Orgie vnímania

Autor: Pedro Oravec | 12.3.2014 o 20:09 | (upravené 12.3.2014 o 21:57) Karma článku: 4,84 | Prečítané:  459x

Nikto už necíti, nerozmýšľa, neuvažuje, neanalyzuje, neodmieta, nemá názor či nebodaj postoj, kompletne všetci tu už iba vnímame.

Už takmer nikto nepovie, že nejako cíti, pociťuje, myslí si, má názor, rozumie, chápe, vidí, niečo hodnotí, považuje, nebodaj súhlasí alebo nesúhlasí, neodmieta ...., ale všetci iba vnímajú.

Z médií sa na nás valí nielen vnímanie, ale aj nevnímanie (nevnímam, nevnímal som), a dokonca kondicionál (vnímal by som, nevnímal by som, mali by sme vnímať, nemali by ste vnímať). Ak by frekvencia slov „vnímam, vníma, vnímame, vnímanie“ mala o našej dobe niečo vypovedať, tak žijeme v snáď najvnímavejšej ére v dejinách Slovenska.

Treba však popravde povedať, že túto frázu často vtláčajú do úst politikom, ale aj umelcom, športovcom a všetkým, o ktorých sa médiá zaujímajú, novinári. Novinár už nevie formulovať začiatok svojej otázky inak, než: „Ako vnímate...?“ Hlupák sa nespýta „Čo si myslíš o...?“, ale „Ako vnímaš...?“

Novinárske príklady z rozhovorov s prezidentskými kandidátmi: Ako to vnímate? Ako ho vnímate ako človeka? Ako ste ho vnímali v tom čase? Ako vnímate pravicu? Ako vnímate to, že pravica stále kandidáta nemá? Ako ju (Čarnogurského kandidatúru) vnímate? Ako vnímate diskusiu o posilnení kompetencií hlavy štátu? Ako vnímate to, že strana sa nevyjadrila? Ako vnímate súčasnú situáciu v justícii? Ako vnímate stav korupcie na Slovensku? Ako vnímate vyjadrenie českého prezidenta? Ako vnímate európsku byrokraciu? (Asi ako vás, teda ako hlupáka.) Ako vnímate účasť slovenských jednotiek v rámci operácií NATO? Ako vnímate rozhodnutie súdu? Ako vnímate postoj slovenských najvyšších ústavných činiteľov na súčasnú situáciu na Ukrajine? (Ach: „vnímate postoj na...“. Ten hlupák zabudol už aj po slovensky.) Ako vnímate snahy poslancov bojovať proti nebankovkám? Ako vnímate riešenie menšinového (rómskeho) problému? (Hlupák ani nevie položiť otázku. Namiesto toho, aby sa spýtal, ako by kandidáti tento problém riešili, sa spýta na niečo úplne iné, a možno mu to ani nedôjde. Majú to tí kandidáti naozaj ťažké.) Ako vnímate všetky tie výčitky, že KDH robí obchod so Smerom? Ako ste vnímali protesty proti Gorile? (sic!) Ako vnímate strach z EÚ, ak by sa stala federáciou? (Príšerné! Na čo sa to vlastne pýta ten hlupák? „Čo si myslíte o strachu...?“!) Nevnímali ste to teda ako zradu SDKÚ? Kandidatúru vnímate olympijsky? Vnímali ste krátko pred novembrom signály, že režimu zvoní do hrobu? (A už je to tu: Ak vnímať, tak najlepšie signály alebo problém.), Ľudia vás vnímali ako dvojku v KDH? Nedá sa to vnímať ako služba ťahať značku? Ktovie, ako by to vnímal Masaryk? SDKÚ ste vnímali ako stranu, ktorá nemá dlhodobú perspektívu? Vnímali vás ako jedného z Mečiarových spolupracovníkov? Atď.

A odpovede, žiaľ, neostávajú pozadu za otázkami.

Fico: Ja si dávam cieľ, aby ľudia vnímali, že je tu vláda, ktorá môže robiť aj chyby..., možno to tak v Bratislave nevnímame..., Ukrajinu, Rusko či Čínu vnímam ako veľkú príležitosť..., ... samozrejme vníma dianie okolo seba..., ja však tento problém vnímam ako zástupný..., všetkých podpredsedov strany vnímam ako mimoriadne rovnocenných..., vnímam spokojnosť ľudí inak.

Kiska: Ale človek často vníma svoje šťastie..., ... za súčasné zlé vnímanie našej spoločnosti môžu aj politici, Vidno to i pri vnímaní politikov ... (Sic! To naozaj povedal jedným dychom: Ľudia čosi vnímajú zle, a preto potom zle vnímajú aj politikov. No, na zbláznenie.), ... keď sa človek príliš upne na svoj cieľ a nevníma okolie..., na druhej strane, a to vnímam ako veľkú výhodu..., úlohu prezidenta nevnímame podľa toho..., určite mám iné vnímanie sveta..., keď už človek vníma svet v celej jeho zložitosti (táraniny)..., ak samotný produkt nevnímam ako skutočnú službu.

Kňažko: Česi takto vzťah nikdy nevnímali..., vnímam to ako jasnú legitimizáciu... (Sic! Frázy sa nabaľujú. Raz dáte vnímanie a hneď tam máte aj legitimizáciu);

Procházka: Na zmiešaných územiach to vníma ako problém..., štát vníma ženy na materskej ako bremeno.

Čarnogurský: Pojem advokát chudobných sa vníma ako ľudské právo..., verejnosť by to vnímala asi horšie..., verejnosť odklon od rovnej dane nevníma až tak dramaticky..., ... aby Slovensko bolo vnímané ako usporiadaná krajina.

A ešte pár príkladov na túto novinársku zvrhlosť z oblasti mimo prezidentských volieb: Ako vnímate Deň bez mobilov? Ako vnímate opatrenia vlády proti daňovým únikom? Ako vnímate školskú reformu? Ako vnímate piatkový požiar automobilu? Ako vnímate zmenu času? Ako vnímate prechod na euro? Ako vnímate silvestrovské petardové ošiale? Ako vnímate rusko-ukrajinský konflikt? Ako vnímate postavu Jánošíka? Ako vnímate šetrenie zamestnávateľov na zamestnancoch? Ako vnímate schválenie trvalého eurovalu? Ako vnímate víťazstvo Mariana Kotlebu? ... a ešte otázočku: Ako vnímate vnímanie?

Čo s tým? Neviem. Asi iba novinárom poradiť, aby sa pozreli do slovníka a prípadne si spestrili slovník, a politikom, umelcom a športovcom, aby nekvákali tak, ako novinár začne. Aby sa počúvali a nerobili iba ozvenu. To je asi všetko.

No, chápete tomu? Ak nie, tak si to aspoň užite.

Krátky slovník slovenského jazyka: „vnímať -a nedok. zmyslami postihovať, prijímať v podobe vnemov: v. krásu, v. predmety hmatom“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?