Čelendž je aj výzva, ale najmä úloha

Autor: Pedro Oravec | 3.12.2014 o 16:05 | Karma článku: 2,93 | Prečítané:  519x

Čelendž je pôvodne angloamerické („challenge“) floskulózne slovo používané v biznise na vyvolanie napätia a stresu. Význam je rovnaký alebo podobný ako v angličtine: zložitá úloha, náročný cieľ. Áno, challenge nesie aj význam výzva, ale pôvodne najmä v zmysle výzvy na odpoveď alebo výzvy na súťaž, súboj, zmeranie si síl.

Podobne ako problém aj čelendž je jedným z tých slov, ktoré dnes už skôr vyjadrujú obdivuhodný a zároveň neznesiteľný tik činorodej americkej povahy. Najhoršiu možnú a prakticky bezvýchodiskovú situáciu aj ten najneschopnejší Američan označí ako čelendž. Skutočne, na stredoeuópske pomery, kde predsa vieme, že nič nefunguje a ani nikdy fungovať nebude, neznesiteľne protivné.

Výzva a čelendž nahradili v političtine a podnikateľčine takmer všetky úlohy. Pretože floskula zvyčajne priťahuje ako magnet slová podobnej kvality, nutne muselo dôjsť k novým výzvam a k výzvam, ktoré prináša doba. To je asi prírodný zákon.

čelendž, ako to už býva, samozrejme začal metastázovať. Odnedávna tu už máme aj sloveso čelendžovať s významom vyzývať (niekoho, aby niečo vykonal), prípadne s významom skúšať, skúmať, testovať, zisťovať alebo i pochybovať. Latentne zo slovesa čelendžovať trčí aj význam vyzývať niekoho do súťaže, súperiť, konkurovať si. Veľmi stresujúce slovo.

A máme i čelendžnúť s významom vyzvať, prípadne preskúšať, preskúmať, zistiť, alebo i vyjadriť pochybnosť.

Čelendžneme niekoho vo finančnom newspeaku znamená, že mu nie celkom veríme, a preto ho skontrolujeme, prípadne ho vyzveme, aby buď niečo predložil, preukázal, alebo ho rovno vystavíme konkurenčnému meraniu síl.

Poslovenčenie čelendžu a vytvorenie slovesa čelendžovať pomocou prípony –ovať a slovesa čelendžnúť príponou –núť je pomerne bežné. Dobre sa zaradí k slovesám ako grg-núť a prd-núť. Tam aj patrí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?