O toto sa jedná?

Autor: Pedro Oravec | 9.12.2013 o 18:41 | Karma článku: 5,49 | Prečítané:  741x

Niežeby mi to veľmi prekážalo. To nie. Ale trochu mi to predsa len prekáža. Je to taký slovný smog. Nepozornosť. Prejav lenivosti a ľahostajnosti.

O čo ide? O jednanie. „Jedná sa o výsledky práce oddelenia za minulý rok. Mne sa jedná o niečo iné! Je najvyšší časť začať konečne jednať. Výbor jednal o zrušení poplatkov. Jednanie komisie bolo prerušené a odložené na január. Toto bezohľadné jednanie si vyprosím. Prejednali sme všetky body programu a dojednali sme až neskoro večer...“

Trošku miešam aj ja hrušky s jablkami. Tak to rozdeľme.

Zvratné jednať sa – v slovenčine správne iba v zmysle dohovárať sa o cene: Môžeme sa tak prinajlepšom jednať o cene kobyly. Handlovať sa. Teda dnes už skôr so zubárom o cene mostíka. A na základe takéhoto jednania sa dohodnúť, uzavrieť zmluvu. V iných významoch sa musí rokovať. Niekedy aj nekonečne rokovať, ba priam „negociovať“. A punktum.

Zvratné, ale neosobné jednať sa o niečo – tak to už vôbec nie. O výsledky práce oddelenia môže iba ísť, a aj mne môže iba ísť o niečo iné ako tebe. Maximálne sa môže niečo niekoho týkať, ale nie jednať sa.

Nezvratné jednať – tak to tiež vôbec nie. V slovenčine môžeme iba konať, rokovať alebo zaobchádzať, podľa toho, čo máme na mysli. Je teda najvyšší čas začať konečne konať, výbor o zrušení poplatkov rokoval, prerušené bolo rokovanie komisie a vyprosiť si môžem iba bezohľadné zaobchádzanie. Rovnako tak sme body programu mohli iba prerokovať a zaránky dorokovať a napokon vyjednať (vhodnejšie dohodnúť), že sa musíme znova zísť.

Ja viem, že vám to jednanie komisií chýba, a podobne vám chýba, že sa nám nemôže o niečo jednať. Čeština „zahajuje jednání“ plnou parou a bez problémov. V slovenčine sme sa však rozhodli (...), že „jednať sa“ je možné iba o cene, inak „ide o“, a že nesprávne „jednať“ podľa kontextu znamená „konať, rokovať alebo zaobchádzať“.

No, chápete tomu? Ak nie, tak si to aspoň užite.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?