Barón Prášil, ehm... Nesrovnal

Autor: Pedro Oravec | 15.12.2016 o 18:05 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1124x

Tak nám, pani Muellerová, zverejnili odpočet bratislavského primátora za dva roky vo funkcii. Poďme sa teda na pána primátora pozrieť.

Primátor: Máme za sebou obrovské množstvo práce. Keď sa veci neodkladajú, ale sa riešia, výsledky je vidieť. Bratislave sa darí. Spoločne meníme Bratislavu k lepšiemu pre Bratislavčanov vo viacerých oblastiach. Komentár: štandardný úvodný blábol.

Starý most - električka do Petržalky. 

Primátor: Dokončenie stavby a spustenie električky do Petržalky. Komentár: Ani nie polopravda. Primátor zabudol povedať, že dve zastávky električky v Petržalke a zakúpenie električiek a trolejbusov (teda v podstate udržovanie MHD v existujúcom stave) sa urobilo a najmä zaplatilo na úkor projektu, ktorý by skutočne podstatným spôsobom ovplyvnil rozvoj MHD v Bratislave. Projektu, ktorý by skutočne znamenal začiatok budovania nosného dopravného systému, teda tunela pozdĺž Karadžičovej a Dostojevského radu a popod Dunaj do Petržalky, a ktorý mu na základe výsledkov štúdie realizovateľnosti zatrhol Počiatek. Primátor peniaze z EU určené na rozvoj teda iba v podstate vyhodil na údržbu a zachovanie existujúceho stavu a na železnicu aj v rozvojových a dlhodobých projektoch zabudol (resp. urobil si z nej iba takú platonickú "srdcovku"). Nakúpil z fondov EÚ nové trolejbusy a električky namiesto nerealizovanej železničnej stanice Bratislava Filiálka. Nehovoriac o podvode pri žonglovaní primátora s pojmami dokončenie stavby a spustenie električky. Oficiálne akože dokončená stavba sa dorábala a opravovala ešte niekoľko mesiacov. Nehovoriac o cirkuse zvanom tram-train a o tom, ako v druhej etape Nesrovnal chystá už iba tram. A dodnes nie je v električkách ani len správna mapa siete.

Primátor: Odvrátenie finančného kolapsu mesta. Komentár: Interná záležitosť magistrátu, nič, na čo by mohol byť pred občanmi hrdý. Mal vedieť a vedel, do čoho ide.

Primátor: Dnes už viac ako 2 milióny prepravených cestujúcich. Komentár: Zavádzanie. A čím iným ako električkou by sa asi tak mali ľudia zo Šafka do Petržalky voziť? Primátor mi pripadá ako čašník, čo sa čuduje, že si dnes všetci hostia objednali na obed párky, keď na jedálnom lístku boli dnes iba párky.

Primátor: Príprava výstavby 2. časti trate až po Janíkov dvor. Komentár: Druhá etapa je možno budúcnosť, v odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť. Volá sa to odpočet, pretože má ísť o to, čo sa urobilo. Keby sa to volalo plán, tak nech si tam dá aj električku z Rače do Vajnôr. Napríklad.

Integrovaná doprava

Primátor: Integrovaná doprava v celom Bratislavskom kraji. Komentár: Polopravda. Absolútny chaos pri zavádzaní integrovanej dopravy, nefunkčnosť systémov, dodnes nedoriešené označovanie lístkov na železnici, meškanie projektu atď. atp. 

Primátor: Vrátenie 100% zliav pre ŤZP občanov. Komentár: Takmer lož. Mesto im iba vrátilo to, čo im ukradlo. Mimochodom, primátor sa vedome zabudol pochváliť dodatočnou a nezmyselnou buzeráciou starších ľudí seniorpasmi.

Primátor: Zavedenie elektronického cestovného lístka – 10% zľava: Komentár: Zavádzanie. Cestovné v bratislavskej MHD je v lokálnom porovnaní drahé.

Primátor: Potreba stavať terminály integrovanej osobnej prepravy a zapojiť viac železničnú dopravu. Komentár: Iste, potreba... Potreba tu je už všelijaká desiatky rokov. O termináloch sa tu hovorí aspoň pätnásť rokov. Ale fakticky sa nič neurobilo. Terminály sú tiež len možná (a vzhľadom na stav prípravy do roku 2020 nereálna) budúcnosť, v odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť. Reálne s tým treba počítať tak o päť a viac rokov.

Cesty a chodníky

Primátor: Masívna a komplexná oprava povrchov ciest, nielen látanie výtlkov a dier. Komentár: Zavádzanie. Bez peňazí od vlády na prezentáciu Bratislavy počas predsedníctva SR by primátor a magistrát neurobili s cestami nič. Ak nebude mať magistrát v budúcnosti porovnateľné peniaze od vlády, tak zase neurobí nič.

Primátor: Len za 2016 sme opravili 50 km ciest, 5 km chodníkov vrátane 70 bezbariérových úprav a 10 ník na zastávkach MHD. Komentár: Áno, je celkom jasné, akej loby podlieha primátor. Automobilovej. Pomer 10 ku jednej je jasný. Chodníky (a cyklotrasy, aby sme nezabudli na Nesrovnalove predvolenné priority, blahej pamäti) nech zoberie čert. Jasné vyjadrenie súčasných priorít pána primátora. Asfaltéri ciest museli zažívať silné emocionálne zážitky. Okrem toho oprava ciest a chodníkov je čistá údržba. Chváliť sa tým, že magistrát udržuje pár km ciest, je výsmech a trápnosť. Primátor si mýli údržbu, zachovanie prevádzky, s rozvojom, s rozvojovými projektmi. Údržba je psia povinnosť mesta (a teda aj jeho). Jediné, čím sa môže chváliť, sú ukončené rozvojové projekty za jeho primátorovania. Taký však nie je žiaden.

Primátor: Budovanie cyklotrás. Komentár: Čistá lož. Absolútne sklamanie od Nesrovnala, pokles výdavkov a prác aj oproti Ftáčnikovi. Chaos, neschopnosť, absencia kompetencií. Pokiaľ sa nemýlim, tak magistrát, s prepáčením, za dva roky vybudoval asi 500 metrovú cyklotrasu (kopeček-dolina) na Štúrovej a čosi v Petržalke. Medzitým však akosi značenie ostatných už existujúcich starých cyklotrás zmizlo. Bez obnovy. Naozaj skvelá práca.

Primátor: Dodatočné nasvetľovanie priechodov pre chodcov. Komentár: Nuž naozaj, nasvietili ste. Super.

Primátor: Príprava bikesharingu: Komentár: O bikesharingu sa tu hovorí asi už od Moravčíka, blahej pamäti (kto by si už spomenul, že tu taký pánko bol, že?). Bikesharing je stále iba a možno budúcnosť, v odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť.

Parkovanie

Primátor: Predložené VZN, ktoré absolútne rešpektuje potreby mestských častí. Komentár: Lož. Samostatná kapitola, ktorá asi ani komentár nepotrebuje. Keby primátor aspoň počúval, tak by vedel, že mestské časti nie sú z jeho návrhu "absolútne" vôbec nadšené. A vodiči a obyvatelia už vôbec nie. Okrem toho VZN o parkovaní plus parkovanie samo je stále iba možná budúcnosť, v odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť. A ak by primátor chcel cez VZN riešiť parkovanie áut kade-tade po chodníkoch a trávnikoch, tak to už dávno mohol urobiť zavádzaním zón s parkovaním povoleným iba na vyznačených parkovacích miestach (s využitím § 52 ods. 3 zákona o cestnej premávke). Ale neurobil.

Zeleň

Primátor: Za posledné 2 roky sme vysadili 400 nových stromov. Komentár: Polopravda a zavádzanie. Pán primátor asi chodí po nejakých iných uliciach alebo žije v nejakom inom meste. Občan Bratislavy vidí po celej Bratislave iba samé diery v chodníkoch po vyhynutých a vyrúbaných stromoch a doslova rozmlátené obrubníky okolo stromov (aj okolo neexistujúcich stromov).

Primátor: Otvorili sme 2 nové parky – Belopotockého a dlhodobo zatvorený park na Uršulínskej. Komentár: Takmer lož. "Otvorili" je skutočne to správne slovo. Na Belopotockého vždy nejaký ten park bol, akurát sa ho magistrátu či mestskej časti skoro poradilo darovať nejakému developerovi. Na Uršulínskej tiež vždy nejaký ten park bol, a to, že samospráva zamknutý park akože otvorila, nie je nič na chválenie.

Primátor: Choré stromy budú nahradené zdravými stromami. Komentár: Správne, "budú". Možno budú. V odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť. Inak, chváliť sa niečím, čo by malo byť štandardom, je nezmysel. A lož. 

Primátor: Vyššie financie do výsadby (v 2016 o 1,5 milióna EUR). Komentár: Fajn, a kde sú tie peniaze? Lebo ich nejako nevidno.

Primátor:. „Zelený“ tím odborníkov pod vedením hlavnej architektky. Komentár: Interná organizačná záležitosť magistrátu, nič, na čo by mohol byť pred občanmi hrdý. 

Primátor: Za každý vyrúbaný chorý strom sa zasadia 2 nové a zdravé. Komentár: Správne, "sa zasadia". Možno raz. V odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť. 

Primátor: Zazelenanie modernizovaných električkových radiál. Komentár: Možno raz. V odpočte za roky 2015-16 to nemá čo robiť.

Primátor: Koncept zelených striech a ďalšie. Komentár: Čo robí "koncept" (= náčrt) v primátorskom odpočte, to asi vie len primátor sám.

Čistota

Primátor: Odstraňovanie graffiti. Komentár: Stále ich odstraňujete a stále tam sú

Primátor: Čistenie chodníkov od žuvačiek. Komentár: Áno, bolo celkom veselé sledovať tých pánov, čo striekali vodu na tie žuvačky na rozbitej dlažbe na Obchodnej, až tú dlažbu skoro odplavilo. To by, pravda, pán primátor musel vedieť, v akom stave je dlažba pod tými strašnými žuvačkami na Obchodnej, Hurbanovom námestí, Župnom námestí a Kapucínskej. Skúste trikrát hádať. Odstraňovať žuvačky na rozmlátenej dlažbe je asi ako odpaľovať bradavičku pacientovi v kóme. Toto primátorovi naozaj ide.

Primátor: Natieranie zábradlí. Komentár: Tak chváliť sa natieraním zábradlí, to chce naozaj hodný kus sebabezvedomia. Štandard a psia povinnosť samosprávy pri údržbe mesta ako dôvod na oslavu, to je možné hádam ozaj iba v Bratislave. 

Primátor: Nové smetné koše na zastávkach MHD aj priamo v meste. Komentár: Áno, dalo sa to čakať. Výmena tisíckrát ogrcaných, vypálených, hrdzavých a nikdy neumytých prastarých smetných košov ako dôvod na pokrik aleluja. Čo dodať? Iba toľko, že za chvíľu budú tie nové vyzerať rovnako. 

Primátor: Revitalizácia viacerých verejných priestorov (Predstaničné námestie, Dunajská promenáda, Trnavské mýto). Komentár: Prinajlepšom polopravdy. Predstaničné námestie vám (Mimochodom, medzitým sa to volá Námestie Fr. Liszta, ale to primátor iste vie lepšie. Alebo nie?) ja osobne dávam k dobru. Objektívne to však nie je nič na chválenie. Iba banálna údržba. Horšie je, že sa primátor zabudol "pochváliť" svojou povolebnou piruetou a zmršenou realizáciou novej hlavnej stanice. Dunajskú promenádu pri zbúranom PKO (Mimochodom, pri téme PKO sa primátor tiež zabudol pochváliť a porovnať jeho zbúranie s jeho predvolebnými PKO-kortešačkami) opravil a zaplatil tzv. investor tzv. planetária a primátor či magistrát pre to nepohli ani prstom a nedali ani euro. Primátor sa chváli cudzím perím, a to skoro doslova, pretože mestu tam už nepatrí ani pierko nejakého vrabca na strome. O tom, že magistrát ani nevedel, čo developer s tou promenádou robí, svedčí aj to, že magistrát a primátor dodnes ani len netušia, kde na nej nakresliť piktogramy bicykla a ako developera k tomu donútiť, keďže ten tam žiadne bajky nechce. Systémový prístup mesta, naozaj, ako vyšitý. Na Trnavskom mýte primátor zatiaľ ani slamku krížom nepreložil a preto nepatrí do odpočtu za roky 2015-2016.

Financie. Nekomentujem. Je to interná záležitosť magistrátu, žiadny hmatateľný výsledok, nič, na čo by mohol byť primátor pred občanmi hrdý. Mal vedieť a vedel, do čoho ide.

Elektronizácia služieb. Nekomentujem, neviem posúdiť, lebo nevyužívam. Na prvý pohľad stránka www.esluzbyba.sk funguje.

Vizuálny smog

Primátor: Odstránili sme 428 trojnožiek. Odstránili sme 8 hypercubov. Odstraňujeme prvú stovku nelegálnych billboardov. Vypovedali sme zmluvy na reklamu na stĺpoch verejného osvetlenia. Spravili sme pasport reklamných zariadení. Pripravujeme manuál umiestňovania vonkajšej reklamy. Chceme posilniť spoluprácu s Asociáciou vonkajšej reklamy. Komentár: Polopravdy a zavádzanie. V uliciach Bratislavy sú stále stovky trojnožiek. Ešte bude treba asi sto PR akcií primátora a možno trojnožky zmiznú. Hypercuby patrili priamo magistrátu, bolo to maslo len a len na ich hlave. Tieto obrovské reklamné plochy mali pôvodne slúžiť len okolo majstrovstiev v hokeji pre účely propagácie akcií mesta. Magistrát si reklamné plochy ponechal a donedávna na nich robil reklamu nielen akciám mesta, ale aj čisto komerčným projektom. Nelegálne bilboardy magistrát možno odstraňuje, ale ešte ich neodstránil. Zmluvy magistrát možno vypovedal, ale efekt sa nedostavil. Pasport je interná záležitosť magistrátu, nič na chválenie sa pred verejnosťou. Manuál magistrát iba pripravuje, takže do odpočtu za roky 2015-16 to nepatrí. Posilnenie spolupráce hoci aj s Alenkou v ríši zázrakov je interná vec magistrátu a nemá v odpočte čo robiť. A stále sa tu zabúda na stovky bývalých telefónnych búdok po meste, ktoré sa pre niekoho stali zlatou reklamnou baňou.

Urbanizmus

Primátor: Predložil som návrh výškovej regulácie v niekoľkých variantoch. Komentár: Návrh nemá čo robiť v odpočte. Možno návrh prejde, ale možno aj neprejde. A realizácia návrhu je už úplne vo hviezdach.

Primátor: Zároveň pracujeme na novom územnom pláne. Komentár: Pokojne pracujte, ale v odpočte to nemá čo robiť.

Primátor: Na magistráte sme zriadili strategické oddelenie v oblasti územného plánovania. Komentár: Interná záležitosť magistrátu, nepatrí do odpočtu.

Primátor: Pripravili sme manuál umiestňovania predajných stánkov. Komentár: Fajn, že ste pripravili, ale efekt sa zatiaľ nedostavil. Po celej Bratislave sú stovky zdevastovaných, počmáraných a hrdzavých stánkov. Stačí sa pozerať, ak by ste dovolili. 

Primátor: Mesto určuje pravidlá developerom. Komentár: Prinajlepšom polopravda. Aj vrabce na stromoch v Malých Karpatoch vedia, že je to úplne, ale celkom naopak.

2015-2016 a Vízia do ďalších 2voch rokov. 

Primátor: Zlepšilo sa obrovské množstvo vecí - veľkých aj drobností, ktoré stretávame v meste denne. Mesto je v lepšom stave, v akom som ho prebral a ten rozdiel bude o 2 roky ešte viditeľnejší. Posúvame veci dopredu v najdôležitejších oblastiach mesta. Urobím všetko preto, aby sme v tomto trende pokračovali. Komentár: Štandardný záverečný blábol. Ten, kto má vízie, mal by navštíviť lekára a rozhodne by nemal viesť ani firmu. Tak nejako to povedal bývalý nemecký kancelár Schmidt. Vízie primátora sú tak či onak iba predstavy a možno sa raz zrealizujú. A možno nie. V odpočte vykonanej práce však vízie nemajú čo robiť. 

Facit: Nie, pán primátor, mesto nie je v lepšom stave, nevidno na ňom žiadnu zásadnú zmenu k lepšiemu. Systémovo sa v Bratislave nič nezmenilo. Pán primátor, jediné, čím by ste sa reálne mohli a mali chváliť, je iba a len ukončený rozvojový projekt. Alebo ukončené rozvojové projekty. Nič takého za Vami po dvoch rokoch však nie je, máte iba plné ústa zavádzania. Vo Vašom odpočte sú iba samé polopravdy, zavádzanie, irelevantnosti, nezmysly a sľuby. Urobili ste veľmi málo, takmer nič. Ste iba ďalšou hanbou a sklamaním Bratislavy. Ako primátor ste totálne zlyhali, čo ste dali aj opakovane najavo svojou brigádnickou účasťou pri odstraňovaní graffiti alebo pri odstraňovaní reklamnej trojnožky na Námestí SNP. Neviete veci riešiť systémovo, tak vstupujete zadnými dvierkami a v bielej košieľke alebo čiernom sáčku upratujete ulice. Predstava, že primátor Viedne upratuje Mariahilf, je absurdná, že? Nesrovnal v slušivom kabátiku nakladá trojnožku do dodávky? Tlieskame? Nie, dávime.

Mimochodom, takto, takto a najmä takto oslavoval sám seba nejaký pán Ftáčnik. Nájdite medzi ním a Nesrovnalom tri rozdiely. Nie sú. Žiadne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.

Píše Vladimír Bednár

Potrebujeme 14 strojov. Ale najmä kvalitnú diskusiu

Vôbec nejde o počet stíhačiek. Ale o to, či obranu riadia kompetentní ľudia.


Už ste čítali?