Konšpiračné teórie a propaganda

Autor: Pedro Oravec | 26.5.2014 o 19:16 | (upravené 26.5.2014 o 19:23) Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1006x

Najprv trocha bulváru: Ako a najmä prečo zomrela Marilyn Monroe? Podľa konšpirátorov ju zabili. Podľa oficiálnej verzie sa predávkovala. Dnes už vieme, že ju zabili, Kennedyovci sa jej potrebovali zbaviť, lebo priveľa vedela. 

Mal či nemal Saddám Husajn zbrane hromadného ničenia? Podľa konšpirátorov nikdy nemal. Podľa oficiálnej verzie (že, milý Tony?) Husajn zbrane hromadného ničenia mal a preto západ (aj my, prosím) Irak vojensky rozdrvil, Husajna zabil a krajinu priviedol do chaosu. Dnes už vieme, že jadrové, biologické ani chemické zbrane hromadného ničenia Husajn nikdy nemal.

Poskytujú banky úvery z vkladov? Podľa konšpirátorov banka nepotrebuje vklady na to, aby mohla poskytovať úvery. Podľa oficiálnej verzie dlho platilo a v niektorých učebniciach ešte stále platí (a straší), že úvery banky poskytujú z vkladov. Dnes už vieme, že banky poskytujú úvery z ničoho, peniaze vznikajú poskytnutím úveru bankou a roztápajú sa ako sneh na jar, splatením úveru.

Mohol by som pokračovať, ale načo? Črtá sa tu jasná (konšpiračná) hypotéza: Ak establishmentu niečo nehrá do krámu, označí to za konšpiračnú teóriu. Je to dostatočne nejasné a najmä dostatočne diskvalifikujúce ako argument v diskusii.

Podstatou konšpiračnej teórie nie je vraj jej nepravdivosť, ale to, že konšpiračná teória nie je overená. Hm. Ale overená konšpiračná teória (napr. tá o Watergate, aby sme nešli ďaleko za známe príklady) už nemôže byť teóriou. Overená teória je v podstate fakt.

Podobnú nálepku ako „konšpiračná teória“  používali napríklad  v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia aj komunisti. Čo sa im nehodilo do krámu, to označili za „západnú propagandu“ a toho, kto to šíril, za štváča a rozvracača (najlepšie republiky). V deväťdesiatych rokoch 20. storočia a na začiatku tohto storočia podobne poslúžili termíny „populizmus“ a „populista“. Nimi sa tiež veselo diskvalifikovalo to, čo oficiálny prúd a establishment nechceli počuť.

Každá doba si zrejme vymyslí svoju terminológiu na diskvalifikáciu a zosmiešnenie všetkého, čo nie je v súlade s mainstreamom. Ani noví apologéti existujúceho systému sa mnoho nového nenaučili. Namiesto západnej propagandy a štváčov/rozvracačov republiky tu máme konšpiračné teórie a ich šíriteľov. V podstate stále ten istý slovník a podstata.

Ukázalo sa však, že mnohé z toho, čo tvrdili štváči a rozvracači v rámci šírenia západnej propagandy, prípadne populisti v rámci svojho populizmu, bolo a je pravdou. A to napriek tomu, že Jakeš/Fojtík alebo Dzurinda/Mikloš v danom čase tvrdili niečo iné. Preto si trúfam vysloviť hypotézu, že konšpiračná teória je s vysokou pravdepodobnosťou fakt a pravda, o ktorej sa nesmie hovoriť, pretože ju ešte neuznali koryfeji našej doby: vláda USA, Komisia EÚ a redakcia SME.

(Možno je to ešte trocha inak: Skutočným mágom modernej propagandy bol Goebbels, ktorý napríklad informácie o ústupe nacistov v čase, keď Rusi stáli takmer pred Berlínom, označoval za boľševickú propagandu. Vojnová propaganda sú vlastne dezinformácie, ktoré šíria znepriatelené, proti sebe postavené a bojujúce strany. Propaganda či dezinformácie sú z oboch strán využívané na vojnové účely. Nie sú v tomto zmysle tzv. konšpiračné teórie iba určitým druhom propagandy a dezinformácií, ktoré šíria bojujúce strany? Nie sme náhodou vo vojne, kde sa dezinformácie - zvané teraz konšpiračné teórie – používajú ako súčasť boja na oboch stranách frontu?)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?