Rozchod a majetok

Autor: Pedro Oravec | 11.10.2013 o 19:50 | (upravené 30.12.2014 o 12:01) Karma článku: 4,22 | Prečítané:  620x

Keď dôjde na lámanie chleba, trvajte na tom, že máte právo na svoj podiel na spoločnom majetku. Druhá strana to určite urobí tiež. O to sa nebojte.

Dbajte na zadné kolieska, to je druhé z jednoduchých pravidiel, ktoré platia pre každú krízu. V praxi to znamená, že je potrebné, aby ste sledovali finančné a majetkové záležitosti, čo v konečnom dôsledku znamená: vytvorte a udržujte si vašu osobnú finančnú rezervu na horšie časy.

Aj počas dobrého fungovania vášho vzťahu s partnerom je vhodné, aby ste mali finančné a majetkové záležitosti pod kontrolou. Vždy a v každom období sa starajte o to, aby ste mali v poriadku papiere, napríklad zmluvy o vedení účtov, výpisy z bankových účtov, listy vlastníctva, účtovné záznamy a podobne. Zaujímajte sa vždy a v každej etape vášho vzťahu o to, čo je vaše, o to, čo je spoločné, a napokon aj o to, čo je partnerove. Musíte vždy byť v situácii, v ktorej kontrolujete, alebo aspoň spolukontrolujete stav a pohyb vašich financií a vášho majetku.

Dobré účty robia dobrých priateľov. (Slovenské príslovie)

Vaša dôvera vo vášho partnera vám nikdy nesmie natoľko zatieniť mozog, aby ste sa prestali starať o svoj majetok a o svoje záujmy. Nespoliehajte sa nikdy automaticky na to, že váš partner sa stará o financie a majetok, takže vy sa nemusíte, a že „to“ môžete pustiť z hlavy. Nikdy neurobte túto chybu.

Good order is the foundation of all good things. (Anglické príslovie)

Ak máte svoj majetok, ktorý nepodlieha bezpodielovému spoluvlastníctvu manželov, musíte sa o tento majetok neustále starať. Starajte sa však aj o majetok, ktorý bezpodielovému vlastníctvu podlieha, pretože JE TO AJ VÁŠ MAJETOK. Na jednej strane nesmiete nikdy dopustiť, aby ste boli iba vy sami dlžníkom zo záväzkov (napríklad z úverov a pôžičiek), do ktorých ste vstúpili ako manželia. Na strane druhej nesmiete nikdy pripustiť, aby „papierovým“ majiteľom spoločného majetku bol iba váš partner (napríklad, aby bol iba on zapísaný na liste vlastníctva). Áno, bezpodielové spoluvlastníctvo platí aj na tieto prípady, ale! Ale v prípadnom spore už musíte zaobstarávať dôkazy, dokazovať, preukazovať, argumentovať, súdiť sa. A to stojí peniaze (stovky a tisíce eur, naozaj!), to stojí čas (mesiace a roky, skutočne!), a napokon, výsledok súdneho sporu aj tak nikdy nie je istý. Váš nárok je vždy možné spochybniť a buďte si istý, že to druhá strana bezohľadne urobí.

Ak to, čo sme uviedli o starostlivosti o majetok, platí počas fungovania vášho vzťahu s partnerom, platí to stonásobne od momentu, keď sa zjavia prvé signály problémov vo vzťahu. Vtedy znovu dôsledne preverte svoju a spoločnú finančnú a majetkovú situáciu. Dôkladne preverte a zvážte svoj vplyv na finančné a majetkové záležitosti. V ideálnom prípade je dobré, ak máte okrem spoločného majetku aj svoj vlastný majetok, nepodliehajúci bezpodielovému vlastníctvu manželov, takú malú osobnú rezervu. A tiež je napríklad dobré, aby ste mali kam odísť v prípade krízy a rozchodu s partnerom.

A keď dôjde na lámanie chleba, trvajte na tom, že máte právo na svoj podiel na spoločnom majetku. Druhá strana to určite urobí tiež. O to sa nebojte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?