Križovatka Rusovská - Jantárová po dobudovaní petržalskej električky

Autor: Pedro Oravec | 9.4.2015 o 13:03 | Karma článku: 3,35 | Prečítané:  936x

Križovanie Rusovskej cesty od zastávky Jantárová pre obyvateľov podstatnej časti Námestia hraničiarov, pre ktorých by mohla mať zastávka Jantárová aký-taký zmysel , nie je nijako riešené a zrejme sa naň nemyslelo. 

Napriek opakovaným sľubom mesto dodnes nezverejnilo projektovú dokumentáciu, podľa ktorej stavia električku do Petržalky. Podnet na Odkaze pre starostu na zverejnenie projektovej dokumentácie je tu.

Na stránkach mesta je zverejnená iba projektová dokumentácia na výber zhotoviteľa  a projektová dokumentácia zmien počas výstavby. Nie je však oficiálne zverejnená dokumentácia, podľa ktorej sa skutočne stavia.

Z oboch dokumentácií vyplýva, že konečná zastávka Jantárová sa bude nachádzať tesne pred nerealizovaným obratiskom, teda pred ukončením električkovej trate neďaleko Rusovskej cesty, a vlastne už v oblasti Námestia hraničiarov.

Vyplýva to tak z dokumentácie pre výber zhotoviteľa, ako aj z dokumentácie zmien počas výstavby.

Z konečnej zastávky električiek v Petržalke Jantárová sú navrhnuté a už aj vybudované chodníky, z ktorých jediný smeruje do južnej časti Námestia hraničiarov. Je trochu smiešne, že chodník, napriek zrušeniu obratiska podľa dokumentácie zmien počas výstavby, ako aj skutočne v teréne vybudovaný chodník, kopíruje (neexistujúce) obratisko. Chodník je okrem toho „samozrejme“ príliš úzky a využíva pôvodný, kapacitne už teraz nevyhovujúci, polder – most cez Chorvátske rameno.

To sú však iba maličkosti oproti tomu, že chodník smerujúci do južnej časti Námestia hraničiarov, teda smerom k Rusovskej ceste, vyvádza chodcov na chaotické chodníky pozdĺž severnej strany Rusovskej cesty (niežeby na južnej strane chaotické neboli!). Križovanie Rusovskej cesty od zastávky Jantárová pre obyvateľov podstatnej časti Námestia hraničiarov, pre ktorých by mohla mať zastávka Jantárová aký-taký zmysel, nie je nijako riešené (napríklad priechodom pre chodcov) a zrejme sa naň nemyslelo.

Pre obyvateľov južnej časti Námestia hraničiarov bude zmysluplnejšie dopraviť sa na zastávku Janárová a prejsť niekoľko desiatok metrov k svojim bytom pešo, ako vystúpiť z električky na zastávke Bosákova (kde sa plánuje prestupný uzol na autobusy) a čakať tam na autobus, ktorý ich odvezie domov. Je preto asi potrebné počítať s tým, že obyvatelia južnej časti Námestia hraničiarov budú chcieť zastávku Jantárová používať a budú v mieste vyvedenia chodníka od zastávky Jantárová k Rusovskej ceste masovo prechádzať cez frekventovanú Rusovskú cestu, a to vzhľadom na tamojšiu situáciu aj krajne nebezpečne.

Ide pritom dlhodobo o veľmi rizikovú  oblasť, kde sa križuje Chorvátske rameno s Jantárovou a Rusovskou, pritom však popri Chorvátskom ramene chýba priechod (nebodaj nadchod alebo prechod) pre chodcov a cyklistov, rovnako aj chodníky, a kde sa napriek tomu už desiatky rokov nič nedeje.

Podrobnosti o súčasnej situácii napríklad tu a tu:

Situácia je paradoxnejšia o to viac, že podľa uvedených dokumentácií  na rovnako frekventovanej Jantárovej ceste vznikne v oblasti zastávky Jantárová neďaleko už existujúceho priechodu pre chodcov ďalší priechod pre chodcov zo zastávky Jantárová.  Je podivuhodné, že na porovnateľne frekventovanej Jantárovej ceste môžu byť takmer tesne pri sebe dva priechody pre chodcov, ale na Rusovskej ceste vo veľkej  oblasti medzi Vlasteneckým námestím a Námestím hraničiarov nesmie byť ani jeden priechod pre chodcov. Podľa mojich informácií je dôvodom trvalý a zásadný nesúhlas KDI.

Súvisiace podnety na Odkaze pre starostu tu a tu:

Aby som to zhrnul: Tento blog je o neplánovanom, ale napriek tomu potrebnom priechode cez Rusovskú cestu od plánovanej zastávky električky Jantárová do južnej časti Námestia hraničiarov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?