Oživme verejné priestory alias slepota Starého mesta

Autor: Pedro Oravec | 1.12.2016 o 18:05 | (upravené 27.1.2017 o 3:45) Karma článku: 12,73 | Prečítané:  6398x

Dňa 22.11.2016 sa uskutočnila diskusia s občanmi „Oživme verejné priestory - Staré mesto - Južné predmestie“. 

Pred besedou sme sa dozvedeli, že staromestská samospráva má v úmysle revitalizovať a skultivovať zónu tzv. Južného predmestia, štartuje preto tzv. participatívny proces a očakáva podnety v diskusii.

Skúsil som sa preto len tak prejsť touto časťou mesta. Bez nejakého veľkého vyhľadávania som narazil na rad problémov, z ktorých tu niektoré podstatné uvediem.

Najprv chcem pomenovať všeobecné problémy typu

  • desaťročia neriešená budova a prevádzka propeleru,
  • vysoký protipovodňový múr, ktorý je z hľadiska vodohospodárskeho asi dobrou stavbou, z hľadiska urbanistického a ľudského rozmeru je katastrofou, ktorá na desiatky rokov definitívne zničila spojenie mesta s riekou,
  • parkovanie vozidiel na chodníkoch, pričom zo strany samosprávy je nezmysel vyhovárať sa na zákon, pretože zákon súčasne umožňuje vytváranie zón s povoleným státím iba na vyznačených parkovacích miestach,
  • všade v zóne (a nielen v nej) krivé, rozbité a deravé chodníky, rozmlátené obrubníky chodníkov a obrubníky okolo stromov.

Teraz konkrétne k jednotlivým uliciam a námestiam v uvedenej zóne:

Štúrovo námestie: absolútne hrdzavé až od hrdze deravé pseudohistorické stĺpy verejného osvetlenia, rozbitá dlažba.

Vajanského nábrežie: chýbajú tri stromy (jeden obrubník po chýbajúcom strome priamo pri zadnom vchode do svojho úradu dal starosta radšej nedávno vydláždiť), rozbitý obrubník pri Kúpeľnej ulici, zničená a viac ako rok nefunkčná pitná fontánka priamo na nábreží.

Rázusovo nábrežie: bez ladu a skladu umiestnené betónové kvetináče od SNG až po hotel Danube, absurdný štrk na zastávke autobusov č. 50/70 roznosený po celom chodníku.

Rybné námestie: zničené krivé chodníky a dlažba (neraz som videl, ako sa na tých vlnách chodníkov skoro prizabili turisti aj zo zahraničia a pozerali sa na to s neveriacimi očami), odtokové mriežky s metrovou burinou, zničená pitná fontánka pri hoteli Danube, neskutočný neporiadok a burina smerom na schody vedúce na Židovskú ulicu, neobnovená cyklotrasa.

Hviezdoslavovo námestie: rozkradnuté mriežky okolo stromov, zničený trávnik, chýbajúce stromy, vláčiky a desiatky taxíkov a iných áut v zóne so zákazom vjazdu a v celodennej pešej zóne bez akéhokoľvek záujmu mestskej aj štátnej polície, dlhodobo a bez riešenia rozbitá dlažba tak pri SND, ako aj pri Moste SNP.

Jesenského ulica: zničená dlažba, chaotický a nerešpektovaný zákaz vjazdu, cyklotrasa vedúca odnikiaľ nikam, pretože značenie na križovaní so Štúrovou pri rekonštrukcii Štúrovej ulice zaniklo a nikto ho neobnovil.

Šafárikovo námestie: zničená nová dlažba pred Univerzitou Komenského.

Fajnorovo nábrežie: neporiadok pod Starým mostom, na parkovisku pri Gondovej a po demontovaných bufetoch, diery v chodníku z parkoviska na Starý most, zničené schody vedúce na most a zničené zábradlie pri schodoch.

To všetko sa dá jasne a jednoducho vidieť iba počas krátkej hodinovej prechádzky touto zónou. A tak uvažujem: Niekedy mám pocit, že samospráva a starosta žijú v nejakom inom svete, v inom meste, že chodia po nejakých iných uliciach, námestiach a nábrežiach. Inak si neviem vysvetliť, prečo sa pýtajú ľudí, čo treba zmeniť a zlepšiť, keď je to také jednoduché uvidieť aj na ich vlastné oči. Na čo je dobré toto divadielko na podnety, keď sa stačilo prejsť a hneď by videli všetok ten neporiadok, chaos a hnus? Keď už teda nevedia chodiť a najmä vidieť stav na uliciach, všetko toto majú priamo na stránke Odkazu pre starostu. Na jeden klik.

Preto sa pýtam: Kde vôbec berú tú drzosť takto farizejsky sa pýtať občanov na podnety pri revitalizácii s skultúrnení tejto oblasti? Veď nevedia robiť ani údržbárov. Prosím Vás, samospráva, nerobte tam nič, naučte sa najprv aspoň udržovať mesto v prevádzkyschopnom stave a keď sa to konečne naučíte, tak potom skúste niečo rozvojové urobiť, inak to budú znovu iba potemkinovské dediny.

 

Aktualizácia dňa 7.12.2016:

Dňa 5.12.2016 mi starosta Starého mesta Mgr. Radoslav Števčík napísal e-mail nasledovného znenia:

"pri všetkej úcte, mestská časť sa na stretnutí pýtala obyvateľov Starého Mesta a Vy nie ste obyvateľ Starého Mesta, takže, prosím, neurčujte nám takýmto spôsobom, čo máme a nemáme robiť. Vážim si Váš záujem o dianie v Starom Meste, ale Vaše pripomienky na zhromaždení obyvateľov aj vo Vašom blogu sú zavádzajúce, pričom o.i. chcete od mestskej časti niečo, čo nemá v kompetencii. Verím, že to chápete."

Na starostov e-mail som reagoval obratom takto:

„V pozvánke uvedenej na vašej webovej stránke nie je ani slovo o tom, že sa môžu vyjadriť iba obyvatelia Starého mesta. Ani v žiadnom verejne prístupnom médiu neodznela informácia, že diskusia je iba pre obyvateľov Starého mesta. Toto vaše tvrdenie považujem za lož.

Okrem toho, bol som obyvateľom Starého mesta a aj presne tej štvrte, o ktorej je reč, minimálne 15 rokov, takže veľmi dobre viem, o čom je reč. Býval som na rohu Štúrovej a dnešnej Tallerovej ulice. Okrem toho desiatky rokov pracujem v Starom meste. takže ma, dôrazne vás žiadam, nepoučujte, k čomu sa môžem a k čomu sa nemôžem vyjadriť.“

„Samozrejme, že vám, pokiaľ budem vládať, vždy poviem, čo robíte zle. Stačí sa prejsť hodinku Starým mestom a vidíte všetok ten hnoj, ktorý vy nevidíte ani pred vlastnými dverami svojej kancelárie. Mali ste jeden jediný strom pred vchodom do vášho úradu z Vajanského nábrežia, a aj ten vyhynul, a namiesto vysadenia nového ste dali ten priestor asi po roku upozorňovania iba vydláždiť.

Moje pripomienky uvedené na zhromaždení a následne vo zverejnenom blogu môžem preukázať na fotodokumentácii, ktorá bola aj priebežne zverejňovaná na stránke odkazprestarostu.sk.“

 

Aktualizácia dňa 27.1.2017:

Dnes som sa dozvedel o zverejnení Záverečnej správy zo zapojenia verejnosti pri plánovaní skvalitnenia verejných priestorov v štvrti Južné predmestie v mestskej časti Bratislava - Staré mesto "Oživme verejné priestory". Správu si tu dovoľujem linkovať bez ďalšieho komentára.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.

KOMENTÁRE

Diabol, z ktorého sa zrodil boršč

Nebezpečná invázna rastlina zaplavila Rusko. Skúsenosti s ňou má aj Slovensko.


Už ste čítali?