Sex nie je iba o láske. Či?

Autor: Pedro Oravec | 17.3.2014 o 20:55 | (upravené 18.3.2014 o 11:21) Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1260x

Hlupák nepovie: „Francúzsko, to nie je iba Paríž.“, alebo nebodaj „Francúzsko je mimoriadne čarovná a rôznorodá krajina, preto by mal ten, kto chce skutočne poznať Francúzsko, navštíviť a zažiť nielen Paríž.“, ale hlupák povie „Francúzsko nie je iba o Paríži.“.

Nikomu sa už nechce uvažovať o tom, či dva javy spojí slovom týkať sa, súvisieť, znamenať, predstavovať, vyjadrovať, viesť, vyplývať, všetci tu už iba otomujeme. Už takmer nikto nepovie, že sa A týka B, C súvisí s D, dôsledkom udalosti E môže byť F, problém G je príčinou H, že I vedie k J a K vyplýva z L...., ale všetci iba povieme: „A je o B“. Z médií sa na nás valí nielen monštrum „A je/nie je o B“, ale aj „C je/nie je o tom, že B“.

Príklady z prezidentskej kuchyne:

Fico: Je to o obchodných príležitostiach. Ukrajinu, Rusko, či Čínu vnímam ako veľkú príležitosť pre malú krajinu. Je to presne o tom, či si aj voliči nepovedali... Tie dva týždne budú aj o tom, aby sme sa o pánovi Kiskovi dozvedeli čo najviac.

Kiska: Mnoho mladých ľudí sa na vysokých školách učí o tom, že celý úspech je len o našej hlave, motivácii, o tom, na čo myslíte, ale to nie je pravda. Nemalo by to byť o urážkach, o hádzaní ďalšej špiny..., ale malo by to byť o tom, aby sme rozprávali o tom (sic!), kde vidíme naše Slovensko.

Ako „o tom“ vzniklo? Táto priam morová rana má u nás (a nielen u nás) zrejme dvojaký malígny pôvod. Jednak je to otrocký kalk z angličtiny. Už v zdrojovom jazyku je však druhý patologický prvok frázy „o tom“. Angličtina, tento znakový jazyk, nemá rada zložité väzby. Preto je taká úspešná. Pre primitívov stačí ukladať vedľa seba symboly, obrázky. Obrázok A rovná sa obrázku B. Najmä v publicistike „A is about B“. Vsjo jásno. Začem bukvy?

Hlavne žiadne zložité, rozvinuté, štruktúrované predstavy. V jednoduchosti je sila, suverénne povedal zulukafer. Hlupák nechce zložitý svet, hlupák chce jasné a rýchle riešenia. Hlupák sa chce dostať k podstate skratkou, brífingom. Ale pozor: Okrem zjednodušovania a primitivizácie môže byť za frázou „o tom“ aj vyhýbanie sa odpovedi a zahmlievanie. Najmä u politikov.

Dnes je obeťou tohto moru takmer každý. Už roky je  akýkoľvek pojem od piva až po slobodu, akákoľvek osoba od Adama až po Františka, „o tom“ alebo „nie o tom“ alebo „o inom“.

Čo s tým? Neviem. Asi iba navrhnúť, aby sme sa počúvali a nerobili iba ozvenu hlupákom. A uvedomiť si, že ak niekto otomuje viac ako raz za deň, tak nemá čo povedať. Je to veľmi pravdepodobne suverénny, arogantný, bezočivý a nadutý hlupák, prinajlepšom fachidiot. A je mi pri tomto konštatovaní úplne jedno, že na Panskej ulici vzali verbálnu perverzitu „odpad nie je len o skle“ a v Banskej Bystriciživot bol o povinnostiach“ na milosť. Nie všetko nové a moderné či alternatívne a ekonomické musí byť aj normálne a rozumné.

A ešte pár príkladov na túto jazykovú zvrhlosť z rôznych oblastí (nepovinný odsek):

Autorita prezidenta nie je o kompetenciách. Korupcia nie je len o peniazoch. Politika je iba o napĺňaní vlastných vreciek. Nie je to o spravodlivosti, ale o dokazovaní moci. ... Úspech a šťastie nie je len o peniazoch. Podnikanie je o tom mať niečo, čo nemajú iní. Exportovanie nie je iba o zvýšení tržieb. Fúzia nie je len o zväčšovaní podielu. Predaj nie je o obrate, predaj je o službe. Rozhodovanie je o komunikácii. Biznis je o ľuďoch. Štrajk nie je len o výške mzdy. Poistenie nie je len o poistení. Podnikanie nie je len o cieli, ale aj o celej ceste. Rokovanie pri predaji nie je len o cene. Život nie je iba o biznise. ... Náboženstvo nie je o ceremóniách, ale o porozumení. Odpustenie nie je o predstieraní. Život nie je iba o narodení, rozmnožovaní a smrti. Militantný ateizmus je iba o rozoštvávaní ľudí. ... Jar nie je len o romantike. Život je o šťastí a nešťastí, o hľadaní a nachádzaní. Celý náš život je o pocite. Život nie je o čakaní kým prejde búrka, je o tom naučiť sa tancovať v daždi. Dospievanie je najmä o sebe samom. Náš život je len o sexe. Sexualita nie je o zákazoch. Láska nie je len o sexe. Sex nie je len o vzťahu. Sexualita nie je len o sexe. Láska nestačí, všetko je o podpore. Staroba nie je len o frflaní. ... Kreativita je o nápade a návrhu. Luxusné bývanie je o detailoch. Absolventský koncert bol o emóciách, ale i o tréme. Tvorba filmu nie je len o technike. Rap už nie je len o bitkách. Rozhodnutie poroty nebolo o kamarátstve. ... Cvičenie nie je len o štíhlosti, ale aj o pevnom tele. Šport nie je len o úspechoch. Play-off je o boji. Judo nie je len o hádzaní o zem. Futbal už je iba o prachoch. Postup nie je len o futbale. Pérezov prestup vraj nie je o peniazoch. KHL nie je iba o hokeji. Ten zápas asi bol o prvom góle. ... Kvalita webu nie je len o dizajne a dobrom kóde. Založenie blogu je iba o tom, že spravíte klik sem, klik tam. Kvalitný web, to nie je iba o dizajne a programovaní. ... Spoločenské stolovanie nie je len o konzumovaní jedla. Svetový deň vody bol o potravinovej bezpečnosti. Mora už nie je len o varení a pečení. Káva nie je len o kofeíne. Coca Cola, to nie je len o pití. Triedenie odpadu v hoteli nie je len o ekológii. Diéta nie je len o hladovaní. Zdravá výživa nie je tak úplne iba o zdravom stravovaní. ... Deň je o neustálej činnosti. Leto nie je len o dovolenkách. September nie je len o škole. Deň záchranných zložiek bol o poučení aj o zábave. Rasa nie je iba o farbe pleti. Čína nie je len o kopírovaní. Astronómia nie je len o kozmonautoch. Odtlačok nie je o bezpečnosti, ale o pohodlnosti. Skauting nie je len o súlade s prírodou. Kontrola nie je o represii, ale aj o pomoci. Rebelovanie nie je iba o mrzkých slovách. Televízor nie je iba o veľkosti. EÚ nie je iba o Európe, ale aj o regiónoch. Štokholm nie je len o hokeji. Londýn nie je len o typických Angličanoch v oblekoch s Timesami v ruke. Francúzsko nie je len o Paríži. Hlavné mesto Francúzska nie je iba o Eiffelovej veži a tisíckach kaviarní.

Minule napríklad: Orgie vnímaniaVidíme saNová radaUžite si toChápeš tomu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?