Kto nezahajuje s nami...

Autor: Pedro Oravec | 17.11.2013 o 0:37 | Karma článku: 6,03 | Prečítané:  355x

Niežeby mi to veľmi prekážalo. To nie. Ale trochu mi to predsa len prekáža. Je to taký slovný smog. Nepozornosť. Prejav lenivosti a ľahostajnosti.

O čo mi ide? O zahajovanie: Šéf zahájil poradu, minister zahajuje školský rok, kurátorka zahájila výstavu, športovci zahajovali novú sezónu, lekárka zahájila liečbu, developer zahájil stavbu, investor zaháji výrobu (možno). Kto nezahajuje s nami, zahajuje proti nám.

Tak, a teraz o tom, ako by to asi malo byť. V slovenčine sa dá nedokonavo hájiť krajina, pravda, záujem, česť, vlastníctvo, právo, názor, potom ešte vinohrad a prípadne jelene v ruji. Synonymum je chrániť, brániť, obraňovať. Dokonavo si viem predstaviť, že ak niekto prehrá vojnu, boj či spor, tak krajinu, záujmy alebo názor dohájil (do-hájil). Prípadne, že jelene sa do-hájili, pretože uplynula sezóna ich hájenia. Slovník ešte napovie, že dokonavo zahájiť sa dá iba cesta, a znamená to (zastar.), že na tú cestu nie je dovolený prístup, že sa tá cesta zatarasí. A punktum.

Hájiť niečo iné ako krajinu, záujem, jeleňa a zahájiť niečo iné ako cestu sa v slovenčine nedá. Rozhodne nie poradu (... míting, brífing, brainstorming ...), školský rok, výstavu, sezónu, liečbu, stavbu ani výrobu.

Čeština „zahajuje jednání“ plnou parou a bez problémov. V slovenčine sme sa však rozhodli (...), že rokovanie otvárame, nezahajujeme. Takže: činnosť, proces, výrobu, stavbu, jazdu, liečbu, príhovor, súťaž, preteky, (disciplinárne) konanie môžeme začať alebo začínať. Schôdzu, poradu, rokovanie, sezónu, školský rok, dialóg, výstavu, vernisáž, krst knihy, olympijské hry môžeme začať/začínať alebo aj otvoriť/otvárať.

Zahajovaniu čohokoľvek sa nedá vyhnúť, nedá sa nepočuť, a, žiaľ, asi sa s tým ani nedá nič robiť. Veď jazyk je živý organizmus. Možno časom bude aj „zahájiť poradu“ správne. Však čo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.


Už ste čítali?