Rozchod a deti

Autor: Pedro Oravec | 20.10.2013 o 22:26 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1104x

Dieťa vám pri rozchode s partnerom nemôže a nevie pomôcť a vy mu jeho zaťahovaním do vašich sporov s partnerom môžete iba ublížiť. Budete ho citovo vydierať a tým v ňom vyvoláte konflikt záujmov, pretože miluje vás oboch, a frustrujúce pocity viny, pretože vám nedokáže pomôcť.

Je pravdepodobné, že vás počas krízy váš partner začne pred deťmi zhadzovať. Nenápadne, potichu, skôr popod fúz než nahlas. Bude robiť narážky na vaše schopnosti, vaše postoje, vaše názory, dokonca aj na váš spôsob starostlivosti o deti. Je jasné, že ani on by to nemal robiť. Ale teraz hovoríme o vás. Nenaskočte na tento vlak. Skúste si udržať jasnú hlavu a uvedomiť si, že každé dieťa má len jednu matku a iba jedného otca. Že s najväčšou pravdepodobnosťou miluje tak svoju matku, ako aj svojho otca, a obaja sú pre neho vzorom dobroty, lásky a spravodlivosti. A že akýmkoľvek komentovaním, ohováraním, štvaním, narážkami a podrývačskými táraninami na tomto fakte nič nezmeníte. Jediným výsledkom môže byť iba to, že dieťa zdezorientujete, zneistíte a ublížite mu. To hádam nechcete. Tak s tým okamžite prestaňte, a ak ste s tým nezačali, tak s tým ani nezačínajte. Je to cesta do pekla.

Nezhadzujte partnera pred deťmi.

A dvojnásobne to platí v prípade, ak chcete vy alebo váš partner zaťahovať deti do riešenia nevery, do rozchodu, získavať ich na svoju stranu alebo dokonca z nich robiť rozhodcov vo vašom vzťahu. Dieťa vám pri rozchode s partnerom nemôže a nevie pomôcť a vy mu jeho zaťahovaním do vašich sporov s partnerom môžete iba ublížiť. Budete ho citovo vydierať a tým v ňom vyvoláte konflikt záujmov (pretože miluje vás oboch) a frustrujúce pocity viny (pretože vám nedokáže pomôcť). Spamätajte sa.

Všetci toho už majú plné zuby. Aj vaše deti. Tak s tým už niečo robte.

Často si partneri pri kríze vzťahu pomyslia, že aké by to bolo jednoduché rozísť sa, keby tu neboli tie deti. Ale nie je to pravda, minimálne to nie je celá pravda. Klamú sami sebe. Deti ako dôvod udržania vzťahu nie sú dostatočným argumentom. Ak je kríza vzťahu už naozaj na vzostupe a jej metastázy sú všade, tak je aj z hľadiska detí lepšie, ak sa to skončí čo najrýchlejšie a s čo najmenšími bolesťami. Aj deti majú už tých konfliktov a hádok naozaj po krk a želajú si, možno nie vedome, ale určite kdesi vo svojom vnútri, aby to už čo najskôr skončilo a aby už bol konečne pokoj.

A vy tiež viete, že je to tak. Tak prečo sa vyhovárate na deti, keď máte partnera už plné zuby? Robte s tým niečo a prestaňte sám sebe klamať. Vyhováraním sa, že ostávate vo vzťahu iba kvôli deťom, zbytočne iba celú situáciu predlžujete a zhoršujete. Aj vaše deti si už dávno želajú, aby to skončilo. A je vždy lepšie, a to aj pre deti, ak sa ešte dokážete rozísť ako priatelia, alebo aspoň nie ako nepriatelia. Tak to urobte ešte vtedy, keď sa dokážete dohodnúť a ukončiť to bez nenávisti a opovrhovania partnerom.

Zmierte sa s rozchodom. Odpustite partnerovi. A odpustite najmä sami sebe. Ukážete tým cestu aj vašim deťom.

A potom, ak sa rozídete, skúste sa na celú vec pozrieť s odstupom a prípadne aj s humorom. Zmierte sa so stroskotaným vzťahom, odpustite vášmu partnerovi a prestaňte sa rýpať v minulosti. Prestaňte nenávidieť druhých aj seba. Odpustite hlavne sami sebe. Na minulosti už nič nezmeníte. Čo bolo, to bolo. Pozerajte sa do budúcnosti a skúste si zorganizovať život lepšie. Napríklad nájsť si nového partnera a vybudovať si s ním nový, lepší vzťah. Pomôžete tak nielen sebe, ale aj svojim deťom, ktoré pochopia, že aj vy ste šli za svojím šťastím. A najmä, že ste ho dosiahli.

A takto, z novej perspektívy sa dokážete pozrieť na váš starý vzťah s pochopením a možno aj troška s úsmevom, budete vedieť nájsť cestu aj k bývalému partnerovi, naučiť sa s ním vychádzať a dokonca možno aj akosi priateliť. Pre vaše deti to bude len a len dobre. Nielen dnes, ale aj z hľadiska ich budúcnosti a ich budúcich vzťahov, partnerstiev a manželstiev.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?