Parkovanie na chodníkoch III.

Autor: Pedro Oravec | 21.7.2015 o 21:30 | (upravené 24.7.2015 o 11:00) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  8398x

Dňa 29.6.2015 zverejnilo Ministerstvo vnútra SR na tzv. medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke (...). 

MPK bolo v štandardnej dĺžke a bolo ukončené 20.7.2015. 

Ministerstvo vnútra vybralo termín zverejnenia novely veľmi správne na začiatok letného obdobia, prázdnin a dovoleniek, a to tak, aby militantní chodci a agresívne nátlakové skupiny chodcov nemohli, resp. nestačili uplatniť svoje pripomienky k návrhu novely zákona. Ministerstvo veľmi správne pri príprave novely zákona vypúšťalo balóniky, v ktorých informovalo, že predmetom novely bude aj systémová úprava parkovania áut na chodníkoch, resp. zákaz parkovania na chodníkoch, a to s prechodným obdobím od roku 2019. Podrobnosti napríklad tu, tu, a napríklad aj tu. Tak MV SR dosiahlo určitý stupeň upokojenia agresívnych chodcov, pričom v skutočne pripravovanej novele – veľmi správne – s nijakou úpravou parkovania na chodníkoch nepočítalo.

MV SR sa – zrejme od samého počiatku - správne rozhodlo, že parkovanie na chodníkoch nebude súčasťou novely. Smiešna argumentácia chodeckej verejnosti, že chodník je odvodený od slova chodiť, alebo že chodníky nie sú stavebne dimenzované na zaťaženie parkujúcimi autami, alebo že sme s legislatívne povoleným parkovaním na chodníkoch snáď jedinou Džamahíriou v Európe, alebo že parkovanie nie je ústavným právom, Ministerstvo vnútra veľmi správne odignorovalo. Predsa ani možnosť chodiť po chodníkoch nie je ústavným právom, tak čo?

Takže, vážení a milí, všetko ostáva po starom. Podľa § 25 ods. 1 písm. q) Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku okrem prípadu podľa § 52 ods. 2. Podľa § 52 ods. 2 zákona iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím.

Môžete teda pokojne parkovať na chodníkoch, ako sa vám páči. Ako vodiči môžete napríklad:

1. Ak vodič ponechá voľnú šírku chodníka 1,5 m, môže zastaviť alebo stáť na akomkoľvek mieste chodníka. Každý ďalší vodič môže zastaviť alebo stáť na inom mieste chodníka než iní vodiči (napríklad jeden na okraji chodníka a druhý pri budove, resp. pri druhom okraji chodníka).

2. Voľná šírka chodníka 1,5 m nemusí byť ponechaná v celku, ale môže ísť o súčet voľných plôch chodníka medzi okrajom chodníka, stojacimi autami a budovou, resp. druhým okrajom chodníka.

3. Jazda po chodníku nie je nijakým spôsobom obmedzená alebo regulovaná. Vodič nemá pri jazde po chodníku žiadne povinnosti. Pravidlá cestnej premávky podľa zákona sa na jazdu vozidiel po chodníku nevzťahujú. Na jazdu vozidiel po chodníku alebo iné používanie chodníka vozidlom sa dopravné značky nevzťahujú. Značka B1 „Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch“ a pod. sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník. Povinnosti vodiča, ktoré sa týkajú rýchlosti jazdy podľa § 16 zákona, resp. značka 31a „Najvyššia dovolená rýchlosť“ sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník.

4. Značka B33 „Zákaz státia“ a značka B34 „Zákaz zastavenia“ sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník.

5. Zákaz zastavenia a státia vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred priechodom pre chodcov alebo priechodom pre cyklistov podľa § 25 ods. 1 písm. c) zákona sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník.

6. Zákaz zastavenia a státia na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou podľa § 25 ods. 1 písm. d) zákona sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník.

7. Zákaz zastavenia a státia na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním podľa § 25 ods. 1 písm. f) zákona sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník.

8. Zákaz zastavenia a státia v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti podľa § 25 ods. 1 písm. a) zákona, a zákaz zastavenia a státia pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním podľa § 25 ods. 1 písm. b) zákona, sa vzťahuje iba na vozovku, ale nie na priľahlý chodník.

9. Vodič môže použiť priechod pre chodcov a zníženie chodníka pre invalidné vozíky na vjazd na chodník za účelom zastavenia alebo státia na chodníku.

10. Vodič môže zastaviť alebo stáť na chodníku tam, kde je vjazd na chodník chránený proti vjazdu vozidiel technickými prostriedkami (zábradlie, stĺpiky a pod.), ale vjazd na chodník je možný napr. cez priechod pre chodcov.

Toto všetko vyplýva zo súčasnej právnej úpravy a bude platné naďalej aj po novele zákona. Zastavenie, státie, jazda alebo čokoľvek, čo vodič s vozidlom na chodníku robí, podlieha a bude podliehať jedinej úprave, a to povinnosti ponechať voľnú šírku chodníka najmenej 1,5 m len pri zastavení alebo státí vozidla. Žiadnu inú povinnosť vodič na chodníku nemá a ani mať nebude. A tak je to správne.

Na záver dve definície zo slovníka:

Irónia - výsmech vyjadrený použitím slova, vety ap. v opačnom význame

Sarkazmus - uštipačný, bezohľadný výsmech.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?