Neviem, ktorý je ten pravý

Autor: Pedro Oravec | 28.4.2014 o 20:30 | (upravené 20.5.2014 o 16:20) Karma článku: 2,96 | Prečítané:  970x

Ak žijete v nevere, máte problém. Skôr či neskôr začnete uvažovať nad tým, v ktorom vzťahu je vám lepšie. Ktorý vzťah necháte padnúť a ktorý budete rozvíjať.

Minule sme to ukočili tým, že po opadnutí prvotných emócií a vášní jednoducho nastúpi v každom vzťahu všedná a každodenná realita. Tá často prináša so sebou aj sklamania a pochybnosti. Na spoznanie nového partnera, na to, aby sme si uvedomili, či sa navzájom dokážeme zladiť, tolerovať, či sú naše priority a spôsob života aspoň v základných črtách kompatibilné, je potrebný pomerne dlhý čas, aspoň rok. Práve tento rok by mal byť tým obdobím, kedy by sme mali pristupovať k novému vzťahu extrémne opatrne a s rezervou.

Pre stabilného, dlhodobého partnera v tomto čase nesmierne ťažké konkurovať tomu novému, respektíve tomu silnému pudu, ktorý partnera viaže k novému partnerovi.

Malá rada: To, že vám to s novým partnerom dobre funguje v posteli, neznamená súčasne aj to, že je to dobrý človek. A už vôbec to neznamená, že s ním budete mať plnohodnotný a kvalitný (dlhodobý) vzťah. Jednoducho to iba znamená, že došlo k súladu vo vylučovaní feromónov. Nič viac. Ja to dobrý začiatok, môže z toho byť spokojný a šťastný vzťah. Dalo by sa povedať, že je to v značnom rozsahu nutná podmienka pre kvalitný vzťah. Ale rozhodne to nie je dostačujúca podmienka. Hormóny nie sú dobrí radcovia, nepodliehajte im. Zapojte mozog.

A ak ste sa ešte nerozhodli medzi novým a starým partnerom, tak neodmietajte vášho pôvodného partnera v sexe. Hoci vás to s ním nebaví, hoci to nie je ono, hoci sa vám v hlave naháňajú myšlienky o tom, že len s jedným – teda tým pravým - môžete mať ten pravý sex. Toto všetko z hlavy vypustite a ostaňte aspoň pri čiste inštrumentálnom sexe s pôvodným partnerom. Teda sexe, ktorý vás ani partnera celkom nenaplní, ale ktorý zachová stereotypy. Ak by ste sa predsa len po čase rozhodli ostať s pôvodným partnerom, zachovanie sexuálnych stereotypov vám pomôže preklenúť prípadnú priepasť a vrátiť sa k nemu.

To, že máte byť voči partnerovi rozhodní a čitateľní, ak ste sa rozhodli ukončiť vzťah s ním, platí aj v opačnom garde, teda aj v situácii, ak si začínate nový vzťah. Ak ste sa rozhodli začať nový vzťah, tak neváhajte a konajte. Ak ste sa rozhodli niekoho milovať, tak ho milujte. Nerobte nič polovičato. Milujte celou dušou a celým telom.

Ak chceš byť milovaný, miluj! (Seneca Mladší)

A najmä: nedávajte prípadnému novému partnerovi zmätočné signály, a hlavne nie dlho. Platí tu úplne to isté ako v situácii, keď ste sa rozhodli rozísť: Ak novému partnerovi v pondelok poviete, že ho milujete, že ho máte radi, že je pre vás dôležitý, že je vašou oporou a tak ďalej, tak mu v utorok nehovorte, že ste zmätený, že je to na vás príliš rýchlo, že si musíte vyriešiť svoj život a podobné neurčitosti. Nesprávajte sa v jeden deň k partnerovi tak, ako by ste v ňom videli vášho nového boha, spasiteľa a záchrancu, a na druhý deň sa potom netvárte, že vám na ňom nezáleží. Prípadne sa s ním nevyspite a na druhý deň sa netvárte (alebo sa nepokúšajte tváriť), že sa nič nestalo. Stalo sa, a vy to dobre viete.

Kto si vzal bozk a nevezme všetko, zaslúži si, aby stratil aj to, čo získal. (Ovídius)

Takéto vaše správanie a nerozhodnosť by boli pre Vášho nového partnera veľmi mätúce. Dávali by ste mu tým úplne nezrozumiteľné a chaotické signály. Predovšetkým sa rozhodnite. Ak ste sa rozhodli pre nového partnera, tak ho získajte, milujte ho a snažte sa, aby ste si ho udržali. Ak ste sa ešte nerozhodli, tak novému partnerovi radšej nič nehovorte ani nič nesľubujte, a, viete čo, nedávajte mu radšej vôbec žiadne signály. Vyriešte si svoje problémy súvisiace so stroskotaným vzťahom sami alebo za pomoci rodiny a psychológa, a až potom sa skúste hlboko zamyslieť nad novým partnerom a rozhodnúť sa tak či onak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?