O toto sa jedná?

Autor: Pedro Oravec | 9.12.2013 o 18:41 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  745x

Niežeby mi to veľmi prekážalo. To nie. Ale trochu mi to predsa len prekáža. Je to taký slovný smog. Nepozornosť. Prejav lenivosti a ľahostajnosti.

O čo ide? O jednanie. „Jedná sa o výsledky práce oddelenia za minulý rok. Mne sa jedná o niečo iné! Je najvyšší časť začať konečne jednať. Výbor jednal o zrušení poplatkov. Jednanie komisie bolo prerušené a odložené na január. Toto bezohľadné jednanie si vyprosím. Prejednali sme všetky body programu a dojednali sme až neskoro večer...“

Trošku miešam aj ja hrušky s jablkami. Tak to rozdeľme.

Zvratné jednať sa – v slovenčine správne iba v zmysle dohovárať sa o cene: Môžeme sa tak prinajlepšom jednať o cene kobyly. Handlovať sa. Teda dnes už skôr so zubárom o cene mostíka. A na základe takéhoto jednania sa dohodnúť, uzavrieť zmluvu. V iných významoch sa musí rokovať. Niekedy aj nekonečne rokovať, ba priam „negociovať“. A punktum.

Zvratné, ale neosobné jednať sa o niečo – tak to už vôbec nie. O výsledky práce oddelenia môže iba ísť, a aj mne môže iba ísť o niečo iné ako tebe. Maximálne sa môže niečo niekoho týkať, ale nie jednať sa.

Nezvratné jednať – tak to tiež vôbec nie. V slovenčine môžeme iba konať, rokovať alebo zaobchádzať, podľa toho, čo máme na mysli. Je teda najvyšší čas začať konečne konať, výbor o zrušení poplatkov rokoval, prerušené bolo rokovanie komisie a vyprosiť si môžem iba bezohľadné zaobchádzanie. Rovnako tak sme body programu mohli iba prerokovať a zaránky dorokovať a napokon vyjednať (vhodnejšie dohodnúť), že sa musíme znova zísť.

Ja viem, že vám to jednanie komisií chýba, a podobne vám chýba, že sa nám nemôže o niečo jednať. Čeština „zahajuje jednání“ plnou parou a bez problémov. V slovenčine sme sa však rozhodli (...), že „jednať sa“ je možné iba o cene, inak „ide o“, a že nesprávne „jednať“ podľa kontextu znamená „konať, rokovať alebo zaobchádzať“.

No, chápete tomu? Ak nie, tak si to aspoň užite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?