Navyšovanie

Autor: Pedro Oravec | 12.12.2015 o 20:02 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  445x

Navýšiť navyšovať, ako aj ich odvodeniny navýšenie navyšovanie, sa hrajú na niečo, čím nie sú, na niečo lepšie, odbornejšie, expertnejšie.

Navýšiť nechce mať nič spoločného s banálnym zvýšiť, zväčšiť, pridať. Navýšenie je nejasnejšie, neosobnejšie než zvýšenie. 

Všimnite si, že sa navýšenie zvyčajne nespája s jasným a jednoznačným termínom (čo sa navyšuje), ale spája sa spravidla s vágnejšími slovami. Zvyšuje sa zvyčajne plat, ale navyšuje sa už nie plat, ale mzdové prostriedky. To, že sa navýšia mzdové prostriedky (alebo odhad/prognóza rastu alebo úverový rámec) vôbec neznamená, že sa niekomu skutočne zvýši plat (alebo že na tom bude ekonomika lepšie alebo že niekto naozaj dostane vyšší úver). Navýšenie si udržuje odstup od skutočnosti, je oficiózne, komisné, zastiera a znejasňuje.

Navýšenie sa používa takmer výlučne iba v pozitívnych súvislostiach. Navyšuje sa odhad rastu, rozpočet, príspevky, kapitál, podiel, cena, predaj, ponuka, zisk, rezervy, úverový rámec, kapacita, výkon, v športe dokonca náskok. Takmer nikdy sa nenavyšuje deficit alebo dlh. A už vôbec sa nenavyšuje strata, nezamestnanosť, kriminalita, morbidita (chorobnosť), mortalita (úmrtnosť), počet samovrážd.

Systematické používanie navyšovania iba v pozitívnych, resp. v nie negatívnych súvislostiach, svedčí o tom, že toto slovo, vlastne jeho používatelia, iba niečo predstierajú, robia lepším, než v skutočnosti je.

Taktiež hlúposť a idiocia sa nenavyšuje. Teda, okrem zväčšovania hlúposti navyšovaním samotným.

Minule:

Chápeš tomu?

Užite si to

Nová rada

Vidíme sa

Vy ste to urobil!

Zahajujeme

O toto sa jedná?

Za málo

Orgie vnímania

Otomovanie

Či?

Češi nie sú Češi

Predal peniaze?

Pilotný projekt

Na konci dňa

Čelendž

Objav, vychutnaj, zaži

Predsa len

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?