Ministerstvo vnútra navrhuje odstránenie parkovania vozidiel na chodníku

Autor: Pedro Oravec | 28.8.2014 o 18:30 | Karma článku: 3,73 | Prečítané:  1054x

Podľa § 25 ods. 1 písm. q) Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku okrem prípadu podľa § 52 ods. 2. Podľa § 52 ods. 2 iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím.

Z praxe však vyplývajú určité výkladové nejasnosti pri používaní a interpretácii týchto a iných ustanovení Zákona 8/2009. Preto som sa začiatkom februára 2014 obrátil listom na vybrané inštitúcie a požiadal som ich o výklad, a to v podobe pokiaľ možno záväznej.

Základnou otázkou bola otázka č. 1: Ak vodič zastaví alebo stojí na chodníku a ponechá voľnú šírku chodníka 1,5 m, je vodič povinný zastaviť alebo stáť na chodníku pri okraji vozovky, alebo vodič môže zastaviť a stáť na akomkoľvek mieste chodníka? Nechcem tu vymenúvať ďalšie otázky; ak si niekto chce urobiť obraz o otázkach, tak sa veľmi podobali na body 1 až 14 uvedené tu.

Zo stanoviska Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnútra SR vyplýva, že „Ministerstvo vnútra odbor dopravnej polície nemôže vydať všeobecný výklad ani v podobe nezáväznej, nakoľko táto vec nepatrí do jeho kompetencie.“ Toto stanovisko poskytlo MV SR napriek tomu, že podľa Kancelárie prezidenta SR ako aj podľa Národnej rady SR konkrétny právny predpis interpretuje jeho predkladateľ, teda Ministerstvo vnútra.

Preto som sa v júni 2014 opätovne obrátil na MV SR so žiadosťou o serióznu odpoveď k pôvodným otázkam. Súčasne som MV SR upozornil, že jeho konštatovanie, že nemôže vydať všeobecný výklad ani v podobe nezáväznej, nakoľko táto vec nepatrí do jeho kompetencie, nie je pravdivé, pretože takýto výklad v takmer totožnej veci už MV SR minimálne jedenkrát vydalo. Tento výklad MV SR je datovaný 21.1.2014 a jeho znenie je verejne prístupné na internete (http://www.scribd.com/doc/204493443/Chodniky-1-5m-Odpoved-MV).

Druhé stanovisko Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnútra SR uvádzam takmer v plnom znení:

„MV SR P PZ ODP potvrdzuje platnosť a nemennosť, čo do rozsahu a obsahu stanoviska (čísla spisov) v predmetnej veci, v ktorých jednoznačne prezentovalo svoj názor resp. stanovisko a zároveň v ktorých upozornilo na skutočnosť, že legálny výklad v zmysle pravidiel legislatívnej činnosti v Slovenskej republike vykonáva štátny orgán, ktorému Ústava Slovenskej republiky zverila právomoc podávať takýto všeobecne záväzný výklad zákonov a ostatných právnych predpisov.

Dovoľujeme si Vás upovedomiť o skutočnosti, že MV SR P PZ ODP s cieľom zlepšiť jednoznačnosť a kvalitu zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ako aj plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky neustále sleduje a vyhodnocuje vývoj dopravno-bezpečnostnej situácie na území Slovenskej republiky a následne na základe zistených vlastných podnetov, ktoré majú podstatný vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ako aj prijatých od iných subjektov, ktoré takisto prispievajú k zlepšeniu dopravno-bezpečnostnej situácie na našich cestách, navrhuje aktuálne zmeny v citovanom zákone.

Záverom si Vás dovoľujeme upovedomiť o skutočnosti, že MV SR P PZ ODP v súčasnosti pripravuje s odborom bezpečnostnej legislatívy Kancelárie ministra vnútra SR iniciatívu v súvislosti s úpravou pravidiel cestnej premávky v predmetnom zákone, ktorého obsahom bude taktiež návrh zmien týkajúci sa príslušných ustanovení vzťahujúcich sa na zastavenie resp. státie vozidiel na chodníku za účelom ich zaparkovania s cieľom odstránenia protiprávneho stavu terajšieho parkovania vozidiel na chodníku, t.j. návrh bude riešiť súlad príslušného ustanovenia § 52 ods. 2 v kontexte celého zákona.“

Možno sa blýska na lepšie časy a Ministerstvo vnútra skutočne plánuje systémovo riešiť parkovanie na chodníkoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?