Posúvam, posúvaš, posúva

Autor: Pedro Oravec | 11.11.2016 o 18:05 | Karma článku: 3,35 | Prečítané:  490x

Neviem, kto s tým začal, ale tipol by som si, že to boli personalisti. Na prijímacích pohovoroch začali klásť otázky ako „Kde sa vidíte o päť rokov?“ ...

... (čím sa chceli spýtať, akú veľkú kariéru chcete vo firme urobiť a či náhodou nechcete nahradiť rovno generálneho riaditeľa) alebo „Kam sa chcete posunúť o rok?“. Nikdy som nevedel, ako mám na tieto otázky reagovať. Vždy mi iba napadlo, že o päť rokov sa vidím doma vo vani s dobrou knižkou. A na otázku o posúvaní som chcel vždy zareagovať protiotázkou, že sa síce cítim trošku obézny, ale že by som naozaj vyzeral ako vagón?

Takže, poporiadku, posunúť sa dá ruka, stôl, pohár alebo klobúk do čela, šachová figúrka, ručičky na hodinkách, medza, hranica, čas stretnutia, termín a začiatok podujatia. Bodka, doposúvali sme. A aby sme nezabudli, posúvajúposunujú sa vozne do vlakových súprav. To je už naozaj všetko.

Nie tak však v politike a žurnalistike. Z posúvaniaposunov sa stala obsesia. „Fantastický posun v medzinárodnom uznaní, v regiónoch žiadny posun, Obama sa posunul k zelenej energii, Slovensko urobilo posun, minister sa dobre posúva, program saposunúť k lepšiemu, posunuli sme služby na vyšší level (!), prestup je príležitosťou posunúť sa ďalej, médiá sa posúvajú vpred, spoločnosť sa posúva k demokratickým hodnotám, proces na posúvanie vášho vnútorného potenciálu, životná prehra nás posúva ďalej...“. Mimochodom, je to zase z angličtiny: move forward. Im je to jedno, čo posúvajú či posunujú.

Posúvaním sa v slovenčine nahrádzajú možno desiatky iných významov. Posun nahrádza slová ako vývoj, vývin, rozvoj, rozmach, rast, nárast, vzostup, rozkvet alebo iba zmena. Posunúť sa nahrádza slová ako vyvinúť sa, dosiahnuť, zmeniť sa, zlepšiť sa, vylepšiť sa, rásť, upraviť sa, modifikovať sa, korigovať sa, zmeniť názor, upraviť postoj. Toto všetko sme prekryli posunovacou, železničiarskou terminológiou.

Čo je však veľa, to je naozaj moc. Jeden železničiar – posunovač v politike hádam stačil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto ovláda svet a Kurzov kurz vo V4 (týždeň podľa Schutza)

Sto rokov po monarchii a stopäťdesiat po rakúsko-uhorskom vyrovnaní sa stredná Európa môže pripraviť na veľký „relaunch“ nacionálnych vášní.

SVET

Suverén Babiš a ponížený Okamura. Posledná debata bola šou

Superdebatu sprevádzali hlasné reakcie divákov.

ŠPORT

len Sagan nestačí. Príde Tour de France na Slovensko?

Najlepší cyklisti v Žiline, Trnave či v Tatrách. Je to vôbec možné?


Už ste čítali?