Tá hrozná neistota

Autor: Pedro Oravec | 14.4.2014 o 20:31 | (upravené 20.5.2014 o 16:23) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1104x

Ak žijete v nevere, máte problém. Skôr či neskôr začnete uvažovať nad tým, v ktorom vzťahu je vám lepšie. Ktorý vzťah necháte padnúť a ktorý budete rozvíjať.

Nuž, toto naozaj nie je situácia na závidenie. Tu je každá rada veľmi drahá a, čo horšie, každá rada bude nedocenená. Ale rozhodnúť sa nejako budete musieť, a to aj preto, že dlhodobý paralelný vzťah je skutočne enormne zaťažujúci a prináša obvykle viac problémov a bolesti, ako radosti.

Už som niečo naznačili v blogu Priateľstvo medzi mužom a ženou? Snívajte ďalej. Preto tu zopakujem iba krátko, že po realizovanej nevere minimálne jeden z partnerov v „tom" bude chcieť pokračovať. Budete si preto musieť vy aj váš nový partner vyriešiť svoje predchádzajúce vzťahy, čo bude veľmi bolestivé a zdĺhavé, a rozhodí vás to na roky.

Ak je váš terajší partner skôr rodinný, domácky typ, tak váš nový partner je určite svetaznalý bonviván alebo pôžitkársky bohém. Nemohlo to inak skončiť.

Kým však začnete „riešiť“ váš predchádzajúci vzťah, najprv budete musieť vyriešiť tú kardinálnu otázku, a to, s kým ďalej. Ja viem, nový vzťah je úžasný, nový partner je citlivý, vnímavý a najmä „úplne, ale úplne iný“ než terajší váš partner. Otvoril vo vašom srdci tie stránky, o ktorých ste ani netušili, že tam sú. Ak je váš terajší partner skôr konzervatívny, zdržanlivý, rezervovaný, tak nový partner je určite mimoriadne otvorený a spoločenský. Alebo, ak je váš terajší partner svetaznalý bonviván alebo pôžitkársky bohém, tak váš nový partner je skôr rodinný, domácky typ. Nemohlo to inak skončiť.

Ale skúste si spomenúť, že s vaším terajším partnerom to bolo podobné. Aj s ním ste kedysi zažívali podobné pocity očarenia a otvárania tých najkrajších stránok vašej osobnosti. To, že tieto pocity už poznáte a že sa stali do určitej miery všedné a stereotypné, ešte neznamená, že sú horšie alebo menej hodnotné než tie, ktoré vo vás otvára váš nový partner. Sú jednoducho iba iné, už neprekvapujú, neočarujú, nenadchýnajú.

Skúste si však predstaviť, že ak si vyberiete nového partnera, k týmto pocitom a k týmto stránkam vašej osobnosti sa už tak ľahko nedostanete. Nedá sa očakávať, že nový vzťah bude kopírovať všetky pozitíva, na ktoré ste boli zvyknutí v predchádzajúcom vzťahu a navyše prinesie ešte ďalšie bonusy oproti predchádzajúcemu. Bolo by to naivné. Vždy sa musíme nejakých vecí vzdať, aby sme mohli iné získať. Treba len dúfať, zvažovať a mať určitú dávku šťastia na to, aby získané pozitíva prevážili svojou dôležitosťou tie stratené. Tak zvažujte. Držím palce.

Nový partner, nový vzťah má svoje veľké, lákavé čaro. Čaro nového, nepoznaného, obrovský príval emócií, endorfínov, vznášanie sa nad zemou, motýle v bruchu, to všetko je určite krásne a veľmi lákavé. Avšak nemôžeme očakávať, že tento stav vydrží dlhodobo. Tu nejde ani tak o to, že by sme v tom čase nevideli aj nejaké negatíva na novom partnerovi, ale skôr o to, že ich nedokážeme posúdiť s odstupom, nedokážeme prisúdiť im reálnu váhu a dôležitosť. Skrátka, nedokážeme sa riadiť triezvou hlavou, riadi nás v tom čase niečo celkom iné.

Po opadnutí prvotných emócií a vášní jednoducho nastúpi v každom vzťahu všedná a každodenná realita. Tá často prináša so sebou aj sklamania a pochybnosti. Na spoznanie nového partnera, na to, aby sme si uvedomili, či sa navzájom dokážeme zladiť, tolerovať, či sú naše priority a spôsob života aspoň v základných črtách kompatibilné, je potrebný pomerne dlhý čas, aspoň rok. Je symbolické, že práve toľko trvá aj obdobie akútnej zamilovanosti. Ak teda dať radu, tak túto: Práve tento rok by mal byť tým obdobím, kedy by sme mali pristupovať k novému vzťahu extrémne opatrne a s rezervou. Radšej na chvíľu zastať a zapojiť hlavu. A najmä, nerobiť unáhlené rozhodnutia voči dovtedajším záväzkom a spôsobu života v štádiu najväčšej zamilovanosti k novému partnerovi, ale odložiť ich na neskôr a radšej zatiaľ nový vzťah vedome a s vypätím síl brzdiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?