Piliere života

Autor: Pedro Oravec | 7.5.2015 o 18:05 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  705x

Váš partner je to najdôležitejšie, čo v živote máte. Ale nie je to to jediné, čo v živote máte a máte mať. Je to iba jeden z pilierov, na ktorých by ste mali postaviť svoj život.

Toto bude trošku všeobecnejšie, ale snáď nezaškodí. Váš partner je to najdôležitejšie, čo v živote máte. To je elementárna pravda a treba to preto zopakovať ešte raz:

Váš partner je bezpochyby to najdôležitejšie, čo v živote máte. Ale nie jediné.

Váš partner je dôležitejší než vaše deti. Znie to hrozne, asi sa vám to neveľmi páči, ale prijmite to jednoducho ako fakt. Uvedomte si iba jedno: Váš partner, a je jedno, či to je prvý alebo desiaty partner, bude stáť vedľa vás, keď vám bude najhoršie. Bude stáť vedľa vás, keď prídete o zamestnanie. Bude stáť vedľa vás, keď vám zomrú rodičia. Bude stáť vedľa vás, keď vám umrie dieťa. Bude stáť vedľa vás, keď vám diagnostikujú rakovinu. Bude vám držať ruku, keď budete umierať. Nikto iný to nebude. Nebudú to ani vaše deti, bude to iba a len váš partner. Vaše deti sú pre vás nesmierne, priam vesmírne dôležité. Milujte ich celou svojou dušou. Ale vyletia z hniezda a pôjdu za vlastným životom s vlastným partnerom. Vám potom ostane iba žalostná alternatíva: buď ďalší život s partnerom, ktorého ste možno kvôli deťom desaťročia zanedbávali a s ktorým ste sa preto odcudzili, alebo rozchod (rozvod) s týmto partnerom. Smutná voľba. Preto je váš partner ešte dôležitejší než vaše deti.

Okrem toho je to dôležité aj pre vaše deti. Aj pre ne bude lepšie, ak váš partner bude pre vás dôležitejší ako ony. Pomôže im to nájsť si svoje miesto v živote, byť plnohodnotným človekom a nájsť aj seberovného a rovnako sebavedomého partnera. Umožní im to opustiť rodné hniezdo, keď príde ich čas. Budú rady, že ste so svojím partnerom dostatočne silní na to, aby vás mohli opustiť bez výčitiek svedomia, že vás nechávajú napospas osudu. Ak by ste sa na nich naviazali väčšmi než na svojho partnera, skôr či neskôr by došlo k tomu, že ich začnete citovo vydierať, a žiadať ich, aby vás neopustili. To ale určite nechcete.

S myšlienkou, že partner je dôležitejší než vaše deti, majú veľký problém najmä ženy. Síce to chápu z praktického hľadiska – že partner je ten, kto s nimi rieši všetky bežné problémy, že partner je ten, kto pri nich zostane vtedy, keď deti odídu z domu. Avšak z citového hľadiska to pre ne také jednoznačné nie je. Sú presvedčené, že z hľadiska emocionálnej väzby, schopnosti obetovať sa a previazanosti životov, to platí skôr opačne. Argumentujú, že rodičia nemajú právo vyžadovať a očakávať od svojich detí, aby sa o nich postarali v starobe. Láska rodičov k deťom nesmie mať takéto pragmatické korene. Naopak, podľa ich názoru, je to jeden z najnezištnejších vzťahov vôbec. To, čo dávajú svojim deťom, dávajú bez akéhokoľvek nároku a očakávania do budúcnosti. Ja však s týmto názorom vôbec nepolemizujem, pretože je na úplne inej úrovni vzťahu. Tento pohľad na deti a lásku k nim je absolútne v poriadku, ale zároveň nič nemení na tom, že váš partner je z hľadiska vášho života a vašej životnej perspektívy dôležitejší než vaše deti. Je mi ľúto.

Mimochodom, všimli ste si pri bezpečnostnej inštruktáži letušky v lietadle, v akom poradí sa nasadzujú masky? Nič vám to nehovorí?

Váš partner je dôležitejší než vaša práca alebo kariéra. Toto už tak hrozne neznie, aspoň nie pre všetkých. Sú však aj takí, pre ktorých je „práca koníčkom“ a kladú ju nad partnera a vzťah. Wolkaholikom niet pomoci, nechajme ich tak. My ostatní si pripomenieme iba jeden fakt: Ak by sa vám niečo stalo, nebodaj by ste zomreli, Váš zamestnávateľ, nech je to ktokoľvek, si štatisticky za vás nájde úplne plnohodnotnú náhradu v priebehu jedného jediného mesiaca. Vaša rodina si plnohodnotnú náhradu za vás nenájde už pravdepodobne nikdy.

Takže po tretí raz: váš partner je to najdôležitejšie, čo v živote máte. Ale nie je to to jediné, čo v živote máte a máte mať. Je to iba jeden z pilierov, na ktorých by ste mali postaviť svoj život. Nie je celkom rozumné urobiť si z manžela trojjediného či viacjediného boha a mať v ňom všetko, napríklad priateľa i milenca, otca i dieťa, učiteľa i žiaka. Alebo vidieť v partnerke súčasne a počas celého vzťahu aj priateľku, aj milenku, aj matku, aj dieťa. Ak sa vám vzťah s partnerom zrúti a váš štvorjediný boh padne, čo vám ostane?

Don´t putt all your eggs in one basket. (Anglické príslovie)

Stôl ani stolička na jednej nohe stáť nebudú. Potrebujú aspoň tri, ideálne štyri nohy. Tak ani vy nepostavte váš život na jednej nohe, na jednom pilieri. Návod na piliere vám nikto nedá. Ani vám nikto nepovie, koľko pilierov je minimálny a optimálny počet. Ale môžeme sa pokúsiť vytipovať aspoň niektoré z nich.

Nájdite si toľko pilierov pre váš život, koľko ich dokážete kvalitne udržať.

Predovšetkým partner. O tom sme už hovorili dosť. Je hlavným pilierom, ale nesmie byť jediným pilierom. Potom deti, samozrejme. Predovšetkým, majte deti. Budú vás živiť a opatrovať, keď budete starí alebo nevládni. A nenahovárajte si, že máte druhý dôchodkový pilier a životnú poistku. Keď sa, s prepáčením, dokakáte v starobinci, vaše peniaze na účte vám budú nanič, ak nebude mať kto prísť k vašej posteli a utrieť vám zadok. Či už to budú skutočne vaše deti alebo ľudia z generácie vašich detí. Majte teda deti, starajte sa o ne, dajte im všetko, čo vládzete a môžete im dať, a udržujte s nimi kontakt. Neviete, kedy ich budete potrebovať.

Pilierom sú aj rodičia. Kým žijú, kým dýchajú, sú poslednou inštanciou záchrany, posledným útočiskom, kam sa uchýlime, keď je zle. Je potrebné ich chápať, pomáhať im, koľko sa dá, „zavolať mame“ aspoň raz za týždeň. Neviete, kedy ich budete potrebovať. V tomto okruhu sa nachádza aj vaša širšia rodina, najmä bratia, sestry, ale aj ktokoľvek z rodiny, s kým máte dobré vzťahy (zaťovia a nevesty, svokrovia a svokry...)

Pilierom je určite aj práca alebo kariéra. Sebarealizácia, úspech, ocenenie, „niečo za mnou“. Strašne dôležité. A ďalším pilierom môžu byť záujmy, koníčky, hobby. Potrebujete ich aj na vypustenie pary v rodinných vzťahoch a na kompenzáciu pracovného stresu. Pilierom môžu byť aj priatelia, spoločné posedenia s nimi, spoločné záujmy. Nájdite si toľko pilierov, koľko viete kvalitne udržať.

Nezver celý majetok jednej lodi. (Latinské príslovie)

Piliere si musíte nielen identifikovať a vytvoriť, ale aj udržiavať. Nestačí pilier založiť, treba ho aj chrániť a polievať, pretože neviete, kedy sa oň budete musieť oprieť. Toto je však nesmierne dôležité si uvedomiť aj vtedy, ak sa vám jeden z pilierov zrútil alebo rúca. Vtedy posilnite ostatné, pretože niečo vás musí udržať nad vodou. Napríklad, ak sa vám rúca partnerský vzťah, nesnažte sa ešte k tomu silou mocou prísť o prácu. Radšej urobte všetko pre to, aby ste si prácu udržali. Je možné, že o zamestnanie prídete tak či tak; prečo by ste k tomu mali prispievať aj sami svojím nezáujmom o prácu a vlažnosťou k šéfstvu? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?