Rozchod uľahčí nový partner (?)

Autor: Pedro Oravec | 6.11.2013 o 18:35 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1214x

Zbavte sa čo najrýchlejšie výčitiek, že ste to vy, kto rozbíja vzťah. Nie, nie ste to vy. Váš partner sa už dávno takto rozhodol, vy sa iba prispôsobujete situácii. Riešite svoj problém.

Prežili ste so svojím partnerom úžasné roky? Poznáte sa od detstva, strávili ste spolu mladosť? Nemali ste okrem neho žiadneho iného (sexuálneho) partnera? Alebo to už bolo dávno, kedy ste niekoho iného poznali? Odvtedy je váš terajší partner pre vás jediný a nenahraditeľný? Tak potom si uvedomte toto: Takých ešte bude! Je to absolútne obludná a chorá myšlienka, ale je to zároveň úplne pravdivá myšlienka, s ktorou sa budete musieť vyrovnať.

Pri svadbe sa hovorieva: „...až kým vás smrť nerozdelí“. Lenže táto formulka vznikla vtedy, keď ľudský život trval nepomerne kratšie. Vtedy „smrť nerozdelí“ znamenalo pár rokov, možno päť a možno pätnásť, ale rozhodne nie 50 alebo 60 rokov.

Nikde nie je predsa napísané, že za svoj život môžete mať iba jedného partnera. To je blud a povera. Neexistuje pre vás len jediný osudový partner, s ktorým by ste vedeli šťastne a spokojne prežiť celý život. Naopak, takých ľudí je pre vás „pridelených“ viac. Skutočne, plnohodnotnú lásku môžete počas vášho života prežiť s viacerými partnermi. Angličania to povedia veľmi jednoducho: There are plenty more fish in the sea. Dokonalý slovenský ekvivalent nejestvuje, preto sa iba pokúsim o približnú slovenskú príslovnú paralelu: Bez jednej ovce bude salaš.

Parafrázujem: Bez vášho (prvého, jediného a jedinečného) partnera ešte bude váš život. Nič sa nekončí. Takých ešte bude. Je to určite aj šťastie nájsť „kompatibilný kus“, ale ten zvyšok spočíva v práci na vzťahu a v tolerancii.

There are plenty more fish in the sea. (Anglické príslovie)

Rozhodnutie ukončiť vzťah, ktorý tak či tak už neexistuje, môže uľahčiť existencia niekoho tretieho (štvrtého?). Váš partner zo vzťahu odchádza, a zrejme je za tým niekto tretí. Spoľahnite sa na to, že spravidla JE za tým niekto tretí. Otázka znie tak, prečo by nemal do tejto hry pristúpiť niekto štvrtý? A tentoraz na vašej strane.

Určite sa niekto objaví. Hlavne sa nebojte a správajte sa prirodzene. Ostaňte sami sebou. Príroda či Pánboh to už jednoducho tak zariadili, že keď jedno končí, niečo iné zase začína. Že koniec jedného je začiatkom druhého.

Keď Boh pred tebou pribuchne nejaké dvere, vždy ti otvára nejaké okno.

Prečo by to nemalo fungovať takto aj vo vzťahoch? Váš potenciálny nový partner či partnerka vycíti, že vo vašom pôvodnom vzťahu sa niečo deje. Nemusíte o tom povedať ani slovo. Tieto veci asi fungujú na nejakom chemickom základe. Vaše signály sú jasné a čitateľné. Máte to doslova napísané na čele.

Niekto sa teda objaví a je iba na vás, čo s tým urobíte. Nechcem teraz polemizovať s radou, že za každú cenu máte udržať vernosť. Samozrejme, udržte vernosť, ale iba do momentu, kedy budete mať jasno, že vaša vernosť (a všetko, čo pre záchranu vzťahu robíte) je zbytočná. Potom vám už je vernosť, ako sa hovorí, na dve veci.

Ak stratíte hlavu, zvyčajne sa s ňou opäť stretnete v náručí niekoho iného.

Potom sa rozhodujte rýchlo, a nový vzťah nemôže byť na škodu. Zbavte sa čo najrýchlejšie výčitiek, že ste to vy, kto rozbíja vzťah. Nie, nie ste to vy. Váš partner sa už dávno takto rozhodol, vy sa iba prispôsobujete situácii. Riešite SVOJ problém. Každý človek potrebuje svoj život a svoje prežívanie s niekým zdieľať a byť niekým akceptovaný. Prečo by ste práve vy mali viesť prázdny a osamelý život? Človek potrebuje priateľa a partnera. Vy ste toho svojho stratili (odišiel od vás), potrebujete stratu nahradiť. Príroda z toho nerobí žiadnu vedu. Nerobte z toho žiadnu vedu ani vy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?