Prečo sme sprosté prasce II

Autor: Pedro Oravec | 8.12.2014 o 17:00 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  2492x

V diskusii k blogu s rovnakým názvom mi bolo vytknuté používanie „viac ako expresívnych výrazov“.

Takže, v súvislosti s charakteristikou správania sa niektorých ľudí som použil slová „teľce, tupci, barani, debiliprasce“. Všetko sú to síce expresívne slová so záporným odtienkom (expresíva, pejoratíva a jedno hrubé slovo), ale nie je medzi nimi ani jeden vulgarizmus. Za použitím týchto slov si stojím. Nepomenovať veci pravým menom je ako hnevať sa na zrkadlo preto, že máme krivú hubu. Expresívna téma si vyžiadala expresívny jazyk.

Témou blogu bolo správanie, ktorým si dokážeme sami sebe neustále znepríjemňovať život. Buď z hlúposti a nevedomosti, alebo aj z deficitu dobra, so zlým úmyslom. K príkladom (na pohyblivých schodoch sa stojí vpravo, v MHD si dajte batoh z chrbta dole, pri otvorení dverí MHD stojte tak, aby ľudia mohli najprv vystúpiť, vo vozidle MHD nestojte vo dverách, na úzkom cyklochodníku nejazdite na bicykloch vedľa seba) pridám ďalšie:

Napríklad, keď už sme pri tých batohoch. A batožinách. Poniektorí vo vozidlách MHD bum batožinu na vedľajšie sedadlo. Ak sa vám hnusí dávať batožinu na podlahu vozidla MHD, tak sa spýtam takto: A na čom alebo ako stojíte vo vozidle MHD? Predpokladám, že na podrážke svojich topánok, s ktorými potom prídete domov a vyzujete si ich v predsieni. Aj keď ste s nimi chodili po dlážke vo vozidle MHD (a nielen tam, ale aj po ulici). Jasné, doma na kuchynskú linku topánky vykladať nebudete. Ale však tam nemusíte vykladať ani tú batožinu.

Pravidlo: Sedadlá v MHD nie sú určené na batožinu, ale na sedenie pre cestujúcich.

Alebo (inšpirácia z diskusie) v obchode s potravinami. Vozíky odstavené kdekoľvek v predajni, ale najmä tak, aby bola zatarasená celá ulička a aby už nikto nemohol prejsť. Najlepšie odstaviť vozík priečne v uličke. A odísť od neho po rožky alebo po mlieko na druhý koniec predajne. Stáť s vozíkom v úzkej uličke a skúšať si topánky alebo vetrovku. S heslom na perách: No pasarán! Tu stojím ja a tadiaľto už nikto neprejde!

Pravidlo: Nákupný vozík odstavím tak, aby som iným kupujúcim umožnil pohyb v predajni.

Alebo fajčenie na zastávkach MHD. Nejde len o „sociálne slabšie skupiny obyvateľstva“, na zastávke MHD stoja a fajčia aj veľmi dobre odetí páni a odeté dámy. S prázdnym pohľadom namiereným na piktogram s prečiarknutou cigaretou. Čo sa asi odohráva v ich hlavičkách? Kašlem na to? Rannú cigaretku nutne potrebujem a je mi jedno, kde? Ja osobne som presvedčený, že sa v tých makoviciach neodohráva nič, pretože nevydalo. Vákuum.

Pravidlo: Na zastávke hromadnej dopravy sa nefajčí.

Alebo parkovanie na skosených obrubníkoch chodníkov v mieste priechodov pre chodcov. Predpokladám, že skosené hrany sú tam preto, aby sa aj vozičkári dostali bez pomoci z priechodu cez cestu späť na chodník. Prípadne stáť s autom na rôznych vodorovných dopravných značeniach pre nevidiacich v blízkosti priechodov pre chodcov. Pre nevidiacich sú, predpokladám, varovný pás a signálny pás životne dôležité. Neparkovať na skosenom obrubníku a na dopravnom značení pre nevidiacich pri priechode dá slušnému človeku s troma ľudovými a dvoma tanečnými rozum. A cit.

Pravidlo: Ak už musím parkovať na chodníku, tak to aspoň nerobím ako chrapúň.

Alebo - a teraz širšie - také smetiská (takmer) za každou slovenskou dedinou. Prešiel som zopár kútov, ale taký chliev, aký sme si schopní spôsobiť sami sebe, to som naozaj nikde nevidel. Nielen v Česku, Rakúsku, Nemecku, ale hádam ani v Ázii a južnej Amerike. Tá neuveriteľná ľahkosť, s akou susedia vyvážajú pár metrov za okraj dediny stavebnú sutinu, obité omietky, rozbité tehly, polámané dlaždice, pneumatiky, hnilé čokoľvek, sporáky, chladničky, batérie. Čo len chcete, skoro ako u Shakespeara. Kvantá. To si tí ľudia neuvedomujú, že si ničia svoje vlastné životné prostredie? Čo je za plotom, pár metrov za dedinou v poli či v lese, to už neexistuje?

Pravidlo: Odpad za dedinu nevyvezieš (neuveriteľné, že to vôbec treba povedať).

Takže, drahí, trvám na tom. Sme tupé stádo správajúce sa v obchodoch, v MHD, na chodníkoch, na cyklotrasách, na cestách a vlastne všade ako sprosté prasce. Sprosté je rozmer intelektuálny, prasce je rozmer morálny. Ak vás to uráža, mám aj soft verziu: Máme to tu presne tak, ako to chceme mať, pretože ak by sme to chceli mať inak, tak to aj máme inak. Vitajte doma.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?