Váš partner je s vami preto, že ste takí, akí ste

Autor: Pedro Oravec | 12.2.2015 o 18:10 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  1021x

Váš životný partner by vám mal byť (a vy jemu) predovšetkým dôverným priateľom, milencom, oporou, pomocníkom, dutou vŕbou, utešovateľom, radcom. A možno ešte všeličím iným. Ale sú roly, ktoré by váš partner pre vás nikdy nemal hrať (a vy pre neho). 

Váš partner je s vami preto, že ste takí, akí ste. Aj vy ho milujete preto, že je taký, aký je. Je preto nezmyslom snažiť sa ho zmeniť na čokoľvek iné než vášho životného partnera.

Váš partner je váš priateľ, milenec a radca. Nie je vaším bohom, nie je vaším otcom ani matkou,  nie je vaším synom a ani vašou dcérou.  A neponižujte ho.

Po prvé, nesnažte sa z vášho partnera urobiť svojho boha. Nie je to nadčlovek ani ideál. Neurobte si z neho neomylného a dokonalého biblického boha, akého vidia vo svojich rodičoch iba celkom malé deti. Ak už má byť pre vás bohom, nech je vám bohom zo starých gréckych bájí, teda bohom omylným a chybujúcim.

Po druhé, Váš partner nie je vaším otcom a nie je ani vašou matkou. Je to obyčajný človek, ktorý má svoje chyby a nedostatky, ktorý má svoje slabé dni a ktorý tiež potrebuje občas oporu a pomoc. Váš partner by mal byť pre vás samozrejme Bradom Pittom alebo kýmkoľvek iným, ale zároveň si kdesi vzadu v mozgu jasne uvedomte, že ním nie je a nemôže byť. Je to „iba“ človek, ktorý vás miluje a chce byť s vami, tak isto ako vy ste človek, ktorý ho miluje a chce byť s ním. Bodka.

Po tretie, nesnažte sa z vášho partnera urobiť ani svoje dieťa. Kým zbožštením svojho partnera ubližujete najmä sami sebe, infantilizáciou vášho partnera budete ubližovať jemu, sebe a napokon aj vášmu vzťahu. Váš partner svojich rodičov má (alebo mal), nesnažte sa preto vytvárať mu ďalších. Váš partner nie je maloleté dieťa, ktoré potrebuje rodiča, ktorý by ho vzal za ruku a previedol cez cestu.

Nesnažte sa o to, aby ste partnera neustále mali pod kontrolou, aby ste ho ovládali. Vybrali ste si plnohodnotného a sebavedomého partnera, tak mu nechajte jeho priestor na život. Uvedomte si, že váš partner je jednoducho dospelý človek. Nesnažte sa ho mentorsky komandovať a sekírovať, nechcite ho kontrolovať, vychovávať, napomínať, karhať a hrešiť. Nehovorte mu, že toto môžeš a toto nie, toto musíš a toto nesmieš. Nesnažte sa ho vychovávať alebo dokonca pokúšať sa o jeho prevýchovu (!), organizovať mu život ani nič z toho, čo sa ho týka. Nesnažte sa ho ovládať, a to ani vtedy, ak by ste si mysleli, že je to pre jeho vlastné dobro (pre čo vlastne iné, že?).

Jasné, povedzte mu svoj názor na vec, napríklad formou: „Ja by som urobil – na tvojom mieste – to a to“, ale nikdy mu to neprikazujte, nekomandujte ho a nesekírujte ho. Môžete mu dokonca povedať, čo sa vám nepáči na jeho správaní. S úctou k nemu a k jeho názorom a postojom. Ale tam to končí. Nie ste jeho rodič a nie ste ani jeho kápo.

Každý človek sa chce správať a správa sa predovšetkým podľa svojich vlastných rozhodnutí. Nikto nemá rád ani kritiku, nieto komandovanie a sekírovanie. A napokon, čo s tým chcete dosiahnuť? Buď sa dopracujete k tomu, že skôr či neskôr bude mať toho večného komandovania plné zuby. To, čo vy vnímate ako starostlivosť, bude váš partner (časom) vnímať ako nevhodnú kontrolu a buzeráciu, a jedného dňa vám to veľmi otvorene povie. Alebo svojím správaním potlačíte jeho osobnosť a takto si v ňom vypestujete skutočné dieťa, submisívneho jedinca bez názoru, energie a napokon aj bez osobnosti. Potom sa však sami zľaknete svojho výtvoru, zľaknete sa toho Frankensteina, ktorého ste si doma vychovali, a sami od neho ujdete. Toto naozaj chcete? Ak nie, tak tomu predchádzajte a správajte sa k nemu s rešpektom a dôverou v jeho sily a schopnosti.

Ak chcete niekoho vychovávať, kultivovať, poúčať a kontrolovať, prípadne aj napomínať alebo karhať, tak si obstarajte dieťa. Niet inej cesty. Neskúšajte tieto techniky na partnerovi, lebo oňho prídete. A v dobrom: nepreháňajte to s mentorovaním a sekírovaním ani na vašich deťoch, nemá to dobré konce.

Nesnažte sa partnera na každom kroku kontrolovať a rešpektujte jeho súkromie. Dôvera je ten najlepší výchovný prostriedok, aký kto zatiaľ vymyslel. A ak ste si vášho partnera brali, alebo sa rozhodli s ním žiť, asi ste si ho museli vážiť aj ako človeka. Spomeňte si na to a radšej sa veľkoryso povzneste nad jeho drobné nedostatky. Napokon, máte ich iste aj vy. Je to pre vzťah omnoho prospešnejšie a dlhodobo účelnejšie než napomínanie, hádanie sa a presadzovanie si svojho za každú cenu.

A napokon po štvrté, ak vo svojom živote neponižujete ľudí okolo seba, prečo by ste to mali robiť vášmu partnerovi? Nesprávate sa predsa ponižujúco ani k vlastným deťom. Nepotrebujete si teda svoje ego posilňovať znevažovaním, zahanbovaním, strápňovaním a zhadzovaním svojho životného druha a kŕmiť svoje sebavedomie na jeho rozpakoch, nešťastí a bolesti. (Alebo áno? Potom je načase sa o tom porozprávať s niekým kompetentným.) Nič z toho by ste nemali robiť ani medzi štyrmi očami; ak však takéto správanie na neho skúšate na verejnosti, je najvyšší čas, aby ste sa zamysleli nad sebou, lebo v najbližšej budúcnosti sa nad vami a vzťahom s vami hlboko zamyslí váš partner.

Ak máte s partnerom problém, ktorý podľa vás leží na jeho strane, riešte si ho doma a nenoste ho von. Ak je problém vo vás a riešite si takýmto správaním svoje mindráky a komplexy, tak si ich choďte riešiť niekde inde a neotravujte s tým nevinného človeka. Nemáte na to právo. Je to neospravedlniteľné a nezdôvodniteľné. A ak ste beznádejný sebec, tak si ešte uvedomte, že ponižovaním, znevažovaním a zhadzovaním vášho partnera (či druhých ľudí) si uškodíte v očiach rodiny, priateľov a známych najmä sám sebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?