Ako rýchlo nájsť vhodné cudzie slovo

Autor: Pedro Oravec | 1.7.2016 o 18:05 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  1098x

Vhodné cudzie slovo je ako vzácna perla. Jeho rýchle, priliehavé a úsporné použitie je korením každej vety, každého textu. 

Ak by sme sa chceli celkom vyhnúť cudzím slovám, vzdali by sme sa tým súčasne možnosti rozlišovať jazykovú rozmanitosť. Starostlivé a primerane dávkované používanie cudzích slov môže poskytnúť slovenskému textu pestrosť a presnosť.

Cudzie slová sú vzácne i drahocenné, ale súčasne aj zlomyseľné a zákerné. S používaním cudzích slov je spojené nielen nebezpečenstvo ich nezrozumiteľnosti, ale aj riziko ich nesprávneho použitia. Cudzie slová môžu síce pre svoj pôvod v iných jazykoch prinášať problémy pri ich správnom používaní a porozumení, sú však napriek tomu dôležitou, nenahraditeľnou súčasťou slovenského jazyka.

Niekedy akoby vhodné slovo ležalo priamo na jazyku, ale nie a nie si naň spomenúť. Inokedy môže ľahko dôjsť k tomu, že pri voľbe cudzieho slova nechtiac siahneme vedľa a tento chybný výber môže mať často aj nechcené komické dôsledky, ktoré diskvalifikujú inak bezchybného rečníka. Ako príklad môžu slúžiť dvojice tankovať a tangovať, Baltik a Balkán, latiméria a latifundia alebo hoci geniálny a genitálny. 

Slovníky cudzích slov uvádzajú k cudzím slovám slovenské ekvivalenty s cieľom nielen objasniť význam cudzieho slova, ale niekedy aj z dôvodu purizmu obmedziť používanie cudzích slov v prospech domácich výrazov.

V tomto slovníku cudzích slov nezáleží ani tak na pôvode slova, ako skôr na jeho užitočnosti, zrozumiteľnosti a použiteľnosti v praxi. Sú v ňom uvedené k slovenským slovám zodpovedajúce cudzie slová s rovnakým alebo podobným významom. V obrátenom slovníku cudzích slov vedie cesta od slovenského slova k cudziemu slovu. Je určený pre toho, kto hľadá cudzie slovo na označenie určitej osoby, veci, javu alebo obsahu.

Tak sa teda nechajte inšpirovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opozícia neuspela, Pellegrini zostáva premiérom

O kreslo ho chceli pripraviť preto, že nenavrhol odvolať Jankovskú.

Cynická obluda

JUDr. Danko ako advokát

Predstava, že sa Andrej Danko vráti k advokácii ponúka jednu doplňujúcu otázku.

Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri

Strán, ktoré vylúčili spoluprácu so stranou bývalého ministra za Smer, pribúda


Už ste čítali?