Je úplne jedno, kto tam bude sedieť

Autor: Pedro Oravec | 17.10.2014 o 18:10 | Karma článku: 6,22 | Prečítané:  1614x

Je úplne jedno, kto bude sedieť na bratislavskej primátorskej stoličke, pretože so zásadnými vecami aj tak nepohne.

Tu je môj prehľad bratislavských prúserov, ich dôvodov a riešení:

1. Všeobecný neporiadok, špina, burina, chaos, rozbité chodníky, rozbité cesty, rozbité námestia, neudržovaná zeleň, hrdzavé zábradlia a lampy, špinavé a rozbité lavičky a smetné koše, divoké skládky odpadu, zmazané priechody.

Dôvod:  Absolútne nedostatočný rozpočet mesta. Bratislava má na obyvateľa zlomok rozpočtu Viedne, Prahy, ale dokonca aj Brna. Presné čísla často uvádza Nesrovnal, nájdite si ich, ak vás to zaujíma. Strany, vláda aj parlament kašlú na Bratislavu. Rozpočet, presnejšie príjmy mesta sú dané zákonmi Slovenskej republiky.

Riešenie: Zvýšenie príjmov bratislavského rozpočtu (okrem konečného predaja posledného majetku mesta) je v rukách vlády a parlamentu. Žiaden primátor sám osebe to nikdy nemôže zmeniť a ani nezmení.

2. Reklamný smog, všadeprítomná reklama na tých najmenších aj najväčších plochách. Teórie okolo toho, vrátane tej, že pouličná reklama sa nedá vypnúť a nevnímať, už bolo hádam dosť.

Dôvod: Zákonné vákuum, medzery v zákonoch, stavby bez povolenia, nedostatok regulácie, nevymožiteľnosť práva.

Riešenie: Odstránenie reklamného smogu a systémové riešenie reklamy na uliciach mesta je v rukách vlády a parlamentu, a to prostredníctvom zmeny zákona. Je zrejmé, že súčasná situácia niekomu veľmi vyhovuje a je zrejme dobre motivovaný, aby bol súčasný stav zachovaný. Žiaden primátor sám osebe to nikdy nemôže zmeniť a ani nezmení.

3. Stavebný a urbanistický chaos mesta. Prieluky, zbúrané historické priemyselné areály, na ktorých sa desiatky rokov nič nedeje, čierne stavby, nerešpektovanie výšky a objemu stavby, bezohľadnosť a bezočivosť developerov, chaotické zahusťovanie, nevymožiteľnosť práva, neexistencia stavebnej polície.

Riešenie: Vytvorenie a rešpektovanie zmysluplnej stavebnej a urbanistickej politiky mesta na základe normálneho stavebného zákona, čo je zase v rukách vlády a parlamentu. Aj táto situácia niekomu vyhovuje a je dobre motivovaný, aby bol stav zachovaný. Roky pripravovaná novela stavebného zákona bude opäť nedostatočná. Žiaden primátor sám osebe to nikdy nemôže zmeniť a ani nezmení.

4. Parkovanie áut na chodníkoch, rozbité chodníky a obrubníky chodníkov.

Dôvod: Zákonom daná možnosť parkovania na chodníkoch, ak tam ostane 1,5 metra pre chodcov. Tisíce áut po celom meste, ktoré túto možnosť využívajú a zabraňujú tak chodcom normálne používať chodníky. Nikde v Európe a v civilizovanom svete niečo také nenájdete. Parkovanie na chodníkoch umožňujú zákony Slovenskej republiky.

Riešenie: Odstránenie parkovania áut na chodníkoch alebo systémové riešenie prostredníctvom zmeny zákona je v rukách vlády a parlamentu. Žiaden primátor sám osebe to nikdy nemôže zmeniť a ani nezmení.

Ftáčnik mal štyri roky na to, aby jasne povedal vláde: „Za tieto peniaze a s týmito zákonmi, milá vláda, sa to nedá robiť. Musíš to, milá vláda, nastaviť inak.“. Kedy sa so zlým nastavením financovania hlavného mesta a zákonmi, na základe ktorých musí mesto fungovať, dalo niečo poriadne urobiť, ak nie v čase, kedy tak primátor, ako aj vláda boli z jedného hniezda? Ak to neurobili teraz, tak to už páni Nesrovnalovia alebo Kňažkovia na jednej strane a Fico na druhej strane nikdy neurobia.

Takže, Bratislavčania, ak sa vám tu nepáči, choďte bývať niekam inam, pretože tu to nebude lepšie. Niekomu totiž vyhovuje, že je to tu práve tak, ako to tu je. Zrejme to vyhovuje aj väčšine z nás, lebo ak by to väčšine nevyhovovalo, tak by sme s tým niečo urobili. Napríklad by sme donútili vládu a parlament, aby prijali rozumné zákony. Lenže s tým dlhodobo my (vláda ani parlament) nič nerobíme, takže nám to zrejme vyhovuje presne tak, ako to máme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?