Oživme verejné priestory alias slepota Starého mesta

Autor: Pedro Oravec | 1.12.2016 o 18:05 | (upravené 27.1.2017 o 3:45) Karma článku: 12,73 | Prečítané:  6578x

Dňa 22.11.2016 sa uskutočnila diskusia s občanmi „Oživme verejné priestory - Staré mesto - Južné predmestie“. 

Pred besedou sme sa dozvedeli, že staromestská samospráva má v úmysle revitalizovať a skultivovať zónu tzv. Južného predmestia, štartuje preto tzv. participatívny proces a očakáva podnety v diskusii.

Skúsil som sa preto len tak prejsť touto časťou mesta. Bez nejakého veľkého vyhľadávania som narazil na rad problémov, z ktorých tu niektoré podstatné uvediem.

Najprv chcem pomenovať všeobecné problémy typu

  • desaťročia neriešená budova a prevádzka propeleru,
  • vysoký protipovodňový múr, ktorý je z hľadiska vodohospodárskeho asi dobrou stavbou, z hľadiska urbanistického a ľudského rozmeru je katastrofou, ktorá na desiatky rokov definitívne zničila spojenie mesta s riekou,
  • parkovanie vozidiel na chodníkoch, pričom zo strany samosprávy je nezmysel vyhovárať sa na zákon, pretože zákon súčasne umožňuje vytváranie zón s povoleným státím iba na vyznačených parkovacích miestach,
  • všade v zóne (a nielen v nej) krivé, rozbité a deravé chodníky, rozmlátené obrubníky chodníkov a obrubníky okolo stromov.

Teraz konkrétne k jednotlivým uliciam a námestiam v uvedenej zóne:

Štúrovo námestie: absolútne hrdzavé až od hrdze deravé pseudohistorické stĺpy verejného osvetlenia, rozbitá dlažba.

Vajanského nábrežie: chýbajú tri stromy (jeden obrubník po chýbajúcom strome priamo pri zadnom vchode do svojho úradu dal starosta radšej nedávno vydláždiť), rozbitý obrubník pri Kúpeľnej ulici, zničená a viac ako rok nefunkčná pitná fontánka priamo na nábreží.

Rázusovo nábrežie: bez ladu a skladu umiestnené betónové kvetináče od SNG až po hotel Danube, absurdný štrk na zastávke autobusov č. 50/70 roznosený po celom chodníku.

Rybné námestie: zničené krivé chodníky a dlažba (neraz som videl, ako sa na tých vlnách chodníkov skoro prizabili turisti aj zo zahraničia a pozerali sa na to s neveriacimi očami), odtokové mriežky s metrovou burinou, zničená pitná fontánka pri hoteli Danube, neskutočný neporiadok a burina smerom na schody vedúce na Židovskú ulicu, neobnovená cyklotrasa.

Hviezdoslavovo námestie: rozkradnuté mriežky okolo stromov, zničený trávnik, chýbajúce stromy, vláčiky a desiatky taxíkov a iných áut v zóne so zákazom vjazdu a v celodennej pešej zóne bez akéhokoľvek záujmu mestskej aj štátnej polície, dlhodobo a bez riešenia rozbitá dlažba tak pri SND, ako aj pri Moste SNP.

Jesenského ulica: zničená dlažba, chaotický a nerešpektovaný zákaz vjazdu, cyklotrasa vedúca odnikiaľ nikam, pretože značenie na križovaní so Štúrovou pri rekonštrukcii Štúrovej ulice zaniklo a nikto ho neobnovil.

Šafárikovo námestie: zničená nová dlažba pred Univerzitou Komenského.

Fajnorovo nábrežie: neporiadok pod Starým mostom, na parkovisku pri Gondovej a po demontovaných bufetoch, diery v chodníku z parkoviska na Starý most, zničené schody vedúce na most a zničené zábradlie pri schodoch.

To všetko sa dá jasne a jednoducho vidieť iba počas krátkej hodinovej prechádzky touto zónou. A tak uvažujem: Niekedy mám pocit, že samospráva a starosta žijú v nejakom inom svete, v inom meste, že chodia po nejakých iných uliciach, námestiach a nábrežiach. Inak si neviem vysvetliť, prečo sa pýtajú ľudí, čo treba zmeniť a zlepšiť, keď je to také jednoduché uvidieť aj na ich vlastné oči. Na čo je dobré toto divadielko na podnety, keď sa stačilo prejsť a hneď by videli všetok ten neporiadok, chaos a hnus? Keď už teda nevedia chodiť a najmä vidieť stav na uliciach, všetko toto majú priamo na stránke Odkazu pre starostu. Na jeden klik.

Preto sa pýtam: Kde vôbec berú tú drzosť takto farizejsky sa pýtať občanov na podnety pri revitalizácii s skultúrnení tejto oblasti? Veď nevedia robiť ani údržbárov. Prosím Vás, samospráva, nerobte tam nič, naučte sa najprv aspoň udržovať mesto v prevádzkyschopnom stave a keď sa to konečne naučíte, tak potom skúste niečo rozvojové urobiť, inak to budú znovu iba potemkinovské dediny.

 

Aktualizácia dňa 7.12.2016:

Dňa 5.12.2016 mi starosta Starého mesta Mgr. Radoslav Števčík napísal e-mail nasledovného znenia:

"pri všetkej úcte, mestská časť sa na stretnutí pýtala obyvateľov Starého Mesta a Vy nie ste obyvateľ Starého Mesta, takže, prosím, neurčujte nám takýmto spôsobom, čo máme a nemáme robiť. Vážim si Váš záujem o dianie v Starom Meste, ale Vaše pripomienky na zhromaždení obyvateľov aj vo Vašom blogu sú zavádzajúce, pričom o.i. chcete od mestskej časti niečo, čo nemá v kompetencii. Verím, že to chápete."

Na starostov e-mail som reagoval obratom takto:

„V pozvánke uvedenej na vašej webovej stránke nie je ani slovo o tom, že sa môžu vyjadriť iba obyvatelia Starého mesta. Ani v žiadnom verejne prístupnom médiu neodznela informácia, že diskusia je iba pre obyvateľov Starého mesta. Toto vaše tvrdenie považujem za lož.

Okrem toho, bol som obyvateľom Starého mesta a aj presne tej štvrte, o ktorej je reč, minimálne 15 rokov, takže veľmi dobre viem, o čom je reč. Býval som na rohu Štúrovej a dnešnej Tallerovej ulice. Okrem toho desiatky rokov pracujem v Starom meste. takže ma, dôrazne vás žiadam, nepoučujte, k čomu sa môžem a k čomu sa nemôžem vyjadriť.“

„Samozrejme, že vám, pokiaľ budem vládať, vždy poviem, čo robíte zle. Stačí sa prejsť hodinku Starým mestom a vidíte všetok ten hnoj, ktorý vy nevidíte ani pred vlastnými dverami svojej kancelárie. Mali ste jeden jediný strom pred vchodom do vášho úradu z Vajanského nábrežia, a aj ten vyhynul, a namiesto vysadenia nového ste dali ten priestor asi po roku upozorňovania iba vydláždiť.

Moje pripomienky uvedené na zhromaždení a následne vo zverejnenom blogu môžem preukázať na fotodokumentácii, ktorá bola aj priebežne zverejňovaná na stránke odkazprestarostu.sk.“

 

Aktualizácia dňa 27.1.2017:

Dnes som sa dozvedel o zverejnení Záverečnej správy zo zapojenia verejnosti pri plánovaní skvalitnenia verejných priestorov v štvrti Južné predmestie v mestskej časti Bratislava - Staré mesto "Oživme verejné priestory". Správu si tu dovoľujem linkovať bez ďalšieho komentára.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.

Píše Vladimír Bednár

Potrebujeme 14 strojov. Ale najmä kvalitnú diskusiu

Vôbec nejde o počet stíhačiek. Ale o to, či obranu riadia kompetentní ľudia.


Už ste čítali?