Riziká nového vzťahu

Autor: Pedro Oravec | 4.4.2014 o 21:00 | (upravené 20.5.2014 o 16:33) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  877x

Ak sa rútite do nového vzťahu, uvedomte si súčasne aj toto: Práve ste vyšli so svojou kožou na trh. S novým vzťahom idete jednoducho do nového rizika. Nečakajte, že vám to niekto uľahčí. Preberáte zodpovednosť za svoj život. Musíte sa naučiť rozhodovať, niesť za svoje rozhodnutia zodpovednosť a znášať aj prípadné negatívne následky. Nič na tomto svete vás od toho neuchráni.

V čase, keď sa končí váš vzťah s predchádzajúcim partnerom, ste oslabený jedinec. Nevnímate svet okolo seba tak pozorne a ostražito, ako by ste ho vnímali za normálnych okolností. A okolo vás číhajú predátori pripravení bezohľadne a zištne skočiť po svojej koristi. Nie každý, kto sa okolo vás v týchto chvíľach obšmieta a zdatne predstiera pozornosť, súcit, porozumenie, tak činí nezištne. Občas aj rád otvorí peňaženku a nasype dukátikov, najmä ak ste vo finančnej tiesni. Asi sa takýmto lovcom neubránite, ale je dobre, ak to aspoň budete vedieť, že pravdepodobne sa aj vy stanete korisťou dravca. Že si s vami niekto doslova utrie zadok. (Pozor! Netýka sa to iba žien. Aj dočasne oslabení muži sa stávajú korisťou krvilačných predátoriek.)

Napriek tejto možnosti sa nového vzťahu nebojte. Zvážte všetky riziká spojené s novým vzťahom a rozhodnite sa. Nikto za vás vaše rozhodnutie neurobí. Je to váš život a vaše rozhodnutia. Nikto nebude niesť ani vašu zodpovednosť a ani vaše starosti. Ste plnohodnotná a jedinečná ľudská bytosť, tak si to konečne uvedomte a začnite sa správať ako dospelý človek.

Nedá sa preplávať z jedného prístavu do druhého prístavu bez toho,aby ste vyplávali na otvorené more.

Ak strácate partneraktorý bol súčasne vaším priateľom, dôverníkom, vaším druhým ja, nečakajte, že mávnutím čarovného prútika nájdete niekoho, kto bude tým istým, kto splní všetko to, čo ste práve stratili, kto bude  vašou dutou vŕbou, vaším alter ego. Zbavte sa všetkých ilúzií. Nečakajte, že zázemiektoré vám ten človek poskytoval, nájdete zo dňa na deň u niekoho iného alebo v niekom inom. Nedá sa preplávať z prístavu do prístavu bez toho, aby ste vyšli na otvorené more. Po opustení starého prístavu, kedysi takého bezpečného a pohodlného, musíte najprv loď svojho života nasmerovať na otvorené more a vystaviť sa všetkým rizikám, ktoré na ňom číhajú. Ak vám niekto sľubuje, že preplávate z prístavu do prístavu bez týchto rizík (a bez štipky vašej rozhodnosti), tak vás jednoducho klame, a najskôr je aj tým predátorom, pre ktorého budete korisťou.

Nothing ventured, nothing gained. (Anglické príslovie)

Ak nájdete nového partnera, ktorý nie je krvilačnou šelmou a vy ste sa nestali korisťou, môžete si blahoželať. Nič lepšie vás nemohlo v živote stretnúť. Nezúfajte však ani vtedy, ak sa tou korisťou stanete. Bolí príšerne, ak sa vám zrúti jeden vzťah. Ak však bezprostredne potom nadviažete druhý vzťah, a váš nový partner sa ukáže ako nezodpovedná promiskuitná mrcha, tak to zabolí naozaj hrozne. Ale buďte si istý, že sa takto veľa naučíte a, že, ak to prežijete, dodá vám to toľko sily a chuti do života, o akej sa vám ani nesnívalo. Pri tom ďalšom si už naozaj dáte dobrý pozor a všetko potom si už vychutnáte naozaj poriadne.

Okrem toho, na všetko sú vždy dvaja. Nikde nie je napísané, že aj krvilačný predátor alebo promiskuitná potvora musí byť takou celý život. Veci nefungujú jednosmerne, a preto si uvedomte, že aj vy ste tvorcom vzťahu, ktorý medzi vami a novým partnerom vzniká. Na všetko sú vždy dvaja, aj na to, aby ostali spolu, aj na to, aby hľadali príčiny a zámienky rozchodu. Na každý vzťah ste vždy dvaja a obaja ste za jeho kvalitu a životnosť rovnako zodpovední. Ak si chcete (nového) partnera udržať, tak sa snažte. Vybrali ste si ho vy. Nikto vám ho nenanútil. Čo z toho urobíte, to z toho budete mať.

Faint heart never won fair lady. (Anglické príslovie)

Podstatou toho všetkého je prijímanie rozhodnutí a preberanie zodpovednosti za ne. Nič iné. Tak si to uvedomte a správajte sa tak.

Nič nezískaš, ak nič neskúsiš. (Latinské príslovie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?