Urbanistická súťaž Kamenné námestie

Autor: Pedro Oravec | 5.12.2013 o 18:54 | (upravené 5.12.2013 o 22:33) Karma článku: 7,92 | Prečítané:  964x

V pondelok 25. novembra 2013 sa uskutočnila verejná prezentácia Urbanistickej súťaže Kamenné námestie. Na prezentácii sa zúčastnilo veľké množstvo občanov, a to aj pomerne búrlivým spôsobom.

Pár slov k hlavnej architektke: Možno sa čudovať aktivite občanov a ich búrlivým reakciám k verejným veciam v meste, ktorého magistrát názory a potreby občanov dlhodobo ignoruje? Aký by mal byť iný dôvod takejto reakcie, keď sa v Bratislave uskutočnili už desiatky podobných prezentácií, súťaží, plánov, projektov, workshopov, thinktankov či panelových diskusií o desiatkach lokalít, pričom sa na ich základe nezmenilo absolútne nič? Jedným z mnohých príkladov je súťaž či workshop, ktorý kedysi prebehol práve na podobnú tému, na tému Námestia SNP, po výsledkoch ktorého dnes už neštekne ani pes, podobne to boli plány, súťaže či workshopy na tému Staromestskej ulice, Šafárikovho námestia atď.

Prečo sa magistrát teraz zaoberá práve Kamenným námestím, keď v Bratislave existujú doslova desiatky lokalít, kde je urbanistická situácia rovnako zlá, možno aj horšia, ak nie priam katastrofálna? Napríklad Námestie SNP s chaoticky riešenou dopravou a prepadnutými a deravými chodníkmi, Lisztovo (Predstaničné) námestie, Račianske mýto od Mýtnika po Slovany, Trnavské mýto od Filiálky po Centrál, Centrálne trhovisko na Miletičovej ulici, celá oblasť Pribinovej a Košickej, nábrežie na petržalskej strane Dunaja, Vydrica, Šafárikovo námestie, Patrónka, Mlynské Nivy od Autobusovej stanice po novostavbu SND, Blumentál od Amerického námestia po budovu NBS... Jedna väčšia katastrofa a hanba hlavného mesta než druhá. V Bratislave sú desiatky lokalít, kde mesto nie je mestom, kde mesto stráca svoje funkcie a mení sa na džungľu, a hlavne, kde sa desaťročia ignoruje hlas občanov, kde sa ignorujú ich názory a záujmy.

Dalo by sa teraz pokračovať ďalšími témami, ako je katastrofálny stav podchodov, množstvo desivých prieluk v meste, politika umiestňovania reklamy, parkovanie na chodníkoch atď., ale aký by to malo zmysel? Dôležité je však toto:

Pani Konrad vstupovala do svojej funkcie určite s dobrým svedomím a myšlienkami. Otázka dnes znie však aj tak, či sa jej to podarilo, či neostala len bezzubou a bezmocnou stafážou magistrátu. Či sa pani Konrad iba nestala (podobne ako predchádzajúci hlavný architekt p. Šlachta, ale najmä primátor Bratislavy, ktorý je dnes už iba poľutovaniahodnou figúrkou zmietajúcou sa medzi záujmami finančných skupín, developerov a svojimi vlastnými) iba cynickým producentom alebo účastníkom dymových clôn v podobe takýchto a podobných prezentácií, workshopov a súťaží, ktoré majú slúžiť iba ako mimikry pre zakrytie skutočného diania v Bratislave, a to nie iba v oblasti architektúry a urbanizmu? Otázka teda znie, či je pani Konrad naozaj so svojimi skúsenosťami a vo svojom postavení odkázaná na takýto lacný (vý)predaj svojho mena, na zneužívanie svojho mena cynikmi vyššieho rádu, na zakrývanie šafárenia, voluntarizmu, bezohľadnosti, grobianstva a chaosu v Bratislave.

Nebojí sa pani Konrad, že sa po dvadsiatich či päťdesiatich rokoch niekto v nemom úžase nad spúšťou, ktorú sme tu zanechali, spýta: „A kto bol, preboha, hlavným architektom tohto mesta?“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.


Už ste čítali?