Vitajte v klube alebo Ideme ďalej

Autor: Pedro Oravec | 28.10.2013 o 18:56 | (upravené 30.12.2014 o 11:58) Karma článku: 3,22 | Prečítané:  635x

Pobabral to on, pobabrali ste to vy, dobre, ale nedopustite, aby jeden takýto „prúser“ s rozchodom pokazil celý váš život.

Ak sa skončil, hoci aj po ťažkých peripetiách, jeden váš vzťah, „oslaďte si kávu o trochu viac, nalaďte si svoje bendžo a inak nič“. Vlastne nie, ešte si zopakujte abecedu rozchodu:

- akceptujte právo vášho partnera vás opustiť;

- uvedomte si, že na všetko sú vždy dvaja;

- prevezmite svoj diel viny za krach vzťahu;

- vyplačte sa mame alebo priateľovi na pleci;

- zmierte sa s tým;

- odpustite partnerovi aj sebe;

- prevezmite zodpovednosť za svoj život a svoje rozhodnutia;

- vzchopte sa a

- ideme ďalej!

Určite začnete obviňovať partnera, že on zapríčinil krach vášho vzťahu. A vytknete mu všetko, čo si myslíte, že má na svedomí, jeho povýšenectvo, arogantnosť, sebeckosť, zbabelosť... čokoľvek, na čo si spomeniete. Však ste boli dlho spolu. Na niečo si určite spomeniete. Potom asi začnete obviňovať sám seba a hľadať zodpovednosť za krach v sebe, vo svojej poddajnosti, menejcennosti, fyzickom defekte alebo v čomkoľvek inom. Určite si na niečo spomeniete. Veď kto by vás mal poznať lepšie ako vy sami? Asi si to všetko budete nútení prežiť a odžiť, niet vám pomoci. Skúste si vtedy spomenúť na tú hádanku o vajci a sliepke. Pravdepodobne vám to v tých momentoch nepomôže, ale za vzťah, jeho rozkvet i krach zodpovedáte obaja. Teda zodpovedali ste obaja. Maslo na hlave máte obaja.

Pobabral to on, pobabrali ste to vy, dobre, ale nedopustite, aby jeden takýto „prúser“ pokazil celý váš život. Zlé veci sa stávajú dobrým ľuďom. Obidvaja ste zrejme narobili kopu chýb, z ktorých sa už nedalo vyjsť inak než rozchodom. Neberte rozchod ako trest. Nikto vás za nič netrestá. Ak sa nedá ísť ďalej po starom, musí sa ísť ďalej po novom. To je celá veda. Pozrite sa okolo seba, nie ste prvý a ani posledný a už vôbec nie ste jediný, komu sa to stalo. Vitajte v klube.

Čo tam, to tam, o to hlavy nelám. (Slovenské príslovie)

A keď rozchod máte za sebou, nevracajte sa k tomu donekonečna. Nerýpte sa vo svojich vlastných ranách. Stačí, že o nich viete, nemusíte si ich každý deň znova otvárať. Nehrabte sa donekonečna v minulosti, v tom, čo už nezmeníte. Neanalyzujte znova a znova a nehľadajte stále dokola dôvody a pseudodôvody, prečo to nevyšlo alebo prečo to stroskotalo. Neskúšajte sami na sebe vivisekciu, naozaj to bolí.

It´s no good crying over spilt milk. (Anglické príslovie)

Ak to bolo v minulosti smutné, hrozné alebo dokonca ste sa niečím previnili či iba cítite pocit zodpovednosti či viny, aj tak to nezmeníte a neodčiníte. Zodpovednosť prijmite, vinu však cítiť nemusíte. Minulosť nevymažete, ale môžete si aspoň uvedomiť, kedy a kde ste urobili chyby a nabudúce skúste, aspoň trošku, nezbabrať to na tých istých miestach. Ak máte na čo pekné spomínať, spomínajte. Určite boli aj pekné chvíle, tak si ich občas pripomeňte. Neľutujte, že ste ten vzťah mali a prežili; ľutujte to, že sa ho vám obom nepodarilo udržať. Čo ste dali, to ste dali radi a je to preč; čo pekné ste dostali, to ste prijali a je vaše. Ale nedopustite, aby vám to pekné prehlušili nechutnosti z rozchodu. A prestaňte do svojich rán donekonečna pchať aj prsty svojich priateľov. Radi vás vypočujú, radi vám pomôžu, ale všetko má svoje hranice. Aj oni majú svoj život a svoje problémy.

Nieto takého zla, na ktorom nie je celkom nič užitočné. (Latinské príslovie)

Keďže viete, že cesta späť je nemožná, viete aj to, že sa môžete pohnúť iba dopredu. To, čo bolo, nezmeníte, tak sa venujte tomu, čo je teraz, prítomnosti. Preto s chuťou do nového života, prípadne (časom) aj do nového vzťahu. Vezmite to tak, že kde jedno končí, niečo iné zase začína. Alebo aspoň môže začínať. Berte to ako novú šancu urobiť váš život šťastnejším a lepším. Možno aj ako šancu vrátiť sa k niečomu z vašej minulosti, čo ste s týmto partnerom museli zanechať. K vašim starým ambíciám, záľubám a snom. Všetky možnosti stoja zase pred vami. Môžete si vyberať. Každé zlo je na niečo dobré. Koniec jedného môže byť a vo vašom prípade aj určite bude začiatkom niečoho nového. Všetko je len o vás. Ako si to urobíte, tak to budete mať.

Every cloud has its silver lining. (Anglické príslovie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?