Brífovať a nabrífovať

Autor: Pedro Oravec | 25.12.2015 o 8:00 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  1194x

Boli raz také slová ako schôdza, porada, zasadnutie, rokovanie. To bolo za boľševika a ešte možno pár rokov potom. 

Každá doba má však svoje slová, preto prišiel míting a nahradil poradu, schôdzu i rokovanie. Míting bol pôvodne verejným zhromaždením, stretnutím väčšieho počtu ľudí. Pracovný míting však nie je verejné zhromaždenie a ani na ňom nebýva spravidla veľa ľudí.

No to stále bolo málo. Dnes je tu masovo ďalšie slovo, ktoré vytláča nielen porady a schôdze, ale aj mítingy: brífing. Rozumie sa ním krátky informatívny rozhovor, pracovná schôdzka zameraná na odovzdanie pokynov alebo informácií. Veľmi správna definícia. Odvodené slovo brífovať znamená informovať niekoho o stave vecí, o skutkovej podstate, o skutkovom stave.

Význam brífingu v angličtine pochádza od spodstatnenia slovesa to brief s významom poučovať, vyučovať, inštruovať. Sloveso to brief je odvodené od adjektíva brief s významom krátky. Teda to brief znamená krátko niekoho inštruovať, aby mohol vykonávať svoju prácu.

Pretože pokyny zvyčajne odovzdáva nadriadený podriadeným, tak by sa v slovenčine dalo namiesto brífing povedať aj inštruktáž. Inštruktáž znie však málo americky. Preto brífing.

V opačnom smere, keď podriadení odovzdávajú informácie nadriadenému, by slovo inštruktáž predsa len znelo bezočivo. Akože by už mohol podriadený inštruovať nadriadeného, ktorý je už z definície najmúdrejší? Tu sa preto slová brífing brífovať hodia ešte viac, pretože sú nejasné, zavádzajúce a dostatočne hlúpe.

Brífing a aj odvodené sloveso brífovať dnes už majú s pôvodným významom slova brief (krátko) máločo spoločné, pretože dnes sa brífuje najmä na nekonečných brífingoch a prípadne dlhými e-mailami.

Ako to už býva, napokon prišli aj metastázy. Brífing a brífovať začalo byť tesné a málo výstižné. Vajatali hory a zrodili sa klony nabrífovať a debrífing. Nabrífovať bez akéhokoľvek pridaného významu. Bez toho, aby sa manažér zamyslel nad tým, či medzi brífovať nabrífovať je vôbec nejaký rozdiel. Ale kto by už chcel od neho myslenie? Proste a jasne, príďte ma nabrífovať! Nezvyknutým ušiam nabrífovať znie takmer vulgárne. Keď som to počul prvýkrát, zľakol som sa, že pôjde o sex.

Medzi brífing debrífing je však jemný rozdiel: Brífing je stretnutie nadriadeného s podriadenými pred nejakým významnejším rokovaním nadriadeného, kde sa tento snaží pochytiť od podriadených, o čom to významné rokovanie vlastne bude. Debrífing je potom prejavom definitívneho presvedčenia nadriadeného o svojej múdrosti a neomylnosti prostredníctvom informovania podriadených o výsledkoch toho významného rokovania.

Vy by ste sa ubránili, ak by vám šéf zavolal, že ho máte prísť nabrífovať? Ja teda nie.

 

Minule:

Chápeš tomu?

Užite si to

Nová rada

Vidíme sa

Vy ste to urobil!

Zahajujeme

O toto sa jedná?

Za málo

Orgie vnímania

Otomovanie

Či?

Češi nie sú Češi

Predal peniaze?

Pilotný projekt

Na konci dňa

Čelendž

Objav, vychutnaj, zaži

Predsa len

Navyšovanie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opozícia neuspela, Pellegrini zostáva premiérom

O kreslo ho chceli pripraviť preto, že nenavrhol odvolať Jankovskú.

Cynická obluda

JUDr. Danko ako advokát

Predstava, že sa Andrej Danko vráti k advokácii ponúka jednu doplňujúcu otázku.

Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri

Strán, ktoré vylúčili spoluprácu so stranou bývalého ministra za Smer, pribúda


Už ste čítali?