Boľševik a Godwinov zákon

Autor: Pedro Oravec | 23.9.2016 o 18:05 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  543x

Podľa tzv. Godwinovho zákona platí, že pravdepodobnosť, že sa v diskusii objaví porovnanie s nacistami alebo s Hitlerom, sa s predlžovaním diskusie (myslí sa online) blíži k jednej.

V podstate bez ohľadu na predmet alebo zameranie diskusie, ak je diskusia dosť dlhá, niekto niekoho prirovná k Hitlerovi alebo k nacistom. Mike Godwin formuloval tento bonmot už v roku 1990.

Myslím, že Godwinov zákon by mal v slovenských (aj českých?) pomeroch znieť takto: S rastom dĺžky diskusie dochádzajú protivníkom argumenty a preto sa skôr či neskôr v diskusii objaví porovnanie s boľševikmi/komunistami alebo rovno so Stalinom. Prípadne obvinenie, že protivník myslí boľševicky/komunisticky, zastáva boľševické/komunistické postoje alebo priamo, že je boľševik/komunista.

Ako veľmi správne pripomína Just vo svojom Slovníku floskulí, boľševik môže byť (a v ústach politikov často aj je) aj pravicový. Boľševikom sa tu teda myslí ktokoľvek, kto je proti demokratickému zriadeniu, kto ho chce demontovať, kto chce nastoliť diktatúru a totalitu. V praxi ide o to, že protivník v diskusii má na vec iný názor a ešte k tomu má aj tú bezočivosť, že svoj názor obhajuje s rozumnými argumentmi.

Bez ohľadu na logiku, pravdu alebo elementárnu slušnosť, v snahe diskvalifikovať protivníka v diskusii, sa v diskusiách boľševik/komunistaboľševický/komunistický používa takmer bežne. Označenie protivníka boľševik/komunista a jeho argumentácie za boľševickú/komunistickú nepotrebuje argumenty, zdôvodnenie, je samo osebe dostatočne dôrazné, prierazné, arogantné a likvidačné.

A nejde iba o diskvalifikáciu oponenta v diskusii. Ak počujeme, že niekto niekoho takto nálepkuje, akoby mimovoľne sa tým iba potvrdzuje prítomnosť istej časti Orwellovho newspeaku: Pretože protivníkom nie je ten, kto má iný názor, ale nepriateľom je samotná existencia inej možnosti, inej alternatívy. Cieľom nie je iba protivníka zhodiť a zosmiešniť, ale konečným zámerom je dokázať, že jeho postoje sú boľševické, a teda neslušné, nelegitímne, neprijateľné a paradigmaticky nevhodné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?