Prečo sú bratislavské ulice špinavé?

Autor: Pedro Oravec | 12.1.2017 o 18:05 | (upravené 13.1.2017 o 9:19) Karma článku: 11,00 | Prečítané:  6499x

Zaujímalo ma, prečo sú chodníky na niektorých uliciach v Bratislave ešte špinavšie, než je otrasný štandard.

Napríklad také chodníky na Blumentálskej ulici prakticky v celej dĺžke tejto ulice.

Alebo taká Záhradnícka ulica, najmä medzi Kvačalovou a Miletičovou.

A nejde o to, že tie chodníky sú špinavé občas. Ide o to, že sú plné špiny, smetí a, ak chcete, bordelu prakticky "furt". V období jesene ide najmä o lístie.

Spýtal som sa preto samosprávy, že kto a kedy tie chodníky pre mesto čistí. A dozvedel som sa, že v princípe nikto. Dôvod? A teraz to príde. Totiž, podľa § 9 ods. 2 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon), resp. podľa novely tohto zákona, a to sa podržte, z roku 1984 (!!!) závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom.

Inými slovami, za čistenie chodníkov zodpovedá vlastník, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti. A to za celý chodník, to znamená po celej dĺžke nehnuteľnosti a v celej šírke chodníka. Aj v prípade, že chodník je široký jeden meter, ale aj vtedy, ak je chodník široký dvanásť metrov. Vždy.

Podľa § 9 odsek 3 cestného zákona obec iba upraví rozsah povinností s prihliadnutím na miestne pomery, a to vo všeobecne záväznom nariadení (VZN). Obce, teda v Bratislave mestské časti, príslušné VZN aj vydali, ale na zákonnej povinnosti vlastníka, správcu a užívateľa priľahlej nehnuteľnosti čistiť chodníky nič nezmenili, pretože ani zmeniť nemohli. Mohli vo VZN pridať nejaký kontrolný mechanizmus a prípadne sankčný režim v prípade neplnenia povinností vlastníka, správcu a užívateľa. Čo mestské časti aj spravidla urobili. Príslušné VZN Bratislavy - Starého mesta má číslo 6/2013, VZN Ružinova má číslo 1/2003. Vygúglite si ich, sú zavesené na webe. Vo VZN Starého mesta ide o § 3, vo VZN Ružinova § 6.

Takže, ak sa budete nabudúce brodiť špinou na nejakom bratislavskom chodníku, napríklad práve pred domom, v ktorom bývate, odpustite si nadávanie na magistrát alebo na mestskú časť. Čistiť chodník nie je ich povinnosť a nebudú to ani robiť. Bordel na bratislavských chodníkoch je maslo na ctenej hlave obyvateľov mesta.

Druhá otázka je, že prečo mestské časti vlastníka, správcu a užívateľa priľahlej nehnuteľnosti za neporiadok na chodníkoch (podľa svojich VZN) nesankcionujú. Ale o tom, ako hovorí klasik, po tom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?