Ftáčnik sa smeje ľuďom

Autor: Pedro Oravec | 23.1.2014 o 20:35 | Karma článku: 13,80 | Prečítané:  2825x

Pred pár dňami tu primátor Ftáčnik uverejnil blog s názvom „Prechádzame od projektov k realizácii, najmä, ale nielen v doprave“. Tak teda skúsme jeho slová porovnať so skutočnosťou.

Ftáčnik sa chváli spustenou rekonštrukciou Starého mosta a výstavbou električkovej trate do Petržalky. Začať, pán primátor, ako vieme, je to najľahšie. Dielo chváli majstra. Nič ste zatiaľ neurobili, iba sa chválite sotva začatou stavbou.

Celá (doslova „celá“) výstavba trate do Patržalky bude podľa primátora ukončená v roku 2015. Nie, nebude celá. Budú to dve zastávky na petržalskej strane, niekde po Bosákovu (TPD). Nebude to ani len po križovanie Rusovskej a Jantárovej, čo by sa dalo považovať za oblasť Námestia hraničiarov. A teda nepostavíte ani len to, čo bolo pôvodne sľubované a prezentované. Ten dopravný chaos na križovatke Rusovská/Jantárová tam ostane ďalších koľko rokov? Čo bude od Bosákovej, to dnes ani len netušíte. Iba útrpne dúfate, že EÚ pustí ďalšie peniaze na pokračovanie.

Ftáčnik sa chváli, že v roku 2014 začnú v Bratislave premávať nové trolejbusy a možno (bez „by“ sa primátor nevie vyjadriť) aj autobusy. Nuž, ešte nie sú. Ak budú, potom sa nimi chváľte. Okrem toho, tie trolejbusy aj autobusy budú premávať na rozbitých cestách, s ktorými ste neurobili za tri roky vo funkcii nič.

Primátor hovorí, že zmodernizuje havarijný stav trate v Dúbravke a obnoví trať na hlavnú stanicu. O Dúbravke sa tu však splieta už pomaly dva roky, zatiaľ ste však ani krížom slamu nepreložili. Trať na Hlavnú stanicu ste rok po nástupe do funkcie nechali ďalej devastovať a pre jej opravu ste nepohli ani prstom. A nechali ste ju zdevastovať a potom zatvoriť. Neboli ste schopní opraviť ani dvesto metrov trate, a donekonečna sa vyhovárate na súkromného investora, ktorý nemá s najzdevastovanejšou časťou trate (od STU po MFSR) nič spoločné. A fondy ste zázračne našli (u Počiatka: žeby dobre načasovaná stranícka výpomoc?) krátko pred komunálnymi voľbami, aby ste sa mali kde pretŕčať s nožničkami, keď bude treba krásne predvolebné foto, že?

Ftáčnik sa chváli, že bude rozširovať trolejbusovú trať na Trenčianskej a Gaštanovej ulici. Zase sa chváli iba tým, že niečo raz možno urobí. Ani slovo o tom, čo naozaj urobil, pretože neurobil nič.

Hovorí, že bude realizovať ďalšie úseky cyklistických trás, ale zase iba „bude“. Raz, možno. Pritom to, čo je v cyklodoprave akože urobené, je podvod a lož. To nie sú cyklotrasy, pán primátor (aj pán Feik), to je výsmech. Neurobili ste v meste žiadnu poriadnu cyklotrasu, a ak by okolo Bratislavy neboli tie staré hraničiarske a novšie vodohospodárske cesty, tak by tu z hľadiska cyklotrás nebolo absolútne nič. Choďte sa, prosím, konečne pozrieť aspoň do tej Viedne, ak treba, požičiam Vám (dám Vám) 13 eur na vlak, a tam sa konečne pozrite, ako majú cyklotrasy vyzerať. Ech. To by ste ale museli najprv dať dokopy cesty, chodníky, obrubníky, a nielen maľovať akési nezmyselné farebné čiary a plochy kade-tade po rozmlátených cestách a chodníkoch.

Ftáčnik si vraj uvedomuje, že nestačí mať len nové vozidlá a zrekonštruované trate. Heuréka. Problém je však v tom, že ste pre to neurobili nič ničovatého.

Primátor sa chváli, že pristúpi k revitalizácii Horského parku. Pán primátor, a čo s desiatkami lokalít, ktoré sú na tom v Bratislave podstatne horšie než vstupný priestor do Horského parku? Pán primátor, Vy bývate v nejakom inom meste, že nevidíte, v akom príšernom stave sa nachádza celé mesto? Alebo konkrétne napr.
Trnavské mýto, Kamenné námestie, Námestie SNP, Kollárovo námestie, Šafárikovo námestie, Námestie Slobody, celá oblasť Pribinovej, Prístavnej a Košickej... Treba pokračovať? Však toto mesto vyzerá ako po totálnej vojne. A Vy idete ľudí ohlupovať s nejakou, s prepáčením, revitalizáciou vstupu do Horského parku?

O odstraňovaní čiernych skládok a spolupráci s mestom pri odstraňovaní by asi najlepšie vedela porozprávať Zelená hliadka.

Ftáčnik sa chváli, že začal robiť poriadok s vonkajšou reklamou (Vtáčia bašta a Bajkalská ulica). Pán primátor, to je smiešne. Chválite sa dvoma lokalitkami, kde ste dali dole reklamu, ale nehovoríte, na koľkých desiatkach alebo stovkách miest ten neuveriteľný reklamný smog naopak pribudol.

Primátor hovorí, že prioritnou oblasťou ostáva otvorená samospráva. To je, nehnevajte sa, čistá lož. Stačí sa pozrieť na to, že magistrát nielenže nerieši, ale už ani nereaguje a vlastne
ignoruje absolútne konkrétne podnety na postáli OPS. Pán Papajčík sa už vzdal aj toho, aby zadané podnety okomentoval svojím obligátnym „nie sú peniaze“, proste, už nerobí absolútne nič. A Vy toto nazvete otvorenou samosprávou? Vaše verejné prezentácie investičných zámerov sú len dymovou clonou, kde necháte vyrozprávať pár aktivistov (občas s Vaším ironickým úškrnom), ale v konečnom dôsledku podnety občanov ignorujete a neurobíte absolútne nič pre blaho mesta.

Pán Ftáčnik sa ďalej chváli prostredníctvom obrázkov, medzi ktorými je (okrem už uvedených motívov) oprava električkového tunela, rekonštrukcia 45 tisíc metrov štvorcových (????!!!???) ciest, opravená zastávka na Zochovej, „ožívanie“ Starej tržnice, „otváranie“ mestských hradieb, pár drievok nad Krasňanmi, indoorová kamera na daždi atď.

Vážený pán primátor, udržovať počet električiek, trolejbusov a autobusov tak, aby bola zabezpečená MHD, opravovať cesty, chodníky, obrubníky, ako aj existujúce tunely, zastávky a iné dopravné stavby, ako aj iné existujúce stavby a budovy (Stará tržnica, mestské hradby) je, prepáčte, psia povinnosť samosprávy. To nie je nič na chválenie. To je úplne minimálny štandard.

Jediné, čím by ste sa reálne mohli a mali chváliť, je iba a len ukončený rozvojový projekt. Alebo ukončené rozvojové projekty. Nič takého za Vami po troch rokoch však nie je, iba plné ústa predvolebných sľubov. Nič ste neurobili a nič neurobíte. Ste iba ďalšou hanbou a sklamaním tohto mesta.

... a dnes sme sa dozvedeli toto. Však ani nič iné sa čakať nedalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?