhrážať sa? Dávate partnerovi zámienku: Je agresívny/a.

Budete kričať, hádať sa? Dávate partnerovi zámienku: Je zlý/á, ukričaný/á.

Výsledok v každom scenári: Nedá sa s ním/ňou žiť. On/ona sama ma vyháňa zo vzťahu. On/ona je na vine, že to takto skončilo.

Vo vzťahu, a najmä v kríze vzťahu, to takto nefunguje. Môžete sa aj rozkrájať, urobiť pre partnera to, čo mu na očiach vidíte, chodiť ako zbitý pes, odhodiť svoje sebavedomie aj posledné zvyšky sebaúcty, aj tak je vám to na dve veci a vzťah tým nezachránite. Kde nie je lásky, niet pomoci. K láske sa nedá prinútiť. Definitívne zhodíte sami seba a partnerovi vás bude prinajlepšom iba ľúto.

Je úplne jedno, čo poviete a čo urobíte. Preto je najlepším riešením ostať sám sebou.

Ešte jedna dobrá rada na záver: Ak váš partner už nadviazal nový vzťah, udržte si zvyšky vašej sebaúcty, sebavedomia a hrdosti a nesnažte sa kontaktovať s jeho novým partnerom. Po prvé, okrem toho, že sa zosmiešnite v očiach vášho bývalého partnera aj v očiach jeho nového partnera, tak sa zosmiešnite aj sami pred sebou. Po druhé, je to absolútne zbytočné. Takýmto konaním dosiahnete iba pravý opak toho, čo ste zamýšľali. Ak by sa vám totiž aj podarilo rozbiť ich nový vzťah, pravdepodobne vášho partnera už k sebe takýmto konaním nevrátite. Znenávidí vás definitívne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?