Teória čistého stola

Autor: Pedro Oravec | 19.11.2013 o 18:03 | Karma článku: 3,11 | Prečítané:  621x

Je ilúziou myslieť si, že do ďalšieho vzťahu môžete vstúpiť vtedy a len vtedy, ak máte dokonale ukončený predchádzajúci vzťah, úplne čistý stôl, celkom jasné myšlienky a perfektne zahojené rany. Nie, nie. To by bol svet príliš jednoduchý.

V každom momente vášho života sú veci oveľa, oveľa zložitejšie, než aby mohli byť takéto jasné, čisté a priezračné. Uvedomte si len takú maličkosť, že vždy existuje cesta späť, alebo aspoň nádej a myšlienka na cestu späť. Určite poznáte nejaký pár, ktorý sa dal po mesiacoch, či dokonca po rokoch znovu dokopy. Alebo ste dokonca počuli o niekom, kto si po rozvode po čase znovu zobral tú istú osobu.

Čistý stôl je ideálny. Lenže svet nie je ideálny. Berte život taký, aký je.

Neexistuje čistý stôl. Môžete sa o to pokúsiť, ale nepodliehajte ilúziám. Všetko je otvorené a nič nie je ukončené. V každom okamihu vášho života bojujete o svojho partnera (pôvodného alebo nového, prípadne aj o oboch?) a v konečnom dôsledku o svoje šťastie. Berte život taký, aký je. Ak chcete s niekým byť, buďte s ním. Ak chcete niekoho milovať, milujte ho. Ak chcete o niekoho bojovať, bojujte oňho. A neumárajte sa pochybnosťami. Nikam to nevedie.

Ak ste napríklad príliš oslabení vaším terajším partnerom, jeho správaním voči vám a nekonečnými spormi s ním, je možné, že sa potrebujete o niekoho oprieť, aby ste boli schopní urobiť definitívne rozhodnutie. Mať niekoho poruke, kto vám rozumie, kto vás podporí. Nie je na tom naozaj nič zlé. Niekedy až nový vzťah pomôže jednému z partnerov vymaniť sa z bezperspektívneho a dlhodobo nefunkčného vzťahu. Na tom asi nie je nič zlé, napriek tomu, že úplne „čisté“ by bolo ukončiť najprv jeden vzťah, vyjasniť si veci v hlave a až potom začať nový vzťah. Jasné, bolo by pre vás určite teoreticky lepšie, keby ste pri svojom rozhodovaní mali čistý stôl a neboli ste zaťažení iným vzťahom. Ale život nie je jednoduchý a jednofarebný. Ak potrebujete iný vzťah, krajší, lepší, perspektívnejší, na to, aby ste boli schopní ukončiť terajší vzťah, ktorého budúcnosť už nevidíte, tak vám to nikto nemôže vyčítať. Oprite sa o nového partnera, využite to, že ste posilnení, a odkomunikujte s pôvodným partnerom to, čo chcete, teda povedzte mu, že je koniec.

Bolo by možno lepšie, keby ste v čase rozchodu s terajším partnerom nemali iný vzťah, pretože rozchod ovplyvňuje váš duševný a citový stav a zrejme ste v čase rozchodu trochu iná bytosť ako by ste boli za normálnych okolností. Váš nový partner vo vás môže milovať iného človeka, než akým budete potom, keď sa vaša situácia s pôvodným partnerom vyrieši a váš pôvodný vzťah sa skončí. Ale na druhej strane: No a čo?

Buďte aj trochu zdravo sebeckí.

Buďte chvíľu trochu sebeckí a vezmite to napríklad takto: Môj nový partner mi pomôže ukončiť môj predchádzajúci bezperspektívny vzťah. Opriem sa o tento nový vzťah a dokážem urobiť rozhodujúce kroky, dokážem sa pozrieť terajšiemu partnerovi rovno do očí a povedať mu: JE KONIEC. A budem dúfať, že môj nový vzťah bude potom pokračovať a môj nový partner ostane pri mne. To by bolo ideálne. ALE: ak by som aj nový vzťah neudržal a nového partnera by som po čase stratil, no a čo? Pôjdem ďalej, nájdem si niekoho ďalšieho, kto bude stáť pri mne, a ten ďalší bude už naozaj ten pravý.

Skutočne, takéto nové vzťahy s novým partnerom, prievozníkom, nemávajú dlhé trvanie. Môže Vám však vo vašej situácii niekto vyčítať, že siahnete po príležitosti, ako získať oporu, ako získať späť pôdu pod nohami? Či je to fér voči tomu „prievozníkovi?“ To asi nie je, ale o ktorom vzťahu si môžeme byť istí, že vydrží? Dospelý a férový človek nejde do vzťahu s tým, že si len na chvíľu vylieči rany, zdvihne sebavedomie a potom ten vzťah odhodí a pôjde ďalej. Že to občas tak skončí, to je už iná vec.

Ani takéto myšlienky a konanie vám nemôže nikto vyčítať. Riešite svoj život, buďte preto rozhodní a aj zdravo sebeckí.

Pretože už teraz viete, že aj to nové môže veľmi ľahko skončiť ďalším plačom a rozchodom, je dobré s tým pre každý prípad počítať. Doprajte si čas. Nikam sa predsa neponáhľate. Určite je nový vzťah neskutočne krásny, a preto odznejú, zrejme z oboch strán, sľuby o modrom z neba a vyznania nekonečnej lásky. Všetko je predsa tak báječné a super. Hrozia nové rýchle záväzky. Hrozí rýchla svadba, sťahovanie a dieťa. Prípadne v úplne opačnom poradí. Toto, preboha, v tomto období nerobte v žiadnom prípade. Zabráňte tomu zubami nechtami. Spoznávajte sa, milujte sa, relaxujte, len sa nezaväzujte. Nezbláznite sa. Najprv si poriadne ukončite to, čo máte rozrobené s predchádzajúcim partnerom. Nechajte si čas na ukončenie tých vecí, potom na vyčistenie hlavy a až potom na nové záväzky. Nepopleťte to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?