Nevera II. Ako sa dozviete, že sa k nej schyľuje?

Autor: Pedro Oravec | 21.8.2015 o 18:20 | Karma článku: 4,76 | Prečítané:  2637x

Minule sme sa zamysleli nad definíciou nevery. Teraz si povedzme, že je rozdiel medzi tým, ako sa správa pri „nevere“ muž a ako sa správa žena. 

Najprv skúsim povedať pár slov o tom, ako žena zistí, či sa na strane jej partnera schyľuje k nevere. A rovno poviem, že niet jednoduchšej úlohy. Dôvod: muži nevedia klamať. Aj podpriemerne inteligentná a mimoriadne nepozorná žena okamžite vie, kedy jej partner hovorí pravdu a kedy klame. Muž je samozrejme aj pri nevere priesvitný ako pauzovací papier a čitateľný ako šlabikár.

Muž „to“ proste nevie. Myslí si, že je dokonalý, šikovný, že dobre maskuje svoje stopy, ale pravdou je pravý opak. Napríklad: slovenčina okrem toho, že rozlišuje medzi ženami a mužmi koncovou –ová pri mene, rozlišuje medzi nimi aj v minulom čase slovies. Takže desaťsekundový telefonický rozhovor vášho partnera, v ktorom povie tri kratučké vety, zvyčajne stačí na to, aby ste vedeli, či hovoril so ženou alebo s mužom. Stačí v tom rozhovore použitie jediného minulého času slovesa (mala, bola, dala, robila...) a viete svoje. A ak o päť minút po tomto telefonickom rozhovore, v ktorom ste na druhej strane identifikovali ženu, váš partner príde za vami s kamennou tvárou, vysunutou bradou, ale uhýbajúcim pohľadom, a povie, že mu volal kolega, ktorý si zabudol v práci cédéčko alebo notebook, a že mu ho nutne a súrne musí zaniesť, môžete si byť na istom, že ide za tou, s ktorou práve dotelefonoval.

A ako muž zistí, či sa na strane jeho partnerky schyľuje k nevere? Nuž, nijako. Ženy sú v tomto smere dokonalé tvory. Povrchne by sme mohli povedať, že žena je dokonalý stroj na klamanie. Lenže veci sú zložitejšie: Žena nevníma kategóriu pravdy tak ako muž. Pre ženy majú pojmy pravda a lož plynulé hranice. Pre ženu je automaticky to, čo práve hovorí, pravdou. To nie je kritika, to je konštatovanie faktu. Pre ženu všeobecne sú kategórie nezmyselný pojem. Aj slovo „nevera“ nie je pre ženu absolútny pojem, žena vie, že „nevera“ sa dá stupňovať, dá sa spochybniť, dá sa zdôvodniť, dokonca sa dá dôvod nevery prehodiť na partnera. Nevera ženy nemusí byť nutne „jej“ neverou, pretože za jej neveru môže byť predsa vinný jej partner (napríklad preto, že si ju v posledných týždňoch nevšímal).

Žena aj čerta oklame. (Slovenské príslovie)

Ženy si na tomto mieste pomyslia, že predchádzajúce tvrdenia sú nesprávne. Budú argumentovať, že žena má naopak veľmi vyvinutý zmysel pre spravodlivosť a pre krivdu. Že žena presne vie, kde prekračuje hranicu medzi pravdou a lžou, ale zároveň je racionálnou bytosťou a preto, popri vedomí si tejto hranice, paralelne zvažuje následky svojich slov a činov (možno je pri tomto ich výhodou aj to, že dokážu robiť naraz viacero činností a na všetky sa rovnako koncentrovať a rozmýšľať o nich).

Skúsme sa však na tieto argumenty pozrieť detailne: Ja hovorím o "nevnímaní hranice medzi pravdou a lžou", ženy hovoria o "zmysle pre spravodlivosť a krivdu". Tu predsa ide o diametrálne odlišné veci. Pravda a lož nemajú (skoro) nič spoločné so spravodlivosťou a krivdou. Povedať napríklad niekomu pravdu môže byť krivdou na ňom a môže to byť však aj spravodlivé, rovnako povedať niekomu lož môže byť krivdou, ale viem si predstaviť aj situáciu, kedy lož môže spravodlivá.

Koniec koncov táto ženská argumentácia je presne to, čo som chcel povedať: Že ženy nerozlišujú, čo je pravda a čo je lož, lebo lož môže byť tak dobre spravodlivá aj skrivodlivá ako pravda. A slovné spojenie, že ženy zvažujú paralelne následky svojich slov a činov, je už naozaj čisto žensky geniálne. Ženy - presne v zmysle ich vlastných slov - posudzujú pravdu a lož z oveľa širšieho hľadiska než muži, teda nevidia pravdu iba ako číry súlad so skutočnosťou, ale pravdu vnímajú ako oveľa vyšší a komplexnejší pojem, a to s väzbami (paralelami) na spravodlivosť a krivdu. Úžasné. Potvrdzuje sa tým iba to, čo tvrdím, že ženy sú oveľa komplexnejšie bytosti ako primitívny muž. Naozaj.

Ženský pocit, že v tomto prípade tá ich "zložitosť" im nie je celkom k dobru, nie je dôležitý. Je vlastne úplne jedno, či je to k ich dobru alebo k ich zlu, lebo to na veci nič nemení a je to jednoducho tak. Dobre je to vedieť a počítať s tým, ak je človek muž. A je to dobre vedieť vždy, že žena rozmýšľa, prežíva, vníma často trochu - alebo viac - inak než muž.

Ak teda ste muž, nemáte najmenšiu šancu zistiť, čo sa deje s vašou partnerkou. Ak by som chcel byť ironický, tak poviem, že to nevie ani ona sama. Ale vážne: Či vaša partnerka myslí na neveru alebo dokonca v nevere žije, nezistíte nijako a ani sa o to nepokúšajte. Iba sa zosmiešnite.

Ani by žena ženou nebola, keby muža nepreviedla. (Slovenské príslovie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?